ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Мiнiстерства аграрної полiтики України
вiд 21 грудня 2007 р. № 929
Методичнi рекомендацiї щодо застосування спецiалiзованих форм первинних документiв з облiку виробничих запасiв в сiльськогосподарських пiдприємствах
1. Загальнi положення
Методичнi рекомендацiї щодо застосування спецiалiзованих форм первинних документiв з облiку виробничих запасiв в сiльськогосподарських пiдприємствах (далi — Методичнi рекомендацiї) розробленi з метою забезпечення методологiчних принципiв ведення бухгалтерського облiку виробничих запасiв в сiльськогосподарських пiдприємствах та вiдповiдно до вимог:
Закону України «Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi» ;
Положення про документальне забезпечення записiв у бухгалтерському облiку, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 24.05.95 № 88 , зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 05.06.95 за № 168/704;
Плану рахункiв бухгалтерського облiку активiв, капiталу, зобов’язань i господарських операцiй пiдприємств i органiзацiй (далi — План рахункiв), затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30.11.99 № 291 , зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 21.12.99 за № 892/4185;
Інструкцiї про застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку активiв, капiталу, зобов’язань i господарських операцiй пiдприємств i органiзацiй (далi — Інструкцiя), затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30.11.99 № 291 , зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 21.12.99 за № 893/4186;
наказу Мiнiстерства статистики України вiд 11.03.96 № 67 «Про затвердження типових форм первинного облiку бланкiв суворої звiтностi» ;
наказу Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193 «Про затвердження типових форм первинних облiкових документiв з облiку сировини та матерiалiв» ;
наказу Мiнiстерства статистики України вiд 07.10.96 № 291 «Про затвердження типової форми первинного облiку № М-2б» ;
Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 9 «Запаси», затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20.10.99 № 246 , зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 02.11.99 за № 751/4044 (далi — П(С)БО 9);
Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 30 «Бiологiчнi активи», затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 18.11.2005 № 790 , зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 05.12.2005 за № 1456/11736 (далi — П(С)БО 30).
Спецiалiзованi форми первинних документiв з облiку виробничих запасiв в сiльськогосподарських пiдприємствах — це первиннi документи, якi застосовуються в окремих галузях, з врахуванням їх виробничої специфiки (виробництва).
Облiк виробничих запасiв в сiльськогосподарських пiдприємствах — це один iз елементiв бухгалтерського облiку оперативного облiку господарських операцiй по господарству в цiлому.
2. Органiзацiя документального оформлення виробничих запасiв в мiсцях зберiгання
Запаси сiльськогосподарських пiдприємств зберiгаються в центральних складах, коморах бригад, ферм та в iнших мiсцях зберiгання (овочесховищах, траншеях, буртах тощо). При вiддаленостi пiдприємств вiд залiзничних станцiй можуть створюватися експедиторськi склади. В центральних складах зосереджено основнi запаси паливного матерiалу, кормiв, готової продукцiї для реалiзацiї, запасних частин, мiнеральних добрив, будiвельних та iнших матерiалiв, закуплених у постачальникiв. Через центральнi склади запаси розподiляються мiж виробничими пiдроздiлами сiльськогосподарського пiдприємства з обов’язковим документальним оформленням через центральний склад.
Матерiали на складах розмiщують по секцiях, а в них — за окремими групами i типами, сортами, розмiрами, в штабелях, на стелажах, полицях i т. д. У зерно, насiннєсховищах тощо секцiї повиннi бути вiдокремленi герметичною перегородкою, що виключає можливiсть змiшування продукцiї рiзних видiв, сортiв i репродукцiй.
У мiсцях зберiгання прикрiплюють спецiальнi ярлики з назвою та характеристикою певного виду продукцiї й матерiалiв, а в необхiдних випадках — i призначенням, якi виписуються безпосередньо комiрником.
Нафтопродукти, включаючи вiдпрацьованi, зберiгаються на спецiально обладнаних нафтоскладах чи стацiонарних пунктах заправки машин, мiнеральнi добрива — на складах вiдповiдно до встановлених правил.
