ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 липня 2003 р. N 1078
ПОРЯДОК
проведення індексації грошових доходів населення
1. Цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
(Порядок доповнено новим пунктом 1 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
у зв'язку з цим пункт 1 вважати пунктом 11,
пункт 1 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278,
від 03.11.2021 р. N 1141)
1 1. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
(абзац другий пункту 1 1 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 р. N 77,
зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України
від 11.02.2016 р. N 77, застосовуються з 01.01.2016 р.)
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
(абзац третій пункту 1 1 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 р. N 526)
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.
2. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру:
пенсії;
стипендії;
оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (посадовими окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер;
(абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. N 1141)
грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу;
(абзац п'ятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. N 1141)
розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі;
допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття;
суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей.
Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Індексація страхових виплат від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Сума індексації пенсій та щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей у разі підвищення їх розмірів розраховується як різниця між сумою індексації, визначеною до 11 жовтня 2017 р., та сумою підвищення цих виплат до повного погашення суми індексації відповідно до пункту 5 цього Порядку.
(пункт 2 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
від 11.07.2007 р. N 913,
від 12.03.2008 р. N 170,
від 09.12.2015 р. N 1013,
від 16.11.2016 р. N 836,
від 18.10.2017 р. N 782,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
Підтримка купівельної спроможності винагород, компенсаційних та інших виплат, що сплачуються резидентами Дія Сіті працівникам та гіг-спеціалістам, забезпечується встановленою Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" вимогою до резидентів Дія Сіті щодо забезпечення визначеного таким Законом розміру середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів, а також періодичними переглядами розміру винагороди, що здійснюються резидентами Дія Сіті в межах їх компетенції.
(пункт 2 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. N 1141)
3. До об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема:
доходи громадян від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, ведення селянського (фермерського) і особистого підсобного господарства, підприємницької діяльності, яка є для громадян джерелом грошових доходів від власності;
виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати;
(абзац третій пункту 3 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 р. N 36)
одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності;
(абзац четвертий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на поховання;
(абзац п'ятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690)
цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо;
соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд; тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами);
(пункт 3 доповнено новим абзацом сьомим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 р. N 170,
у зв'язку з цим абзац сьомий вважати абзацом восьмим,
абзац сьомий пункту 3 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, допомога на дітей одиноким матерям.
(абзац восьмий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
від 11.07.2007 р. N 913,
у редакції постанов Кабінету
Міністрів України від 12.03.2008 р. N 170,
від 28.02.2018 р. N 141)
4. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі коли особа працює / служить неповний робочий / службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу / кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому / службовому часу.
(абзац шостий пункту 4 у редакції постанов
Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278,
від 03.11.2021 р. N 1141)
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
У разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, насамперед індексується оплата праці. Якщо така особа працює і одночасно навчається за денною формою навчання або з відривом від виробництва у клінічній ординатурі, аспірантурі і докторантурі, насамперед індексується стипендія.
Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.
(пункт 4 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
від 11.07.2007 р. N 913,
від 12.03.2008 р. N 170,
від 13.06.2012 р. N 526,
від 29.01.2014 р. N 36,
від 16.11.2016 р. N 836,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
5. У разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
(абзац перший пункту 5 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278)
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
(абзац третій пункту 5 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
(абзац п'ятий пункту 5 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278)
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 1 цього Порядку.
(абзац шостий пункту 5 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278)
Якщо підвищення грошового доходу відбулося не з 1 числа місяця, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу / кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу з урахуванням положень цього Порядку.
(пункт 5 доповнено новим абзацом сьомим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278,
у зв'язку з цим абзаци сьомий - дванадцятий
вважати відповідно абзацами восьмим - тринадцятим)
Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.
У разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення.
(абзац дванадцятий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. N 1141)
Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та положень цього Порядку.
(пункт 5 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
від 12.03.2008 р. N 170,
від 13.06.2012 р. N 526,
від 29.01.2014 р. N 36,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013,
яка застосовується з 01.12.2015 р.)
6. Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів з доходу їх платника.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
(пункт 6 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. N 913,
від 12.03.2008 р. N 170,
від 09.12.2015 р. N 1013,
від 16.11.2016 р. N 836,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
7. Особі, яка працює за сумісництвом, видається на її вимогу довідка з основного місця роботи про розмір доходу, що підлягає індексації, та проіндексованого доходу. На підставі цієї довідки провадиться індексація доходів від роботи за сумісництвом у межах суми, що не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням отриманої заробітної плати за основним місцем роботи.
Аналогічно індексуються доходи, які одержують громадяни на умовах погодинної оплати праці поза основним місцем роботи, та доходи громадян, що працюють за договорами цивільно-правового характеру.
8. Стипендіатам із числа учнів професійно-технічних, студентів вищих навчальних закладів, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів, які навчаються за денною формою навчання або з відривом від виробництва і одночасно працюють, на їх вимогу професійно-технічні та вищі навчальні заклади видають довідку про розмір і строк призначення стипендії, на підставі якої проводиться індексація заробітної плати за місцем роботи таких стипендіатів у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням одержаної проіндексованої стипендії.
(пункт 8 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.06.2012 р. N 526)
9. Пункт 9 виключено
(пункт 9 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
від 11.07.2007 р. N 913,
від 13.06.2012 р. N 526,
від 29.01.2014 р. N 36,
від 08.09.2015 р. N 673,
від 09.12.2015 р. N 1013,
від 16.11.2016 р. N 836,
виключено згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
10. Фізичній особі, яка одночасно працює та отримує суми відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, насамперед індексується заробітна плата.
На вимогу такої особи за місцем роботи видається довідка про розмір заробітної плати та суму індексації, на підставі якої проводиться індексація суми відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
(пункт 10 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
від 16.11.2016 р. N 836,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
10 1. Абзац перший пункту 10 1 виключено
(згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
Абзац другий пункту 10 1 виключено
(згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141)
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата відповідна виплата.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації стипендії здійснюється починаючи з місяця, в якому її призначено. У разі коли особа не отримувала стипендію або втратила право на її призначення, а в подальшому стипендія їй була знову або вперше призначена (за результатами наступного семестрового контролю, у зв'язку з переведенням на навчання за державним замовленням, виникненням підстав для призначення соціальної стипендії, поновленням на навчання тощо), обчислення індексу споживчих цін здійснюється з місяця призначення стипендії.
У разі переведення з іншого навчального закладу студента, який не втрачав право на отримання стипендії, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації цієї стипендії здійснюється починаючи з місяця, в якому її призначено у навчальному закладі до переведення.
У разі збільшення учням і студентам за результатами семестрового контролю розміру ординарної (звичайної) академічної стипендії або соціальної стипендії як таким, що мають 10 - 12 балів з кожного предмета за дванадцятибальною шкалою або середній бал успішності "5" за п'ятибальною шкалою оцінювання, а також призначення інших академічних стипендій за результатами навчання, розміри та порядок призначення яких визначаються окремими нормативно-правовими актами (стипендії Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, іменні стипендії), обчислення індексу споживчих цін для індексації стипендії продовжує здійснюватись з місяця призначення розміру ординарної (звичайної) академічної стипендії або соціальної стипендії.
(Порядок доповнено пунктом 10 1 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
пункт 10 1 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. N 913,
від 12.03.2008 р. N 170,
від 13.06.2012 р. N 526,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013,
яка застосовується з 01.12.2015 р.)
102. Для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.
(Порядок доповнено пунктом 102 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 р. N 526,
пункт 102 у редакції постанов Кабінету
Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013,
яка застосовується з 01.12.2015 р.,
від 31.03.2021 р. N 278,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. N 1141)
10 3. Пункт 10 3 виключено
(Порядок доповнено пунктом 10 3 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 р. N 36,
пункт 10 3 виключено згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013,
яка застосовується з 01.12.2015 р.)
10 4. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється з місяця, в якому призначено аліменти.
Для аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, що були призначені до червня 2016 р., обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з дня набрання чинності Законом України від 17 травня 2016 р. N 1368-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі".
У разі проведення державним, приватним виконавцем індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з наступного року з місяця, що відповідає місяцю встановлення розміру аліментів.
(пункт 10 4 доповнено новим абзацом третім згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278,
у зв'язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим)
При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації не повинен перевищувати 50 відсотків грошового доходу платника аліментів.
