Постановою затверджено Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції.
Наразі діє
Набрання чинності 07.02.2019
Тип документа
Постанова
Номер документа
8
Дата затвердження
02.01.2019
Дата вступу в дію
07.02.2019
Суб'єкт нормотворчості
Національний банк України
Галузі
Фінансове право
Постановою затверджено Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції.
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 2 січня 2019 року N 8
Про затвердження Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції
Із змінами і доповненнями, внесеними
постановами Правління Національного банку України
від 5 лютого 2019 року N 33,
від 27 червня 2019 року N 86,
від 9 липня 2019 року N 91,
від 27 квітня 2020 року N 57,
від 19 жовтня 2020 року N 142
Відповідно до статей 6, 7, 15, 55, 56 Закону України "Про Національний банк України" та керуючись статтями 66 та 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статтею 11 Закону України "Про валюту і валютні операції", з метою запобігання проведенню валютних операцій, що не відповідають вимогам законодавства України, Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
1) постанову Правління Національного банку України від 15 серпня 2016 року N 369 "Про затвердження Положення про порядок здійснення банками аналізу та перевірки документів (інформації) про фінансові операції та їх учасників";
2) підпункт 2 пункту 2 постанови Правління Національного банку України від 25 травня 2017 року N 43 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
3) пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 03 жовтня 2017 року N 98 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
4) пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 21 грудня 2017 року N 135 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
5) підпункт 3 пункту 3 постанови Правління Національного банку України від 20 липня 2018 року N 83 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України".
3. Департаменту фінансового моніторингу (Береза І. В.) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Рожкову К. В.
5. Постанова набирає чинності одночасно з уведенням у дію Закону України "Про валюту і валютні операції".
Голова
Я. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління Національного банку України
02 січня 2019 року N 8
Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції
1. Це Положення розроблене відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про валюту і валютні операції" (далі - Закон про валюту) з метою запобігання уповноваженими установами проведенню їх клієнтами через ці установи валютних операцій, що не відповідають вимогам законодавства України.
Вимоги цього Положення поширюються на: банки, небанківські фінансові установи та операторів поштового зв'язку, які отримали банківську ліцензію або ліцензію Національного банку України (далі - Національний банк) на здійснення валютних операцій, або генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій, яка не втратила чинність після введення в дію Закону про валюту (далі - уповноважені установи).
2. У цьому Положенні терміни і поняття вживаються в таких значеннях:
1) джерела походження коштів (активів) - документально підтверджені [на підставі офіційних документів, належним чином засвідчених їх копій або інших джерел, якщо така інформація є публічною (відкритою)] відомості, що дають можливість зробити обґрунтований висновок щодо наявності достатніх фінансових можливостей суб'єкта валютної операції, адекватних його фінансовому стану та/або соціальному статусу;
2) дроблення валютної операції - штучне ділення загальної суми валютної операції, яка підлягає аналізу та перевірці відповідно до вимог цього Положення, що передбачає одночасну наявність таких ознак:
валютні операції здійснюються однією особою;
валютні операції пов'язані між собою одними контрагентами, підставами (договором, контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може уважатися договором), призначенням валютної операції;
кожна валютна операція здійснюється на суму, що є меншою, ніж розмір (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума валютної операції);
(абзац четвертий підпункту 2 пункту 2 у редакції постанови
Правління Національного банку України від 27.04.2020 р. N 57)
валютні операції здійснюються не менше, ніж три рази на календарний тиждень та/або десять разів на календарний місяць;
загальна сума валютних операцій за календарний тиждень перевищує двократний розмір та/або за календарний місяць - восьмикратний розмір (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
(абзац шостий підпункту 2 пункту 2 у редакції постанови
Правління Національного банку України від 27.04.2020 р. N 57)
інші ознаки дроблення валютних операцій, які установлені на власний розсуд уповноваженої установи;
3) економічна доцільність (сенс) валютної операції - аргументоване обґрунтування, що така валютна операція спрямована на досягнення економічного результату, економічних або особистих цілей, які не порушують вимоги законодавства України або не спрямовані на такі порушення;
4) індикатор - установлена Національним банком та уповноваженими установами ознака чи сукупність ознак валютних операцій, учасників валютних операцій та їх намірів/дій, що підлягають додатковому аналізу і перевірці та/або дають змогу виявляти сумнівні валютні операції;
5) сумнівна валютна операція - валютна операція, характер або наслідки проведення якої дають підстави вважати, що вона може бути пов'язана з уникненням та/або невиконанням вимог та обмежень, передбачених законодавством України;
6) учасник валютної операції - суб'єкт валютної операції (резидент та/або нерезидент, який здійснює валютні операції через уповноважену установу), його контрагент, а також особи, які діють від їх імені або в їх інтересах, або особи, від імені або в інтересах яких діють суб'єкт валютної операції, його контрагент.