Облiк руху виробничих запасiв на складах (у коморах) здiйснює матерiально вiдповiдальна особа (завiдувач складу, комiрник та iншI). Облiк виробничих запасiв ведеться згiдно форми № М-12 «Картка № __ складського облiку матерiалiв», затвердженої наказом Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193, яку видають матерiально вiдповiдальним особам пiд розписку. Картотека облiку виробничих запасiв групується за облiковими групами, а всерединi її — у порядку зростання номенклатурних номерiв чи за алфавiтом, групи та пiдгрупи.
Взаємовiдносини, що виникають пiд час надходження матерiальних цiнностей на сiльськогосподарськi пiдприємства вiд постачальникiв, регулюються на пiдставi договорiв на постачання, оформляються розрахунковими документами: платiжними вимогами, рахунками-фактурами, платiжними вимогами з специфiкацiєю, товарно-транспортними накладними на загальних пiдставах, якi реєструються у формi № М-1 «Журнал облiку вантажiв, що надiйшли», затвердженої наказом Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193.
Для одержання матерiалiв зi складу постачальника або транспортної органiзацiї довiренiй особi (експедитору) бухгалтерiя сiльськогосподарського пiдприємства виписує на бланку суворої звiтностi за формою № М-2б «Довiренiсть», затвердженою наказом Мiнiстерства статистики України вiд 07.10.96 № 291. Довiренiсть пiдписується керiвником пiдприємства, головним бухгалтером та засвiдчується печаткою господарства. Довiренiсть реєструється в формi № М-3 «Журнал реєстрацiї довiреностей», затвердженої наказом Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193. Бухгалтерiя пiдприємства контролює використання бланкiв суворої звiтностi за формою № М-2б «Довiренiсть» шляхом вiдмiтки в журналi в спецiальнiй графi про надходження матерiалiв на склад або про анулювання форми № М-2б «Довiренiсть». Рекомендується не рiдше одного разу в квартал iз зазначенням нумерацiї i кiлькостi анульованих бланкiв форми № М-2б «Довiренiсть» проводити їх списання. Операцiя по списанню оформляється за формою № М-2а «Акт списання бланкiв довiреностей», затвердженою наказом Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193.
При завезеннi мiнеральних добрив завiдувач складу або комiрник розписується про одержання вантажу в Товарно-транспортнiй накладнiй, яку вiн потiм повертає шоферу-експедитору, який доставив мiнеральнi добрива. Одночасно з цим, завiдувач складу (комiрник) одержує другий примiрник Товарно-транспортної накладної i копiю сертифiката на завезену партiю добрив. Пiсля оприбуткування вантажу документи передаються в бухгалтерiю.
При доставцi мiнеральних добрив власними транспортними засобами iз заводiв представник сiльськогосподарського пiдприємства пред’являє заводу-постачальнику Довiренiсть. Бухгалтерiя заводу виписує Рахунок-фактуру типової форми в двох примiрниках i видає сертифiкат, який пiдтверджує якiсть вiдпущених мiнеральних добрив.
Нафтопродукти, що надiйшли до нафтоскладу пiдприємства вiд постачальникiв, приймає завiдувач нафтоскладу вiд особи, яка доставила нафтопродукти в господарство, на пiдставi Товарно-транспортних накладних i паспорта якостi нафтопродуктiв, де вказується його найменування, якiсть, щiльнiсть, марка, технiчнi умови, яким вiдповiдають нафтопродукти.
Виробничi запаси (насiння, гнiй, шкурки звiрiв i т. д.) можуть також надходити вiд пiдзвiтних осiб у порядку їх закупки дрiбними партiями за готiвку в магазинах, на ринку, в фiзичних осiб. Придбанi виробничi запаси приймаються завiдувачем складу (комiрником) i оприбутковуються на пiдставi форми № М-7 «Акт про приймання матерiалiв», затвердженої наказом Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193.
Для оформлення надходження i використання виробничих запасiв в сiльськогосподарських пiдприємствах рекомендуємо використовувати типовi форми облiкових первинних документiв, затвердженi наказами Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193 «Про затвердження типових форм первинних облiкових документiв з облiку сировини та матерiалiв», вiд 07.10.96 № 291 «Про затвердження типової форми первинного облiку № М-2б», а також спецiалiзованi форми первинних облiкових документiв виробничих запасiв в сiльськогосподарських пiдприємствах, затверджених Мiнагрополiтики України.
