ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства юстиції України
03 березня 2015 року N 301/5
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
04 березня 2015 р. за N 249/26694
Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів
(заголовок Положення у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
I. Загальні положення
Це Положення відповідно до статей 10, 14, 16, 17 та 21 Закону України "Про судову експертизу" визначає:
організаційні засади, завдання та порядок діяльності Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України (далі - ЦЕКК);
абзац третій розділу І виключено
(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим абзаци четвертий - сьомий
вважати відповідно абзацами третім - шостим)
порядок підготовки та стажування фахівців, які мають намір отримати або підтвердити кваліфікацію судового експерта;
порядок проведення атестації з метою присвоєння та підтвердження кваліфікації судового експерта в ЦЕКК;
(абзац четвертий розділу І із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
порядок видачі свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта, його дубліката, переоформлення та анулювання свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта;
порядок тимчасового припинення здійснення судово-експертної діяльності та її поновлення;
(розділ І доповнено новим абзацом шостим згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим абзац шостий вважати абзацом сьомим)
порядок розгляду питань дисциплінарної відповідальності судових експертів.
II. Організаційні засади, завдання та порядок діяльності Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України
1. ЦЕКК є колегіальним органом, що діє при Міністерстві юстиції України.
2. Основними завданнями ЦЕКК є:
1) затвердження програм підготовки (стажування) працівників науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - НДУСЕ) та фахівців, які не є працівниками державних спеціалізованих установ;
2) вирішення питань щодо проходження підготовки працівниками НДУСЕ, фахівцями, які не є працівниками державних спеціалізованих установ та які мають намір отримати (підтвердити) кваліфікацію судового експерта;
3) проведення атестації з метою визначення рівня професійної підготовки працівників НДУСЕ, фахівців, які не є працівниками державних спеціалізованих установ та які мають намір отримати або підтвердити кваліфікацію судового експерта;
4) розгляд питання щодо присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта працівникам НДУСЕ;
5) розгляд питань щодо анулювання свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта;
6) розгляд питань дисциплінарної відповідальності судових експертів.
Атестація судових експертів НДУСЕ з метою присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта проводиться відповідно до Порядку присвоєння кваліфікаційних класів судових експертів працівникам науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 30 грудня 2011 року N 3660/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 січня 2012 року за N 2/20315.
3. ЦЕКК діє у складі кваліфікаційної і дисциплінарної палат.
Кваліфікаційна палата ЦЕКК виконує завдання, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2 цього розділу.
Дисциплінарна палата ЦЕКК виконує завдання, передбачені підпунктами 5, 6 пункту 2 цього розділу.
ЦЕКК очолює голова ЦЕКК.
Склад палат ЦЕКК формується з постійних і змінних членів.
Постійні члени палат ЦЕКК не можуть одночасно входити до обох палат.
Змінні члени палат ЦЕКК залучаються до роботи обох палат без будь-яких обмежень.
4. Постійний склад кожної палати ЦЕКК затверджується наказом Міністерства юстиції України. Змінний склад палат ЦЕКК, який є спільним для обох палат ЦЕКК, затверджується головою ЦЕКК. Чисельність постійного складу палати ЦЕКК не може бути менше ніж п'ять осіб.
До постійного складу кожної палати ЦЕКК входять голова палати, його заступник, секретар палати, представники Міністерства юстиції України, фахівці з процесуальних питань судової експертизи (не менше одного фахівця в одній палаті), а також можуть входити судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ та мають стаж практичної роботи судового експерта не менше ніж п'ять років (за їх згодою). Судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, включаються до постійного складу палат ЦЕКК за поданням громадських організацій судових експертів (не більше однієї особи від громадської організації).
Неучасть у засіданнях палати ЦЕКК члена постійного складу палати ЦЕКК двічі поспіль без поважних причин є підставою для виключення його зі складу палати ЦЕКК.
Голова відповідної палати організовує її роботу, розподіляє обов'язки між її членами, залучає членів змінного складу палат ЦЕКК до роботи палати. У разі відсутності голови відповідної палати ЦЕКК обов'язки голови виконує його заступник.
5. До змінного складу палат ЦЕКК можуть входити найбільш досвідчені фахівці НДУСЕ, а також судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ судових експертиз та мають стаж практичної роботи судового експерта не менше ніж п'ять років (за їх згодою). Судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, включаються до змінного складу палат ЦЕКК за поданням громадських організацій судових експертів.
До змінного складу палат ЦЕКК також можуть входити фахівці наукових установ і закладів вищої освіти (за їх згодою).
У разі проведення атестації з метою присвоєння кваліфікації судового експерта з нової експертної спеціальності, судові експерти з якої відсутні, до змінного складу палат ЦЕКК включаються досвідчені фахівці відповідної галузі знань наукових установ, закладів вищої освіти, інших державних органів, які мають стаж практичної роботи за спеціальністю не менше ніж п'ять років (за їх згодою).