Інші терміни, які вживаються в цьому Положенні, використовуються в значеннях, визначених законами України та нормативно-правовими актами Національного банку.
3. Уповноважена установа зобов'язана забезпечити всебічний аналіз та перевірку документів (інформації) про валютні операції, якщо подання відповідних документів (інформації) передбачено законодавством України, які є підставою для:
1) купівлі іноземної валюти з метою здійснення розрахунків/переказів коштів за межі України, на інвестиційні рахунки, поточні рахунки нерезидентів - юридичних осіб, відкриті в Україні;
2) здійснення розрахунків/переказів у гривнях та іноземній валюті за межі України, на інвестиційні рахунки, поточні рахунки нерезидентів - юридичних осіб, відкриті в Україні;
3) здійснення розрахунків/переказів коштів на користь нерезидентів через філії банків, відкриті на території інших держав;
4) зарахування коштів у гривнях та іноземній валюті, що надійшли з рахунків, відкритих в Україні, на інвестиційні рахунки, поточні рахунки нерезидентів - юридичних осіб, відкриті в Україні.
4. Вимоги цього Положення не поширюються на валютні операції, що здійснюються:
1) державою або під державні гарантії;
2) за проектами (програмами) міжнародної технічної допомоги, що пройшли державну реєстрацію;
3) за проектами, що здійснюються на підставі угод між Україною і Європейським Союзом про участь України в міжнародних програмах Європейського Союзу;
4) за міжнародно-технічними програмами і проектами, зареєстрованими відповідно до частин п'ятої і шостої статті 66 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність";
5) з метою використання грантів від міжнародних фінансових організацій, членом яких є Україна, на користь юридичної особи - резидента, фінансування якої здійснюється за рахунок таких грантів та в органах управління якої бере участь Уряд України;
6) на виконання договорів, укладених резидентами з міжнародними фінансовими організаціями, членом яких є Україна, та до договорів з міжнародними фінансовими організаціями, щодо яких Україна зобов'язалася забезпечувати правовий режим, що надається іншим міжнародним фінансовим організаціям;
7) на виконання договорів, укладених резидентами з юридичними особами - нерезидентами, якщо будь-яка зі сторін договору та/або відповідної валютної операції включена до списку 2000 найбільших публічних компаній світу (Forbes Global 2000) або є їх дочірньою чи афілійованою;
8) з метою проведення розрахунків між суб'єктами господарської діяльності України та іноземними суб'єктами господарської діяльності в рамках міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
9) на незначну суму;
10) з метою повернення коштів, отриманих іноземними інвесторами від продажу лістингових цінних паперів на фондових біржах;
11) з метою купівлі іноземної валюти з поточних рахунків нерезидентів - юридичних осіб (крім інвестиційних рахунків) та кореспондентських рахунків іноземних банків, відкритих в Україні;
(пункт 4 доповнено підпунктом 11 згідно з постановою
Правління Національного банку України від 27.06.2019 р. N 86)
12) з метою переказу коштів за межі України з поточних рахунків нерезидентів - юридичних осіб (крім інвестиційних рахунків).