Окремо вiд iнших виробничих запасiв ведуть облiк бiопрепаратiв, медикаментiв i хiмiчних речовин, придбаних за рахунок власних коштiв i бюджетних асигнувань.
У розпорядчому документi про облiкову полiтику пiдприємства рекомендується визначити вiдповiдальну особу для контролю за своєчаснiстю та якiстю ведення складського облiку. Перевiрку записiв i виведення залишкiв по кожнiй операцiї вiдповiдальна особа пiдтверджує своїм пiдписом. Матерiально вiдповiдальнi особи на вимогу вiдповiдальної особи зобов’язанi пред’являти для фактичної перевiрки (в натурI) закрiпленi за ними матерiальнi цiнностi.
Щомiсяця (кварталу) матерiально вiдповiдальнi особи на пiдставi первинних документiв складають «Матерiальний звiт» за формою № М-19, затвердженою наказом Мiнiстерства статистики України вiд 21.06.96 № 193, в одному примiрнику або у двох примiрниках (якщо не ведеться картотека). Матерiальний звiт подається до бухгалтерiї разом iз документами, що пiдтверджують надходження та витрачання виробничих запасiв та iнших матерiалiв. До Матерiального звiту включають лише тi види продукцiї й матерiалiв, по яких був рух у звiтному перiодi. Працiвники бухгалтерiї перевiряють правильнiсть складання та вiдповiднiсть приходу i вибуття виробничих запасiв.
В разi наявностi значної кiлькостi назв запасних частин i ремонтних матерiалiв до тракторiв, автомобiлiв, комбайнiв та iнших сiльськогосподарських машин за наявностi твердих договiрних цiн, матерiально вiдповiдальнi особи можуть подати Матерiальний звiт про рух запасних частин i ремонтних матерiалiв тiльки в сумарному вираженнi (без перелiку назв цiнностей). У Матерiальних звiтах рекомендуємо запаснi частини та деталi групувати за аналiтичними рахунками: «Запаснi частини до тракторiв»; «Запаснi частини до автомобiлiв» тощо.
2.1. Складання Лiмiтно-забiрної картки на отримання матерiальних цiнностей (форма № ВЗСГ-1) та Лiмiтно-забiрної картки на отримання запасних частин (форма № ВЗСГ-2)
Для оформлення вiдпуску матерiалiв, кормiв, насiння, продуктiв, мiнеральних добрив, сировини, запасних частин та iнших товарно-матерiальних цiнностей рекомендуємо використовувати накопичувальнi документи — спецiалiзованi форми «Лiмiтно-забiрну картку на отримання матерiальних цiнностей» (форма № ВЗСГ-1), згiдно з додатком 1 та «Лiмiтно-забiрну картку на отримання запасних частин» (форма № ВЗСГ-2), згiдно з додатком 2, або типовi форми, затвердженi наказом Мiнiстерства статистики Українi вiд 21.06.96 № 193: форма № М-8 «Лiмiтно-забiрну картку», форма № М-9 «Лiмiтно-забiрну картку», форма № М-28 «Лiмiтно-забiрну картку № __» та форма № М-28а «Лiмiтно-забiрну картку № __».
Лiмiтно-забiрнi картки служать пiдтвердним документом для списання матерiальних цiнностей зi складiв структурних пiдроздiлiв сiльськогосподарських пiдприємств, допомiжних та промислових виробництв, а також для поточного контролю за додержанням встановлених лiмiтiв вiдпуску матерiалiв на виробничi потреби.
Лiмiтно-забiрнi картки виписуються бухгалтерiєю (вiддiлом постачання або iншою вiдповiдальною особою) на одне або декiлька найменувань матерiалiв у двох примiрниках термiном на один мiсяць. Пiсля реєстрацiї в Книзi облiку один примiрник видається матерiально-вiдповiдальним особам структурних пiдроздiлiв сiльськогосподарського пiдприємства (агроному, зоотехнiку, ветеринарному лiкарю i т. д.), а другий — завiдуючому складу (комори) чи iнших складських примiщень.