6. Члени палат ЦЕКК на час їх роботи звільняються від виконання своїх службових обов'язків зі збереженням середнього заробітку за місцем основної роботи.
7. Організаційне забезпечення діяльності ЦЕКК здійснюється структурним підрозділом Міністерства юстиції України, на який покладено функції організаційно-управлінського та науково-методичного забезпечення судово-експертної діяльності (далі - Структурний підрозділ Мін'юсту).
Підготовку матеріалів для розгляду питань, віднесених до компетенції палат ЦЕКК, забезпечує секретар відповідної палати.
Участь у роботі палат ЦЕКК членів палат ЦЕКК, які є працівниками НДУСЕ, забезпечує керівництво цих установ. Інші члени палат ЦЕКК беруть участь у роботі палат ЦЕКК на громадських засадах (за їх згодою).
8. Засідання палат ЦЕКК проводяться за потреби.
9. Засідання палати ЦЕКК проводить голова палати ЦЕКК.
У разі відсутності голови палати ЦЕКК засідання палати ЦЕКК проводить його заступник.
10. Засідання палати ЦЕКК є правоможним, якщо в ньому беруть участь не менше половини постійного складу палати ЦЕКК (в обов'язковому порядку за участі фахівця з процесуальних питань судової експертизи) та не менше двох фахівців зі змінного складу палат ЦЕКК з тієї експертної спеціальності, з якої палата розглядає питання про присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта або питання дисциплінарної відповідальності.
11. Особа, яка бере участь у засіданні палати ЦЕКК, має право заявити відвід члену палати ЦЕКК, якщо вона має сумнів у його об'єктивності.
За наявності обставин, які можуть вплинути на об'єктивність та неупередженість члена палати ЦЕКК, він зобов'язаний заявити самовідвід.
Питання про заявлений відвід (самовідвід) вирішується іншими членами палати ЦЕКК без участі члена, якому заявлено відвід (яким заявлено самовідвід), відкритим голосуванням без права утримання. У разі рівного розподілу голосів голос голови відповідної палати (його заступника, якщо він виконує обов'язки голови) є вирішальним.
12. Палата ЦЕКК за результатами розгляду питань, які віднесені до її компетенції, приймає рішення простою більшістю голосів присутніх на засіданні її членів без права утримання. У разі рівного розподілу голосів голос голови палати (його заступника, якщо він виконує обов'язки голови) є вирішальним.
Рішення (крім рішення з питань розгляду дисциплінарної відповідальності) викладається за формою, наведеною у додатку 1 до цього Положення.
13. У разі потреби для вирішення питань, які стосуються діяльності обох палат ЦЕКК, можуть проводитись спільні засідання палат ЦЕКК. Такі засідання ЦЕКК проводить голова ЦЕКК в порядку, передбаченому для проведення засідань палат ЦЕКК.
За потреби можуть проводитися виїзні засідання ЦЕКК та палат ЦЕКК, організація яких здійснюється на базі НДУСЕ.
14. ЦЕКК має печатку, зразок та опис якої наведено у додатку 2 до цього Положення.
(розділ ІІ із змінами, внесеними згідно з наказами
Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
від 10.01.2019 р. N 82/5,
у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
ІІІ. Розділ III виключено
(розділ ІІІ із змінами, внесеними згідно із наказами
Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
від 10.01.2019 р. N 82/5,
виключено згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим розділи IV - VII
вважати відповідно розділами III - VI)
III. Порядок підготовки та стажування фахівців, які мають намір отримати або підтвердити кваліфікацію судового експерта
(назва розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
1. Підготовка (стажування) працівників НДУСЕ, які мають намір отримати або підтвердити кваліфікацію судового експерта, здійснюється: за програмою підготовки з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи - НДУСЕ або Інститутом права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України; за програмами підготовки з відповідних експертних спеціальностей - НДУСЕ.
(абзац перший пункту 1 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Підготовка (стажування) фахівців, які не є працівниками державних спеціалізованих установ та мають намір отримати та/або підтвердити кваліфікацію судового експерта, здійснюється: за програмою підготовки з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи - Інститутом права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України та НДУСЕ, які мають відповідну ліцензію на здійснення освітньої діяльності у галузі підвищення кваліфікації; за програмами підготовки з відповідних експертних спеціальностей - НДУСЕ.
(абзац перший пункту 1 розділу III у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
замінено новими абзацами першим - другим згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2018 р. N 624/5,
у зв'язку з цим абзаци другий та третій вважати
відповідно абзацами третім та четвертим,
абзац другий пункту 1 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Програми підготовки (стажування) затверджує голова ЦЕКК. Програми підготовки (стажування) передбачають проведення лекційних та практичних занять, підготовку проектів висновків та проведення їх рецензування (у разі присвоєння кваліфікації судового експерта), рецензування копій висновків (у разі підтвердження кваліфікації судового експерта).