(пункт 4 доповнено підпунктом 12 згідно з постановою
Правління Національного банку України від 27.06.2019 р. N 86)
5. Виключення, зазначені підпунктами 7 та 10 пункту 4 цього Положення, не поширюються на валютні операції, учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована / постійно проживає) у країні, що визнана Верховною Радою України державою-агресором/державою-окупантом.
(абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою
Правління Національного банку України від 05.02.2019 р. N 33)
Виключення, зазначене підпунктом 9 пункту 4 цього Положення, не поширюються на валютні операції в разі дроблення валютної операції.
6. Уповноважена установа здійснює первинний аналіз документів (інформації) про валютні операції, на які розповсюджуються вимоги цього Положення, до моменту проведення валютної операції з метою виявлення сумнівної валютної операції. Виявлення сумнівної валютної операції може здійснюватися шляхом установлення наявності індикатора, зазначеного в додатку до цього Положення (уключаючи індикатор, установлений на власний розсуд уповноваженої установи). За однією валютною операцією може бути встановлено декілька індикаторів.
7. Уповноважена установа на постійній основі виявляє валютні операції, які можуть містити ознаки дроблення валютної операції та/або містять інший індикатор, зазначений у додатку до цього Положення (уключаючи індикатор, установлений на власний розсуд уповноваженої установи). Такі валютні операції можуть бути виявлені уповноваженою установою за допомогою відповідного програмного забезпечення та/або в порядку, передбаченому внутрішніми документами уповноваженої установи.
Уповноважена установа зобов'язана забезпечити ефективну мінімізацію ризиків уникнення та/або невиконання вимог та обмежень, передбачених законодавством України, пов'язаних із дробленням сум валютних операцій.
8. Уповноважена установа в разі установлення індикатора, зазначеного в додатку до цього Положення (уключаючи індикатор, установлений на власний розсуд уповноваженої установи), здійснює додатковий аналіз документів (інформації) про валютні операції (далі - додатковий аналіз) з метою підтвердження або спростування належності валютної операції до сумнівної.
Банк має право здійснювати додатковий аналіз за договором, контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором (з урахуванням змін у разі їх наявності), згідно з яким здійснюється валютна операція.
(пункт 8 доповнено абзацом згідно з постановою
Правління Національного банку України від 05.02.2019 р. N 33)
9. Уповноважена установа під час здійснення додаткового аналізу має право витребувати від суб'єкта валютної операції додаткові документи (інформацію), перелік яких зазначений у додатку до цього Положення (далі - додаткові документи), у визначених уповноваженою установою обсягах та строки. Перелік додаткових документів не є вичерпним. Уповноважена установа самостійно визначає обсяг та перелік додаткових документів за умови забезпечення виконання достатності та адекватності вжитих заходів на виконання вимог пункту 13 цього Положення.
Уповноважена установа має пересвідчитися в чинності (дійсності) додаткових документів та відповідності їх оформлення вимогам законодавства України. Копії додаткових документів, уключаючи перекладені українською мовою, мають бути засвідчені в установленому законодавством України порядку та можуть надаватися або в паперовому вигляді, або в електронному.
10. Уповноважена установа має право скористатися інформацією з публічних джерел (уключаючи мережу Інтернет) або від інших уповноважених установ щодо суб'єктів валютної операції, їх контрагентів, засновників (учасників) та посадових осіб, іноземних банків контрагентів за валютною операцією.
(абзац перший пункту 10 із змінами, внесеними згідно з постановами
Правління Національного банку України від 27.06.2019 р. N 86,
від 09.07.2019 р. N 91)
Подання додаткових документів суб'єктами валютних операцій для здійснення додаткового аналізу в разі можливості перевірки уповноваженою установою інформації на підставі публічних джерел (уключаючи мережу Інтернет) не вимагається.