Лiмiтно-забiрнi картки на вiдпуск насiння, добрив виписують в бухгалтерiї у вiдповiдностi з планом сiвби насiння та внесення добрив. В лiмiтно-забiрних картках вказується площа висiву (внесення добрив) та норма висiву насiння (внесення добрив) на одиницю площi. В окремих випадках лiмiтно-забiрна картка може вiдкриватися за окремим виробничим замовленням на виробництво сiльськогосподарської продукцiї.
Вiдпуск товарно-матерiальних цiнностей в виробництво здiйснюється завiдуючим складом при пред’явленнi представником структурного пiдроздiлу свого примiрника лiмiтно-забiрної картки.
Завiдуючий складом вiдмiчає в обох примiрниках дату i кiлькiсть вiдпущених матерiальних цiнностей i виводить залишок лiмiту по номенклатурному номеру та ставить свiй пiдпис про видачу, а представник структурного пiдроздiлу пiдписується в них за одержанi матерiальнi цiнностi. Пiсля використання лiмiту або пiсля закiнчення строку дiї картки видача цiнностей не проводиться.
Здача складом лiмiтно-забiрних карток в бухгалтерiю проводиться в кiнцi мiсяця разом зi Звiтом про рух матерiальних цiнностей.
Спецiалiзовану форму «Лiмiтно-забiрну картку на отримання запасних частин» (форма № ВЗСГ-2), згiдно з додатком 2, застосовують для списання зi складу вiдпущених i одержаних запасних частин. Строк дiї картки встановлено, як правило, не бiльше 15 днiв i обов’язково в межах звiтного мiсяця. Пiдставою для виписки бухгалтерiєю лiмiтно-забiрної картки є «Вiдомiсть дефектiв на ремонт машини» (форма № ВЗСГ-6), згiдно з додатком 6.
При вiдсутностi вiдомостi дефектiв на ремонт машин, а також при вiдпуску запасних частин i ремонтних матерiалiв на ремонт у перiод польових робiт лiмiт розраховують на пiдставi кошторису на ремонт i технiчне обслуговування машин, затвердженого керiвником пiдприємства.
При складаннi «Лiмiтно-забiрної картки на отримання запасних частин» (форма № ВЗСГ-2), згiдно з додатком 2, необхiдно користуватися каталогами запасних частин до автомобiлiв i тракторної технiки, якi передбачають типiзацiю запасних частин, їх призначення, цiну на запаснi частини тощо.
2.2. Складання Акта № __ про використання мiнеральних, органiчних i бактерiальних добрив та засобiв хiмiчного захисту рослин (форма № ВЗСГ-3)
Спецiалiзована форма «Акт № ___ про використання мiнеральних, органiчних i бактерiальних добрив та засобiв хiмiчного захисту рослин» (форма № ВЗСГ-3), згiдно з додатком 3, складається керiвником структурного пiдроздiлу та агрономом пiсля внесення мiнеральних, органiчних i бактерiальних добрив та засобiв хiмiчного захисту рослин по кожному полю в розрiзi культур. В цьому Актi вказується площа, способи й строки внесення добрив (за видами), кiлькiсть внесених добрив пiд кожну культуру окремо в натуральних показниках i в переводi на дiючу речовину. Пiдписують Акт керiвник структурного пiдроздiлу та агроном. Затверджується Акт керiвником пiдприємства.
До Акта додаються лiмiтно-забiрнi картки на отримання матерiальних цiнностей, накладнi по яких отримано добрива та засоби хiмiчного захисту рослин, i разом передаються до бухгалтерiї пiдприємства для перевiрки та проведення записiв в регiстрах бухгалтерського облiку.
2.3. Складання Акта № __ витрати насiння i садивного матерiалу (форма № ВЗСГ-4)
Спецiалiзована форма «Акт № ___ витрати насiння i садивного матерiалу» (форма № ВЗСГ-4), згiдно з додатком 4, рекомендовано використовувати сiльськогосподарськими пiдприємствами для списання насiння i садивного матерiалу до витрат на вирощування вiдповiдних сiльськогосподарських культур.