(абзац третій пункту 1 розділу III у редакції наказів
Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
від 03.02.2020 р. N 337/5)
На рецензування надаються три проекти висновків або копії висновків за кожною експертною спеціальністю. Рецензування забезпечує НДУСЕ.
(абзац четвертий пункту 1 розділу III у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
2. Мінімальний обсяг програм підготовки (стажування) становить: у разі присвоєння кваліфікації судового експерта - 40 академічних годин (далі - програма N 1); у разі першого підтвердження кваліфікації судового експерта - 32 академічні години (далі - програма N 2); у разі наступних підтверджень кваліфікації судового експерта - 24 академічні години (далі - програма N 3).
3. Фахівець, який має намір вперше отримати кваліфікацію судового експерта, спочатку проходить підготовку за програмою підготовки з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи, а потім за програмами підготовки з відповідних експертних спеціальностей.
Для проходження підготовки (стажування) фахівець подає до відповідної установи заяву про допуск до проходження підготовки (стажування) згідно з додатком 3 до цього Положення; копію диплома про відповідну вищу освіту другого рівня за ступенем магістра з додатком до нього (за наявності також подаються копії дипломів за іншими рівнями вищої освіти з додатками до них) (у разі присвоєння кваліфікації судового експерта); відомості про відсутність судимості.
(абзац другий пункту 3 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
(пункт 3 розділу III у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
4. Документи для проходження стажування з відповідної(их) експертної(их) спеціальності(ей) з метою підтвердження кваліфікації судового експерта подаються фахівцем до НДУСЕ не пізніше ніж за 30 днів до закінчення терміну дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта.
5. Пункт 5 розділу ІІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим пункти 6 - 16
вважати відповідно пунктами 5 - 15)
5. Стажування фахівців, які припинили судово-експертну діяльність у зв'язку із закінченням строку дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта або свідоцтво яких було анульовано з підстав, визначених підпунктами 1, 5 пункту 12 розділу V цього Положення, і мають намір підтвердити кваліфікацію судового експерта, здійснюється:
(абзац перший пункту 5 розділу III із змінами, внесеними згідно з
наказами Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
від 03.02.2020 р. N 337/5)
1) за програмою N 3 у разі перерви судово-експертної діяльності до трьох років та наявності експертного стажу не менше шести років;
2) за програмою N 2 у разі перерви судово-експертної діяльності від трьох років і більше.
6. Фахівці, які не є працівниками державних спеціалізованих установ і мають намір отримати (підтвердити) кваліфікацію судового експерта, за проходження підготовки (стажування) вносять плату до відповідних установ, розмір якої визначається відповідно до кошторису витрат з урахуванням:
(абзац перший пункту 6 розділу III із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
1) кількості навчальних годин для проведення лекційних, практичних занять та складання рецензій на проекти (копії) висновків;
2) витрат на відрядження для участі у засіданні членів кваліфікаційної палати ЦЕКК;
(підпункт 2 пункту 6 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
3) витрат на оплату послуг поштового зв'язку щодо пересилання матеріалів, пов'язаних із присвоєнням (підтвердженням) кваліфікації судового експерта.
7. Розмір плати за проведення занять та складання рецензій визначається відповідно до додатка 16 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року N 557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2005 року за N 1130/11410 (із змінами).
8. Розрахунки витрат на відрядження членів ЦЕКК проводяться, виходячи з розміру планованих витрат, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року N 98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів" (із змінами).
Витрати на поштові послуги розраховуються згідно з тарифами, що встановлені законодавством у період підготовки (стажування).
9. Після закінчення підготовки (стажування) для атестації до ЦЕКК подаються такі документи:
заява в друкованому вигляді, форму якої визначено у додатку 4 до цього Положення, про допуск до проходження атестації;
копія свідоцтва Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України або НДУСЕ, яка має відповідну ліцензію на здійснення освітньої діяльності у галузі підвищення кваліфікації, про проходження підготовки (стажування) з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи (для фахівця НДУСЕ за наявності);
відгук НДУСЕ про проходження фахівцем підготовки (стажування), який містить інформацію стосовно результатів рецензування та характеристику фахівця;
копія диплома про відповідну вищу освіту другого рівня за ступенем магістра з додатком до нього (за наявності також подаються копії дипломів за іншими рівнями вищої освіти з додатками до них) (у разі присвоєння кваліфікації судового експерта);
акт відповідності робочого місця за результатами перевірки, проведеної міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України (у разі присвоєння кваліфікації судового експерта з відповідної експертної спеціальності);
(абзац шостий пункту 9 розділу ІІІ у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5 набирає чинності з 01.04.2020 р.)
відомості про відсутність судимості;
дві фотокартки розміром 3 х 4 см.