11. Уповноважена установа під час здійснення додаткового аналізу повинна оцінювати та враховувати ризики за географічним розташуванням держав (юрисдикцій) реєстрації, місця проживання чи місцезнаходження учасників валютних операцій на підставі сформованого уповноваженою установою списку ризикових держав (юрисдикцій), який має включати:
1) назви держав, віднесених Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон;
2) назви держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
3) назви держав (юрисдикцій), які мають стратегічні недоліки у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення відповідно до заяв Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF);
4) назву держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором/державою-окупантом;
5) назви держав (юрисдикцій), щодо яких уповноважена установа самостійно визначила критерії ризиків на підставі інформації, отриманої з інших джерел.
(пункт 11 у редакції постанови Правління
Національного банку України від 19.10.2020 р. N 142)
12. Додатковий аналіз документів (інформації) про валютні операції, зазначені в пункті 3 цього Положення, та їх учасників за кореспондентським рахунком (уключаючи кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях) здійснюється з урахуванням порядку ведення та використання такого рахунку.
13. Додатковий аналіз документів (інформації) про валютні операції має уключати такі заходи:
1) установлення суті та мети валютної операції;
2) установлення відповідності/невідповідності суті валютної операції змісту діяльності її учасників;
3) установлення наявності/відсутності економічної доцільності (сенсу) валютної операції;
4) установлення достатності/недостатності реальних фінансових можливостей суб'єкта валютної операції проводити (ініціювати) валютну операцію на відповідну суму;
5) вивчення інформації про учасників валютної операції, їх діяльність та ділову репутацію;
6) установлення джерел походження коштів (активів) суб'єкта валютної операції. Для виконання вимог підпункту 6 пункту 13 цього Положення джерелом походження коштів фізичної особи (уключаючи кошти, що є спільною сумісною власністю подружжя) може бути: заробітна плата та/або інші виплати і винагороди, виплачені (надані) у зв'язку з трудовими відносинами, доходи, отримані від господарської/незалежної професійної діяльності, доходи, отримані від операцій з продажу рухомого та/або нерухомого майна, інвестиційний прибуток, успадковані кошти, набуття права на скарб, інші виплати відповідно до умов цивільно-правових правочинів (договорів);
7) установлення кінцевих бенефіціарних власників учасників валютної операції, уключаючи відсутність підстав уважати, що вони використовують агентів, номінальних утримувачів (номінальних власників) або посередників із метою приховування кінцевих бенефіціарних власників (контролерів).
14. Уповноважена установа зобов'язана вжити заходи щодо здійснення додаткового аналізу, зазначені в пункті 13 цього Положення, підтверджувати документально, а також зберігати відповідні документи протягом строків, передбачених законодавством України. Зазначена вимога також стосується результатів перевірки інформації на підставі публічних джерел (уключаючи мережу Інтернет).
15. Уповноважена установа за результатами проведеного додаткового аналізу з урахуванням ужитих достатніх та адекватних заходів на виконання вимог пункту 13 цього Положення має встановити наявність/відсутність підстав уважати, що ця валютна операція є сумнівною.
16. Уповноважена установа здійснює валютну операцію, якщо за результатами проведеного додаткового аналізу відсутні підстави вважати, що ця валютна операція є сумнівною.
17. Уповноважена установа за результатами проведеного додаткового аналізу в разі підтвердження, що сумнівна операція пов'язана з уникненням вимог/обмежень/заборон, установлених законами України, що регулюють відносини у сферах забезпечення національної безпеки, запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, виконання взятих Україною зобов'язань за міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, нормативно-правовими актами Національного банку щодо запровадження заходів захисту, здійснює відповідні заходи, передбачені цими законами України та нормативно-правовими актами Національного банку.
18. Уповноважена установа зобов'язана на вимогу Національного банку надати письмові пояснення і документи стосовно результатів проведеного додаткового аналізу та вжитих заходів відповідно до вимог, установлених цим Положенням.