Пiсля завершення сiвби (посадки) по окремих дiлянках та полях сiвозмiни бригадиром та агрономом в двох примiрниках складається «Акт № ___ витрати насiння i садивного матерiалу» (форма № ВЗСГ-4), згiдно з додатком 4. Записи здiйснюються за назвами насiння (садивного матерiалу), в розрiзi культур по окремих дiлянках (номер поля), вказується площа та витрачене насiння (садивний матерiал) за нормою i фактичнi витрати на 1 гектар та на всю площу. Цiна i сума визначається в залежностi вiд обраного методу оцiнки по списанню виробничих запасiв згiдно П(С)БО № 9 «Запаси» та П(С)БО № 30 «Бiологiчнi активи».
До Акта додаються документи на пiдставi яких проводилася видача насiння i садивного матерiалу зi складу «Лiмiтно-забiрна картка на отримання матерiальних цiнностей» (форма № ВЗСГ-1), згiдно з додатком 1, «Накладна (внутрiгосподарського призначення)» (форма № ВЗСГ-8), згiдно з додатком 8, та iншi документи, якi пiдтверджують його сортову якiсть насiння (садивного матерiалу).
Акт затверджується керiвником пiдприємства або уповноваженою особою (головним агрономом), пiсля чого передається в бухгалтерiю для вiдповiдних записiв в регiстрах бухгалтерського облiку.
2.4. Складання Акта № __ на списання виробничого та господарського iнвентарю (форма № ВЗСГ-5)
Спецiалiзована форма первинного облiку «Акт № __ на списання виробничого та господарського iнвентарю» форма № ВЗСГ-5, згiдно з додатком 5, рекомендовано застосовувати для оформлення списання зношених i непридатних для подальшого використання виробничого та господарського iнвентарю, малоцiнних i швидкозношуваних предметiв.
Акт оформляється постiйно дiючою комiсiєю, склад якої затверджується наказом про облiкову полiтику пiдприємства. До складу комiсiї включають керiвника структурного пiдроздiлу — голова комiсiї, матерiально-вiдповiдальну особу, бухгалтера та iнших працiвникiв (бригадира, зоотехнiка, виконроба, ветлiкаря).
В Актi на списання виробничого та господарського iнвентарю вказують назву малоцiнних та швидкозношуваних предметiв, якi пiдлягають списанню, код синтетичного облiку, одиницю вимiру, кiлькiсть, цiну, суму та причину непридатностi, спосiб знищення предметiв. На зворотнiй сторонi проводиться Розрахунок результатiв вiд лiквiдацiї об’єкта. Акт складається комiсiєю в одному примiрнику. Пiсля здачi списаних предметiв в утиль, акт iз розпискою комiрника здається в бухгалтерiю. На рiзнi види малоцiнних i швидкозношуваних предметiв акти на списання складаються окремо.
2.5. Складання Вiдомостi дефектiв на ремонт машини (форма № ВЗСГ-6)
Спецiалiзовану форму первинного облiку «Вiдомiсть дефектiв на ремонт машини» форма № ВЗСГ-6, згiдно з додатком 6, рекомендується застосовувати для облiку встановлених дефектiв сiльськогосподарської технiки (комбайнiв, тракторiв, сiвалок, плугiв тощо).
Запаснi частини, ремонтнi матерiали та iншi матерiальнi цiнностi для проведення ремонту (полiпшення стану) машин вiдпускаються завiдуючим складом (завiдуючим реммехмайстернею) тiльки при пред’явленнi примiрника «Лiмiтно-забiрної картки на отримання запасних частин» (форма № ВЗСГ-2), згiдно з додатком 2, або «Накладної (внутрiшньогосподарського призначення» (форма № ВЗСГ-8), згiдно з додатком 8.
«Вiдомiсть дефектiв на ремонт машини» (форма № ВЗСГ-6), згiдно з додатком 6, складається iнженером-механiком на кожну машину з визначенням дефектiв деталей, вузлiв якi пiдлягають замiнi або реставрацiї. Для заповнення загальних показникiв про об’єкт, який пiдлягає ремонту використовують технiчнi паспорти, iнвентарнi картки.