Після підготовки (стажування) працівника НДУСЕ документи на розгляд ЦЕКК подаються безпосередньо установою.
(пункт 9 розділу III із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
у редакції наказів Міністерства
юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
від 03.02.2020 р. N 337/5)
10. Копія свідоцтва Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України або НДУСЕ, яка має відповідну ліцензію на здійснення освітньої діяльності у галузі підвищення кваліфікації, про проходження підготовки (стажування) з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи може бути пред'явлена фахівцем для проходження атестації протягом двох років.
(пункт 10 розділу III у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
із змінами, внесеними згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
11. Подані до ЦЕКК документи опрацьовуються Структурним підрозділом Мін'юсту та формуються в окрему справу. Відповідальною за достовірність документів, поданих до ЦЕКК, є особа, щодо якої подано документи.
(пункт 11 розділу III із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
12 . Пункт 12 розділу ІІІ виключено
(пункт 12 розділу III у із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
виключено згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим пункти 13 - 15
вважати відповідно пунктами 12 - 14)
12. Строк розгляду заяв не повинен перевищувати 30 днів з дня їх надходження до ЦЕКК. У разі неможливості вирішення порушеного в заяві питання в 30-денний термін строк розгляду заяви може бути продовжений до 45 днів.
(абзац перший пункту 12 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Про час проведення засідання відповідної палати ЦЕКК заінтересовані особи повідомляються не пізніше ніж за 10 днів.
(абзац другий пункту 12 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
13. За потреби проходження працівником НДУСЕ підготовки (стажування) з експертної спеціальності, судові експерти з якої в установі відсутні, він може бути відряджений для проходження такої підготовки (стажування) до іншої НДУСЕ.
У такому випадку НДУСЕ, де працівник проходив підготовку (стажування), готує відгук про проходження підготовки (стажування).
(пункт 13 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
14. В НДУСЕ (за їх згодою) можуть проходити підготовку (стажування) фахівці, що не є громадянами України, в тому числі працівники експертних установ судових експертиз інших держав. Після проходження підготовки (стажування) в НДУСЕ таким фахівцям видається довідка про проходження підготовки (стажування) з відповідного виду судової експертизи.
IV. Проведення атестації з метою присвоєння та підтвердження кваліфікації судового експерта в ЦЕКК
(заголовок розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
1. Для присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта працівники НДУСЕ та фахівці, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, повинні мати відповідну вищу освіту другого рівня за ступенем магістра, пройти підготовку (стажування), знати теоретичні, організаційні і процесуальні питання судової експертизи та методичні положення і практику їх застосування за відповідною експертною спеціальністю.
(пункт 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
2. При вирішенні кваліфікаційною палатою ЦЕКК питання щодо відповідності вищої освіти експертній спеціальності, за якою особа має намір отримати кваліфікацію судового експерта, враховується навчальний час з відповідних дисциплін, зазначених у додатку до диплома про вищу освіту.
(пункт 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказами Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
від 03.02.2020 р. N 337/5)
3. Кваліфікація судового експерта фахівцям НДУСЕ присвоюється згідно з Переліком видів судових експертиз та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта фахівцям науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (додаток 5).
(абзац перший пункту 3 розділу IV із змінами, внесеними згідно
з наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Кваліфікація судового експерта фахівцям, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, присвоюється згідно з Переліком видів судових експертиз та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта фахівцям, що не працюють у державних спеціалізованих установах (додаток 6).
(абзац другий пункту 3 розділу IV із змінами, внесеними згідно
з наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
4. Пункт 4 розділу IV виключено
(пункт 4 розділу IV у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
виключено згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим пункти 5 - 10
вважати відповідно пунктами 4 - 9)
4. Атестація здійснюється шляхом проведення кваліфікаційного іспиту.
(пункт 4 розділу IV у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5)
5. Особі, яка має намір отримати (підтвердити) кваліфікацію судового експерта, може бути відмовлено у присвоєнні (підтвердженні) кваліфікації у разі:
1) визнання її в установленому законодавством порядку недієздатною;
2) наявності судимості;
3) накладання адміністративного стягнення за вчинення корупційного правопорушення або дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта (протягом року з дня прийняття відповідного рішення);
4) відсутності відповідної вищої освіти;
5) нескладення кваліфікаційного іспиту.
6. Кваліфікаційний іспит проводиться в усній формі шляхом надання відповідей на питання, поставлені в екзаменаційних білетах.
Екзаменаційні білети затверджуються головою ЦЕКК.
(абзац другий пункту 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Екзаменаційні білети для перевірки знань з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи формуються за програмою підготовки з двох питань.
Екзаменаційні білети для перевірки знань з відповідних експертних спеціальностей формуються за відповідними програмами підготовки з трьох питань.
Фахівці, які отримали екзаменаційні білети, здійснюють підготовку до складання іспиту протягом 60 хвилин і не мають права самостійно залишити приміщення, у якому складають кваліфікаційний іспит, до його закінчення, за винятком випадків, що унеможливлюють подальше його складання (погіршення самопочуття тощо).