(пункт 18 у редакції постанови Правління
Національного банку України від 05.02.2019 р. N 33)
19. Уповноважена установа має забезпечити навчання та підвищення кваліфікації працівників, які відповідають за функцію валютного нагляду та/або інших працівників, на яких покладено обов'язок проведення аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції з метою належного виконання вимог цього Положення.
20. Уповноважені установи за невиконання вимог цього Положення несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Директор Департаменту
фінансового моніторингу
І. Береза
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник Голови
Національного банку України
К. Рожкова
Додаток
до Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції
(пункт 6)
Перелік індикаторів та заходи щодо здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції
Таблиця
N з/п |
N індикатора |
Індикатори |
Додаткові документи (інформація) про валютну операцію, які уповноважена установа має право витребувати від суб'єкта валютної операції |
Результати проведення аналізу документів (інформації) про валютну операцію |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
11 |
Обсяг валютних операцій не збігається з обсягами звичайної ділової активності суб'єкта валютної операції |
1) інформація/документи щодо визначення фінансового стану суб'єкта валютної операції - юридичної особи та фізичної особи - підприємця: |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
2 |
12 |
Здійснення фізичною особою валютної операції, не пов'язаної з підприємницькою діяльністю, на суму (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції), яка перевищує розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", крім: |
||
3 |
13 |
Здійснення юридичною особою або фізичною особою - підприємцем валютної операції у межах запроваджених Національним банком України лімітів на проведення окремих валютних операцій, які мають бути відображені в автоматизованій інформаційній системі Національного банку України "Ліміти валютних операцій" |
||
4 |
21 |
Вид продукції/роботи/послуги/ активу (уключаючи цінні папери, корпоративні права, зобов'язання за аграрними розписками) не є характерним для звичайної діяльності суб'єкта валютної операції |
1) документи та офіційна інформація, що можуть підтвердити відповідність суті та розміру валютної операції суб'єкта валютної операції його фінансовому стану та змісту діяльності, а також змісту діяльності контрагента; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
5 |
22 |
Невідповідність суті валютних операцій змісту діяльності суб'єкта валютної операції / контрагента |
||
6 |
23 |
Валютні операції, економічна доцільність (сенс) за якими відсутня(ій) та/або не містять очевидної законної мети |
||
7 |
24 |
Невідповідність між вартістю продукції/роботи/послуги/активу (уключаючи цінні папери, корпоративні права, зобов'язання за аграрними розписками), заявленою в правочині/рахунку-фактурі/актах виконаних робіт, і її (його) справедливою ринковою ціною, що склалася на ринку ідентичних, а за їх відсутності - однорідних продукції/роботи/послуги/активу (уключаючи цінні папери, корпоративні права, зобов'язання за аграрними розписками); невідповідність вартості кредиту/позики за окремим кредитним договором / договором позики, який передбачає виконання резидентом-позичальником боргових зобов'язань перед нерезидентом, ринковим умовам |
||
8 |
25 |
Валютні операції з метою здійснення розрахунків (попередньої оплати), пов'язані з наявними ризиками невиконання контрагентом - нерезидентом зобов'язань щодо поставки товарів за зовнішньоекономічним договором (уключаючи наявність порушень контрагентом-нерезидентом законодавчо встановлених строків розрахунків, створення заплутаних та/або штучних умов здійснення платежів, наявність законодавчих обмежень щодо ввезення товарів на територію України) |
||
9 |
|
Рядок виключено |
||
9 |
31 |
За договором здійснюються розрахунки на користь третьої сторони |
1) договори, що є підставою для здійснення валютних операцій [наприклад, договір щодо заміни сторін у зобов'язанні (під час зміни боржника та/або кредитора), договір поруки], і документи, що підтверджують здійснення розрахунків за зазначеними договорами; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
10 |
32 |
Валютні операції за договором здійснюються: |
||
11 |
33 |
Наявність угод/додаткових угод, що передбачають постачання продукції на митну територію інших країн |
||
12 |
34 |