«Вiдомiсть дефектiв на ремонт машини» (форма № ВЗСГ-6), згiдно з додатком 6, складається з 5 роздiлiв. Перший роздiл заповнюється при необхiдностi проведення ремонту двигуна. Другий роздiл мiстить перелiк та описання причин дефекту чи зносу деталей, якi пiдлягають реставрацiї чи замiнi. По цих же показниках проставляється дата постановки та фактична кiлькiсть поставлених на машину вузлiв, деталей та запасних частин.
У третьому роздiлi «Витрата ремонтних матерiалiв» формується вартiсний показник витрачених ремонтних матерiалiв в розрiзi їх найменування за номенклатурними номерами в залежностi вiд кiлькостi витрачених матерiалiв запасних частин та їх цiни. Перелiк фактично витрачених матерiалiв, запасних частин слiд вiдображати по датам, коли вони фактично були поставленi на машину.
Роздiл «Оплата працi на ремонтних та монтажних роботах» заповнюється згiдно кошторису на проведення ремонту та первинних документiв з оплати працi робiтникiв, зайнятих на проведеннi ремонтiв в розрiзi найменування робiт. В п’ятому роздiлi об’єднанi витрати в розрiзi статей витрат, пов’язаних з пiдтриманням об’єкта в робочому станi (капiтальний та поточний ремонти) й включенням їх до складу витрат звiтного перiоду. Пiдставою для заповнення цього роздiлу слугує кошторис на ремонт машин, первиннi документи на вiдпуск матерiалiв, запасних частин, первиннi документи з облiку загальновиробничих (цехових) витрат ремонтної майстернi.
Вiдомiсть пiдписується трактористом-машинiстом, водiєм, який здiйснював ремонт, iнженером-механiком, керiвником структурного пiдроздiлу (завiдувачем ремонтною майстернею) та затверджується керiвником господарства пiсля чого передається до бухгалтерiї для перевiрки i включення до бухгалтерських регiстрiв облiку.
2.6. Складання Товарної накладної (форма № ВЗСГ-7)
Спецiалiзовану форму «Товарна накладна» (форма ВЗСГ-7), згiдно з додатком 7, рекомендується застосовувати для облiку вiдпуску (реалiзацiї) продукцiї, матерiальних цiнностей стороннiм органiзацiям та пiдприємствам.
Товарна накладна виписується в бухгалтерiї у двох примiрниках на пiдставi договорiв (контрактiв), нарядiв й iнших вiдповiдних документiв та при пред’явленнi одержувачем Довiреностi (форма № М-2б). Перший примiрник Товарної накладної залишається на складi (коморI) чи iншому мiсцi зберiгання продукцiї у матерiально-вiдповiдальної особи, яка провела вiдпуск продукцiї, матерiалiв, другий в одержувача (покупця) продукцiї, матерiалiв.
Товарна накладна пiдписується керiвником пiдприємства, головним бухгалтером, особою, яка вiдпустила цiнностi, i одержувачем та засвiдчується печаткою.
2.7. Складання Накладної (внутрiгосподарського призначення) (форма № ВЗСГ-8)
Спецiалiзовану форму «Накладна (внутрiгосподарського призначення)» (форма № ВЗСГ-8), згiдно з додатком 8, рекомендується застосовувати для вiдпуску продукцiї, товарно-матерiальних цiнностей зi складiв сiльськогосподарських пiдприємств вiддiленням, фермам, бригадам та iншим виробничим пiдроздiлам, при реалiзацiї за готiвку своїм працiвникам, а також для оприбуткування продукцiї та iнших товарно-матерiальних цiнностей, що надiйшли з виробництва та придбанi за готiвку.
У Накладнiй (внутрiгосподарського призначення) вказують назву продукцiї, код синтетичного облiку, одиницю вимiру, кiлькiсть вiдпущених (прийнятих) цiнностей, цiну, суму, пiдписи вiдповiдальних осiб, якi здiйснили господарську операцiю i т.д.