Під час іспиту особа повинна показати задовільний рівень знань з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи та методичних положень з відповідної експертної спеціальності.
Результат складання кваліфікаційного іспиту оцінюється як "склав" ("склала") або "не склав" ("не склала") та заноситься до атестаційного листа згідно з додатком 7 до цього Положення.
(абзац сьомий пункту 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
7. За наслідками атестації кваліфікаційна палата ЦЕКК приймає одне з таких рішень:
(абзац перший пункту 7 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
1) про присвоєння кваліфікації судового експерта;
2) про підтвердження раніше присвоєної кваліфікації судового експерта;
3) про відмову в присвоєнні (підтвердженні) кваліфікації судового експерта.
8. Особа, щодо якої кваліфікаційною палатою ЦЕКК прийнято рішення про відмову у присвоєнні (підтвердженні) кваліфікації судового експерта у зв'язку з нескладенням кваліфікаційного іспиту, може повторно пройти атестацію на черговому засіданні кваліфікаційної палати ЦЕКК.
(абзац перший пункту 8 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Особа, щодо якої кваліфікаційною палатою ЦЕКК три рази поспіль прийнято рішення про відмову у присвоєнні (підтвердженні) кваліфікації судового експерта у зв'язку з нескладенням кваліфікаційного іспиту, до наступного проходження атестації повинна пройти повторну підготовку (стажування) в порядку, передбаченому цим Положенням.
(абзац другий пункту 8 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
9. Про результати атестації фахівцю повідомляється одразу після проведення атестації.
(пункт 9 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5)
V. Порядок видачі свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта, його дубліката, переоформлення та анулювання свідоцтва
1. У разі прийняття кваліфікаційною палатою ЦЕКК рішення про присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта особі у день складання кваліфікаційного іспиту видається свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта з певного виду експертної спеціальності (далі - Свідоцтво) або робиться відмітка у Свідоцтві про продовження терміну його дії.
(абзац перший пункту 1 розділу V із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Зразок та опис свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта наведено у додатку 8 до цього Положення.
(абзац другий пункту 1 розділу V із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
2. Свідоцтво підписує голова ЦЕКК, після чого свідоцтво засвідчується печаткою.
Свідоцтво реєструється в журналі реєстрації виданих свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта (далі - Журнал) за формою згідно з додатком 9 до цього Положення. Ведення Журналу покладається на секретаря кваліфікаційної палати ЦЕКК.
(пункт 2 розділу V у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
3. Якщо особа протягом тридцяти календарних днів з дня складання кваліфікаційного іспиту не звертається до Мін'юсту для отримання Свідоцтва, воно надсилається рекомендованим поштовим відправленням на адресу, зазначену в заяві про допуск до проходження атестації.
Свідоцтво може бути видано представнику судового експерта за довіреністю.
(пункт 3 розділу V у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
4. Строк дії Свідоцтва судового експерта становить три роки.
Строк дії Свідоцтва для фахівців, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, продовжується після підтвердження експертом кваліфікації. Якщо строк дії Свідоцтва не продовжений, Свідоцтво вважається недійсним.
Строк дії Свідоцтва для працівників НДУСЕ продовжується рішенням кваліфікаційної палати ЦЕКК на підставі розгляду відгуку НДУСЕ про проходження судовим експертом стажування.
У разі негативного відгуку присутність судового експерта на засіданні кваліфікаційної палати ЦЕКК є обов'язковою.
Якщо строк дії Свідоцтва не продовжений, Свідоцтво вважається недійсним.
Строк дії Свідоцтва, виданого судовому експерту, який не є працівником державної спеціалізованої установи та має науковий ступінь за галуззю знань, що відповідає присвоєній йому експертній спеціальності, продовжується рішенням кваліфікаційної палати ЦЕКК на підставі акта за результатами перевірки діяльності судового експерта, проведеної міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України.
(пункт 4 розділу V у редакції наказів
Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
від 03.02.2020 р. N 337/5)
5. Свідоцтво, видане працівнику НДУСЕ, дає право на проведення судових експертиз та експертних досліджень за дорученням керівництва цієї установи.
Використання працівниками НДУСЕ Свідоцтва для проведення судових експертиз чи експертних досліджень на інших підприємствах, в установах та організаціях або особисто поза межами установи забороняється, крім випадків відрядження фахівця для участі у судовому засіданні чи слідчих діях або у складі комісії.
Свідоцтво, видане працівнику НДУСЕ, дійсне за наявності посвідчення співробітника відповідної НДУСЕ. У разі звільнення працівника Свідоцтво вважається недійсним і підлягає анулюванню.