Сплата штрафних санкцій (уключаючи сплату за рішенням суду або мировою угодою, відшкодування збитків) |
||
13 |
41 |
Умови розрахунку за валютною операцією передбачають використання юридичних осіб (компаній-оболонок), які мають ознаки, визначені в рекомендаціях Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) (уключаючи наявність непрозорої структури власності) |
1) інформація/документи щодо структури власності, кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та змісту діяльності суб'єкта валютної операції/ учасника валютної операції; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
14 |
42 |
Учасники валютних операцій мають реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в державах (юрисдикціях), що включені до сформованого уповноваженою установою списку ризикових держав (юрисдикцій) | ||
15 |
43 |
Наявність інформації (у тому числі отриманої уповноваженою установою з публічних джерел), що може свідчити про належність іноземного банку контрагента за валютною операцією до банків, що використовуються / можуть використовуватися для здійснення валютних операцій, пов'язаних з уникненням вимог / обмежень / заборон, передбачених законодавством України |
||
16 |
51 |
Виконання зобов'язань за імпортними договорами (контрактами) щодо здійснення розрахунків за фактично поставлену продукцію на територію України за митними деклараціями, оформлення яких було проведено до 01 січня календарного року, який передує моменту здійснення валютної операції / наміру здійснення валютної операції |
1) інформація/документи, що підтверджує(ють) джерела походження коштів, отриманих за основним видом діяльності; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
17 |
61 |
Валютна операція з повернення іноземному інвестору / нерезиденту (далі - нерезидент) дивідендів |
1) фінансова звітність суб'єкта валютної операції - юридичної особи, що складена відповідно до вимог законодавства України та отримана уповноваженою установою безпосередньо від суб'єкта валютної операції (баланс, звіт про фінансові результати, податкова декларація, додатки до податкової декларації, інша фінансова звітність), із відміткою відповідного державного органу України про її отримання/прийняття; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
18 |
71 |
Валютна операція з перерахування суб'єктом валютної операції - постійним представництвом юридичної особи - нерезидента на рахунок юридичної особи - нерезидента, інтереси якої представляє на території України це представництво |
1) інформація/документи, що підтверджує(ють) джерела походження коштів, які використовуються для здійснення валютних операцій; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
19 |
72 |
Валютна операція з повернення іноземному інвестору/нерезиденту коштів, отриманих від продажу корпоративних прав / цінних паперів |
||
20 |
73 |
Валютна операція з перерахування юридичною особою - резидентом коштів на рахунки власних філій, представництв та інших відокремлених підрозділів без створення юридичної особи, відкритих за кордоном |
1) інформація/документи, що підтверджує(ють) джерела походження коштів, які використовуються для здійснення валютних операцій; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
21 |
81 |
Регулярне здійснення пов'язаних валютних операцій, які не потребують надання документів, групою осіб на користь одного контрагента на суму, що є меншою, ніж розмір (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установлений Національним банком України на дату здійснення операції), передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума) |
1) документи, що є підставою для здійснення валютних операцій; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
22 |
82 |
Дроблення валютної операції - штучне ділення загальної суми валютної операції, яка підлягає аналізу та перевірці відповідно до вимог цього Положення, що передбачає одночасну наявність таких ознак: |
||
23 |
91 |
Наявність інших індикаторів валютної операції (на власний розсуд уповноваженої установи) |
1) інформація/документи, що може(уть) підтвердити відповідність суті та розміру валютних операцій суб'єкта валютної операції його фінансовому стану та змісту діяльності, а також змісту діяльності контрагентів; |
1) установлення суті та мети валютної операції; |
(додаток із змінами, внесеними згідно з постановами
Правління Національного банку України від 05.02.2019 р. N 33,
від 27.06.2019 р. N 86,
від 09.07.2019 р. N 91,
від 27.04.2020 р. N 57,
від 19.10.2020 р. N 142)