2.8. Складання Вiдомостi витрати кормiв (форма № ВЗСГ-9)
Спецiалiзовану форму «Вiдомiсть витрати кормiв» (форма № ВЗСГ-9), згiдно з додатком 9, рекомендується застосовувати для оформлення та облiку щоденного вiдпуску кормiв (зернових вiдходiв, комбiкормiв, сiна, силосу сiнажу та iн.) на тваринницькi ферми зi складiв (токiв, силосних ям, буртiв тощо) та iнших мiсць зберiгання. Корми можуть пiдвозитися з поля до мiсць зимiвлi тварин та передаватися на вiдповiдальне зберiгання безпосередньо на тваринницьких фермах пiд матерiальну вiдповiдальнiсть завiдуючих ферм.
Вiдомiсть витрати кормiв складає завiдуючий фермою, зоотехнiк або бригадир на пiдставi розрахунку потреби кормiв (рацiонiв), якi складаються з урахуванням стану тварин, їх продуктивностi в межах наявностi тих чи iнших видiв кормiв. Рацiони годування тварин розробляються й оформляються зоотехнiками на мiсяць i затверджуються керiвником господарства та головним бухгалтером.
Вiдомiсть витрати кормiв виписується на кожну ферму (в двох екземплярах) та ведеться за кожним видом (групою) тварин, птицi, тощо. Перший примiрник вiдомостi передається завiдуючому складу, комiрнику або фуражировi для вiдпуску кормiв iз пiдписом одержувача кормiв (завiдувача фермою). Другий примiрник — з пiдписом комiрника (завiдувача складом), фуражира про вiдпуск кормiв знаходиться у завiдуючого фермою й служить пiдставою для списання на витрати по утриманню вiдповiдних груп тварин.
В графах — норма на одну голову, кг проставляється установлений лiмiт щоденного вiдпуску, виходячи iз затверджених норм годiвлi наявностi поголiв’я тварин та птицi.
В графах — найменування та кiлькiсть використаних кормiв, заповнюються щоденно протягом мiсяця фактично вiдпущенi (згодованI) корми iз розрахунку наявностi поголiв’я тварин та птицi.
Вiдпуск кормiв проводиться на пiдставi лiмiтно-забiрної картки, яка використовується для щоденного облiку кормiв, виданих на годiвлю тварин. При цьому корми вiдпускаються пiд пiдпис робiтникiв (телятницям, пташницям), якi обслуговують тварин та птицю.
Обсяг використання силосу, сiнажу ведеться за кожною силосною спорудою, буртом або курганом. В господарствi щомiсячно на перше число перевiряють вiдповiднiсть фактичної наявностi силосу, сiнажу з облiковими даними. Протягом першого мiсяця використання силосу та сiнажу перевiряють чи вiдповiдає приблизна вага 1 м корму, яка визначалася при оприбуткуваннi, фактичнiй вазi. Для цього вирiзають шар на всю висоту корму завтовшки 0,5–1 м, замiряють його обсяг та визначають середню вагу корму в 1 м.
При виявленнi нестачi корму, складають Акт в якому вказують причини розбiжностей в вазi.
Скошену на корм худобi зелену масу трав, а також бадилля коренеплодiв, капустяний лист завезенi з поля обов’язково зважують при доставцi їх до мiсць зберiгання або на корм тваринам. Наприкiнцi дня завiдуючий фермою згiдно даних вагаря та Щоденника надходження сiльськогосподарської продукцiї робить записи про згодований зелений корм у «Вiдомостi витрати кормiв» (форма № ВЗСГ-9), згiдно з додатком 9.
Корми, згодованi тваринами без їх попереднього збирання (шляхом випасу), в первинних облiкових документах не оприбутковуються. Кiлькiсть згодованих таким способом кормiв визначають розрахунково за зоотехнiчним або укiсним методом.
Зоотехнiчний метод полягає у визначеннi потреби кормiв за нормами на виробництво продукцiї. Вiд значення потреби вiднiмають показник фактичного витрачання кормiв згiдно з первинними документами. Одержана рiзниця буде становити вихiд кормiв iз пасовища.