(пункт 5 розділу V у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
6. Пункт 6 розділу V виключено
(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
7. Пункт 7 розділу V виключено
(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
у зв'язку з цим пункти 8 - 14
вважати відповідно пунктами 6 - 12)
6. У разі втрати або пошкодження Свідоцтва видається його дублікат.
Дублікат Свідоцтва видається на підставі відомостей державного Реєстру атестованих судових експертів за заявою судового експерта, щодо якого внесено такий запис. При цьому судовий експерт надає письмові пояснення про причини втрати або пошкодження Свідоцтва.
7. Для одержання дубліката Свідоцтва до Міністерства юстиції України подається заява про видачу дубліката свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта за формою згідно з додатком 10 до цього Положення, до якої додається повідомлення в засобах масової інформації про втрату Свідоцтва, а у разі пошкодження Свідоцтва додається його оригінал.
(пункт 7 розділу V із змінами, внесеними згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
8. На дублікаті Свідоцтва у правому верхньому куті проставляється відмітка "Дублікат".
9. Підставою для переоформлення Свідоцтва є зміна прізвища, імені, по батькові особи та назви експертної спеціальності, вказаної у Свідоцтві.
У разі наявності підстави для переоформлення Свідоцтва особа подає до Міністерства юстиції України заяву про переоформлення свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта за формою згідно з додатком 11 до цього Положення разом із Свідоцтвом, що підлягає переоформленню, та відповідними документами або засвідченими у встановленому законодавством порядку їх копіями, що підтверджують зазначені зміни.
(абзац другий пункту 9 розділу V із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
10. Дублікат Свідоцтва та переоформлене Свідоцтво видаються не пізніше ніж на десятий робочий день з дня надходження заяви щодо видачі дубліката Свідоцтва або переоформлення Свідоцтва.
11. Дублікат Свідоцтва та переоформлене Свідоцтво надсилаються у порядку, визначеному у пункті 3 цього розділу.
(пункт 11 розділу V із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
12. Свідоцтво підлягає анулюванню у разі:
1) подання судовим експертом заяви про анулювання Свідоцтва;
2) визнання судового експерта в установленому законом порядку недієздатним;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно судового експерта за вчинення злочину;
4) набрання законної сили рішенням суду про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення;
5) звільнення працівника з НДУСЕ;
6) накладення на судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта;
7) непроходження фахівцем, відносно якого застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді призупинення дії Свідоцтва, протягом встановленого рішенням дисциплінарної палати ЦЕКК строку повторної атестації;
(підпункт 7 пункту 12 розділу V із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
8) встановлення факту надання недостовірних відомостей для отримання Свідоцтва;
9) смерті судового експерта.
Рішення щодо анулювання Свідоцтва приймається дисциплінарною палатою ЦЕКК (крім випадків, визначених підпунктами 5, 9 цього пункту).
(абзац одинадцятий пункту 12 розділу V у редакції
наказу Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
із змінами, внесеними згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
Відомості про анулювання Свідоцтва вносяться до державного Реєстру атестованих судових експертів.
(пункт 12 розділу V доповнено абзацом дванадцятим згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
Вилучені Свідоцтва знищуються, про що складається акт за підписом голови і секретаря дисциплінарної палати ЦЕКК та робиться відмітка в Журналі.
(пункт 12 розділу V доповнено абзацом тринадцятим згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
абзац тринадцятий пункту 12 розділу V із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
13. У період строку дії Свідоцтва судовий експерт, який не є працівником державної спеціалізованої установи, може тимчасово припинити здійснення судово-експертної діяльності у разі:
тимчасової втрати працездатності;
перебування у соціальній відпустці відповідно до чинного законодавства;
проходження військової служби;
здійснення іншої професійної діяльності, несумісної із судово-експертною діяльністю.
Про тимчасове припинення та поновлення здійснення судово-експертної діяльності судовий експерт, який не є працівником державної спеціалізованої установи, зобов'язаний повідомити Міністерство юстиції України.
Відомості про тимчасове припинення здійснення судово-експертної діяльності та її поновлення вносяться до державного Реєстру атестованих судових експертів за заявою судового експерта, який не є працівником державної спеціалізованої установи.
Здійснення судово-експертної діяльності тимчасово припиняється та поновлюється з дня подання до Міністерства юстиції України відповідної заяви.
На час тимчасового припинення здійснення судово-експертної діяльності строк дії Свідоцтва не продовжується.
У випадку закінчення строку дії Свідоцтва під час тимчасового припинення судово-експертної діяльності строк дії Свідоцтва продовжується після підтвердження у порядку, визначеному цим Положенням, кваліфікації судового експерта.
(розділ V доповнено пунктом 13 згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5)
VI. Порядок розгляду питань дисциплінарної відповідальності судових експертів
(У тексті розділу слово "комісія" в усіх відмінках замінено словами "дисциплінарна палата ЦЕКК" у відповідних відмінках згідно з наказом Міністерства юстиції України від 3 лютого 2020 року N 337/5)
1. Відповідно до статті 14 Закону України "Про судову експертизу" атестовані судові експерти за порушення вимог законодавства України про судову експертизу та/або методичних вимог під час проведення досліджень можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
2. Процедура розгляду дисциплінарною палатою ЦЕКК питань дисциплінарної відповідальності судових експертів включає:
порушення дисциплінарного провадження;
прийняття рішення про притягнення або відсутність підстав для притягнення судового експерта до дисциплінарної відповідальності.
(пункт 2 розділу VI із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 р. N 82/5,
у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
3. Підставою для розгляду питань щодо порушення дисциплінарного провадження є подання керівника Структурного підрозділу Мін'юсту.
(пункт 3 розділу VI у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
4. До подання додаються документи, що містять інформацію про можливі допущення судовим експертом порушення вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз.
(пункт 4 розділу VI у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
5. Документами, що містять інформацію про можливі допущення судовим експертом порушення вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз, є акти перевірок діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, звернення до Мін'юсту керівника НДУСЕ, а також звернення юридичних, фізичних осіб, які мають містити:
повне найменування (власне ім'я, прізвище) особи, якою подається звернення, її місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (власне ім'я, прізвище) представника такої особи, якщо звернення подається представником, та підтвердження такого представництва;
викладення обставин, які свідчать про конкретні порушення судовим експертом вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз;
інформацію про те, що дані, про які йдеться у зверненні, отримані без порушення чинного законодавства.
Якщо обставини, викладені у зверненні, стосуються порушень судового експерта, наявність яких підтверджується інформацією, зазначеною у висновку експерта, до звернення обов'язково додається якісна копія цього висновку.
Якщо звернення не відповідає вимогам, встановленим цим пунктом, воно не підлягає розгляду дисциплінарною палатою ЦЕКК.
(розділ VI доповнено новим пунктом 5 згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
6. Під час підготовки документів для подання до дисциплінарної палати ЦЕКК висновок експерта знеособлюється шляхом ретушування даних щодо суб'єктів призначення та проведення експертизи, учасників справи (провадження), а також інших відомостей, що не можуть бути розголошені відповідно до вимог законодавства.
(розділ VI доповнено новим пунктом 6 згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
7. За результатами розгляду подання та доданих до нього документів дисциплінарна палата ЦЕКК приймає одне з таких рішень:
не порушувати дисциплінарне провадження;
відкрити дисциплінарне провадження.
Дисциплінарне провадження не порушується у разі, якщо:
висновок експерта раніше підлягав аналізу;
перевірка інформації, викладеної у документах, доданих до подання, потребує проведення повторного огляду об'єкта дослідження, вивчення матеріалів та документів, наданих експерту для проведення експертизи, зіставлення їх з документами, зазначеними у висновку, тощо, що по суті є повторною експертизою.
У разі порушення дисциплінарного провадження дисциплінарна палата ЦЕКК може прийняти рішення про витребування пояснення у судового експерта та/або проведення аналізу висновку експерта, інформація в якому є предметом оскарження, з метою перевірки відповідності висновку вимогам нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та методикам проведення судових експертиз та доручити здійснення аналізу члену (членам) дисциплінарної палати ЦЕКК або НДУСЕ.
(розділ VI доповнено новим пунктом 7 згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
8. Метою аналізу висновку не є його спростування чи підтвердження.
Аналіз висновку здійснюють судові експерти, які мають кваліфікацію судового експерта з тієї експертної спеціальності, за якою складено висновок, що підлягає аналізу, та не менше ніж трирічний стаж експертної роботи.
За результатами аналізу висновку складається довідка за зразком згідно з додатком 12 до цього Положення. Довідка складається на кожний висновок, щодо якого проведено аналіз. Строк проведення аналізу висновків не може перевищувати 14 календарних днів.
(розділ VI доповнено новим пунктом 8 згідно з наказом
Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим пункти 5 - 21
вважати відповідно пунктами 9 - 25)
9. Пункт 9 розділу VI виключено
(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим пункти 10 - 25
вважати відповідно пунктами 9 - 24)
9. Розгляд питань щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності судових експертів відбувається за участю судового експерта. У разі неявки судового експерта з поважних причин розгляд питання переноситься на чергове засідання дисциплінарної палати ЦЕКК. У випадку повторної неявки судового експерта дисциплінарна палата ЦЕКК може розглянути питання за його відсутності.
10. Пункт 10 розділу VI виключено
(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим пункти 11 - 24
вважати відповідно пунктами 10 - 23)
10. Під час розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судовий експерт може ознайомлюватися з матеріалами та давати додаткові пояснення.
11. За наслідками розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта дисциплінарна палата ЦЕКК приймає одне з таких рішень:
1) притягнути судового експерта до дисциплінарної відповідальності та застосувати відповідне дисциплінарне стягнення;
2) не притягувати судового експерта до дисциплінарної відповідальності.