Укiсний метод передбачає скошування трав на конкретних дiлянках, якi огороджено i на них не випасаються тварини. Кiлькiсть кормiв, одержаних з викошених дiлянок, перераховують на всю площу пасовища i встановлюють загальний вихiд кормiв.
Для оприбуткування кормiв, згодованих шляхом випасу, складають Акт на приймання пасовищних кормiв.
В кiнцi мiсяця зоотехнiк або завiдуючий фермою в «Вiдомостi витрати кормiв» (форма № ВЗСГ-9), згiдно з додатком 9, пiдраховує фактичнi витрати кормiв в натуральних показниках по групi тварин, (птицI), визначає кiлькiсть кормо-днiв та кiлькiсть кормових одиниць, а при наявностi залишкiв кормiв — данi про залишки.
Вiдомiсть витрати кормiв затверджується головним зоотехнiком й показники про фактичне використання кормiв записуються до Журналу облiку витрати кормiв та передають до бухгалтерiї господарства.
Бухгалтер звiряє кiлькiсть кормiв, показаних в «Вiдомостi витрати кормiв» (форма № ВЗСГ-9), згiдно з додатком 9, та в Звiтах про рух матерiальних цiнностей на складах, кормокухнi та встановлює вiдповiднiсть кiлькостi на кожне число звiтного мiсяця поголiв’ю, яке числиться по Книзi облiку руху тварин i птицi на фермi.
В бухгалтерiї у «Вiдомостi витрати кормiв» (форма № ВЗСГ-9), згiдно з додатком 9, здiйснюють оцiнку в графах витрачених кормiв, якi придбанi за плату — за одним з обраних методiв оцiнки згiдно П(С)БО № 9 «Запаси», а кормiв власного виробництва — за справедливою вартiстю, згiдно П(С)БО № 9 «Запаси».
2.9. Книга складського облiку (форма № ВЗСГ-10)
Спецiалiзовану форму «Книга складського облiку» (форма № ВЗСГ-10), згiдно з додатком 10, рекомендується використовувати для забезпечення збереження сiльськогосподарської продукцiї та iнших товарно-матерiальних цiнностей на складах, в коморах та iнших мiсцях їх зберiгання.
Облiк сiльськогосподарської продукцiї та запасiв на складах (у коморах) рекомендується здiйснювати матерiально-вiдповiдальнiй особi (завiдувачу складу, комiрнику) за їх видами, сортами згiдно з правилами їх зберiгання.
Облiк надходження й витрачання медикаментiв (за винятком спирту та отруйних i сильнодiючих лiкарських засобiв) та iнших лiкувально-профiлактичних засобiв i матерiалiв здiйснюють у кiлькiсному вираженнi в «Книзi складського облiку» (форма № ВЗСГ-10), згiдно з додатком 10.
Щомiсяця спецiалiст ветеринарної служби на пiдставi первинних документiв (накладних, рахункiв, актiв, рецептiв тощо) складає i подає в бухгалтерiю Звiт про рух бiопрепаратiв i лiкiв у кiлькiсних та вартiсних показниках.
Облiк отруйних i сильнодiючих речовин рекомендується вести у кiлькiсних показниках за спецiальними вказiвками, розробленими Мiнiстерством охорони здоров’я України. Для цього використовують «Книги складського облiку» (форма № ВЗСГ-10), згiдно з додатком 10, пронумерованi, прошнурованi, скрiпленi сургучною печаткою пiдприємства i пiдписанi головним лiкарем ветеринарної медицини та головним бухгалтером. Отруйнi i сильнодiючi речовини зберiгаються окремо в спецiально обладнаних для цього мiсцях.
Облiк бланкiв суворої звiтностi матерiально вiдповiдальнi особи здiйснюють у Книзi складського облiку» (форма № ВЗСГ-10), згiдно з додатком 10, по кожному найменуванню за кiлькiстю i номiнальною вартiстю. Надходження та витрачання зазначених бланкiв оформляють, як i операцiї по надходженню i витрачанню коштiв.
Начальник Управлiння бухгалтерського облiку,
звiтностi та ревiзiйної роботи
В. М. Гаврилюк