12. Пункт 12 розділу VI виключено
(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5,
у зв'язку з цим пункти 13 - 23
вважати відповідно пунктами 12 - 22)
12. Рішення дисциплінарної палати ЦЕКК виноситься за відсутності судового експерта і оголошується одразу після його прийняття.
Повний текст рішення виготовляється протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня оголошення рішення.
Рішення дисциплінарної палати ЦЕКК складається з:
1) вступної частини із зазначенням:
дати засідання та номера рішення;
складу дисциплінарної палати ЦЕКК;
прізвища та ініціалів судового експерта, стосовно якого розглядалось питання дисциплінарної відповідальності, відомостей про його присутність або відсутність на засіданні;
2) описової частини із зазначенням:
змісту питання, що розглядалось дисциплінарною палатою ЦЕКК;
переліку документів, що розглядались на засіданні;
результатів перевірки інформації про порушення судовим експертом вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз;
(абзац четвертий підпункту 2 пункту 12 розділу VI із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
змісту пояснень судового експерта;
3) мотивувальної частини із зазначенням:
встановлених обставин з посиланням на досліджені дисциплінарною палатою ЦЕКК документи, матеріали та пояснення судового експерта;
мотивів, з яких дисциплінарна палата ЦЕКК дійшла висновку щодо притягнення/не притягнення судового експерта до дисциплінарної відповідальності;
нормативно-правових актів та/або методик проведення судових експертиз, якими керувалася дисциплінарна палата ЦЕКК під час прийняття рішення;
(абзац четвертий підпункту 3 пункту 12 розділу VI із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства юстиції України від 03.02.2020 р. N 337/5)
4) резолютивної частини із зазначенням:
суті рішення за результатами розгляду із зазначенням дисциплінарного стягнення в разі його застосування;
прізвищ, ініціалів та підписів членів дисциплінарної палати ЦЕКК, які брали участь у засіданні.
(пункт 11 розділу VI у редакції наказу Міністерства
юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5)
13. До судових експертів можуть бути застосовані такі дисциплінарні стягнення:
1) попередження;
2) призупинення дії Свідоцтва (на строк від 6 місяців і більше);
3) позбавлення кваліфікації судового експерта;
4) пониження кваліфікаційного класу судового експерта (щодо судових експертів науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України).
14. При обранні виду дисциплінарного стягнення дисциплінарна палата ЦЕКК повинна врахувати ступінь тяжкості вчиненого проступку, обставини, за яких вчинено проступок, і результати роботи судового експерта за попередні роки.
15. Позбавлення кваліфікації судового експерта може мати місце внаслідок учинення судовим експертом грубого порушення, що призвело до втрати довіри до нього, чи декількох порушень, які мають систематичний характер.
16. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді призупинення дії Свідоцтва (на строк від 6 місяців і більше) дисциплінарна палата ЦЕКК зобов'язує судового експерта пройти підготовку (стажування) за відповідними програмами підготовки та повторно пройти атестацію.
17. Свідоцтво вилучається до виконання вказаних зобов'язань.
У разі призупинення дії Свідоцтва за однією із зазначених у ньому експертних спеціальностей, судовому експерту видається нове Свідоцтво, в якому вказуються залишені експертні спеціальності та дата закінчення строку дії, що була вказана в Свідоцтві, яке вилучається.
(пункт 17 розділу VI доповнено новим абзацом другим згідно з
наказом Міністерства юстиції України від 18.03.2016 р. N 767/5,
у зв'язку з цим абзаци другий, третій
вважати відповідно абзацами третім, четвертим)
У разі виконання зобов'язань Свідоцтво повертається експертові без продовження строку дії, на час якого його дію було призупинено.
У випадку непроходження повторної атестації Свідоцтво підлягає анулюванню.
18. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта Свідоцтво підлягає анулюванню.
19. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта за однією або декількома з наявних у нього експертних спеціальностей Свідоцтво підлягає анулюванню та видається нове Свідоцтво, в якому зазначаються залишені в нього експертні спеціальності та дата закінчення строку дії, що була вказана в Свідоцтві, яке підлягає анулюванню.
Вилучені Свідоцтва знищуються, про що складається акт за підписом голови і секретаря дисциплінарної палати ЦЕКК та робиться відмітка в Журналі.
20. Дисциплінарне стягнення до судових експертів не може бути накладене пізніше п'яти років з дня вчинення проступку.
21. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта він може пройти підготовку та атестацію з метою присвоєння кваліфікації судового експерта через один рік.
22. Рішення дисциплінарної палати ЦЕКК про притягнення до дисциплінарної відповідальності може бути оскаржене в установленому законодавством порядку.
Директор Департаменту
судової роботи та експертного
забезпечення правосуддя
О. М. Олійник