(Порядок доповнено пунктом 10 4 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 р. N 836)
11. Додаткові витрати, пов'язані з індексацією грошових доходів громадян, відображаються у складі витрат, до яких відносяться виплати, що індексуються.
12. За рішенням органів місцевого самоврядування за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету може провадитися індексація грошових доходів населення з урахуванням регіонального індексу споживчих цін, якщо він не нижчий, ніж у цілому по Україні, та в межах регіонального прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
13. Спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку.
14. Роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
(пункт 14 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 25.01.2012 р. N 35)
Додаток 1
до Порядку
ПРИКЛАД
обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації
|
Індекс споживчих цін, відсотків
|
Величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації, відсотків
|
до попереднього місяця (за даними Держкомстату)*
|
для визначення порогу індексації
|
2003 рік
|
|
|
|
Січень
|
101,5
|
|
|
Лютий
|
100,8
|
|
|
Березень
|
100,7
|
100,7
|
|
Квітень
|
101,4
|
102,1
|
|
Травень
|
100,6
|
100,6
|
|
Червень
|
100,1
|
100,7
|
2,1
|
Липень
|
98,6
|
99,3
|
2,1
|
Серпень
|
99,8
|
99,1
|
2,1
|
Вересень
|
100,3
|
99,4
|
2,1
|
Жовтень
|
100,3
|
99,7
|
2,1
|
Листопад
|
100,4
|
100,1
|
2,1
|
Грудень
|
101,4
|
101,5
|
2,1
|
2004 рік
|
|
|
|
Січень
|
100,8
|
100,8
|
2,1
|
Лютий
|
101
|
101,8
|
3,6
|
____________
* Індекси споживчих цін умовні.
1. Індекс споживчих цін для визначення порогу індексації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV.
Розрахунок індексу споживчих цін:
за березень - квітень - 102,1 = 1,007 х 1,014 х 100.
Починаючи з травня індекс споживчих цін для визначення наступного перевищення порогу індексації для проведення подальшої індексації обчислюється наростаючим підсумком;
за травень - грудень - 101,5 = 1,006 х 1,001 х 0,986 х 0,998 х 1,003 х 1,003 х 1,004 х 1,014 х 100.
2. Величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації становить:
у червні 2003 р. - січні 2004 р. - 2,1 відсотка = 102,1 - 100;
у лютому 2004 р. - 3,6 відсотка = 1,021 х 1,015 х 100 - 100.
Додаток 2
до Порядку
ПРИКЛАД
обчислення суми індексації грошових доходів населення
Показники
|
Одиниця виміру
|
Номер рядка
|
Варіанти
|
I
|
II
|
1.
|
Грошовий дохід за місяць
|
гривень
|
1
|
350
|
650
|
2.
|
Частина доходу, яка підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб
|
- " -
|
2
|
350
|
365
|
3.
|
Величина індексу споживчих цін
|
відсотків
|
3
|
102,1
|
102,1
|
4.
|
Величина приросту індексу споживчих цін (рядок 3 - 100 відсотків)
|
- " -
|
4
|
2,1
|
2,1
|
5.
|
Сума індексації грошового доходу (рядок 2 х 2,1 : 100)
|
гривень
|
5
|
7,35
|
7,67
|
6.
|
Грошовий дохід разом із сумою індексації (рядок 1 + рядок 5)
|
- " -
|
6
|
357,35
|
657,67
|
Додаток 3
до Порядку
ПРИКЛАД
обчислення суми індексації грошових доходів працюючих пенсіонерів
Додаток 3 виключено
(згідно з постановою Кабінету Міністрів України
від 28 лютого 2018 року N 141)
Додаток 4
до Порядку
(у редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 9 грудня 2015 р. N 1013)
ПРИКЛАДИ
проведення індексації грошових доходів населення у разі їх підвищення
Приклад 1. Заробітна плата працівника з урахуванням індексації у грудні 2015 р. становить 1994,7 гривні, з них:
1500 гривень - посадовий оклад;
494,7 гривні - індексація, яка розрахована з урахуванням величини індексу споживчих цін 35,9 відсотка, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1378 гривень (1378 х 35,9 : 100 = 494,7).
При цьому у грудні 2015 р. відбувається підвищення посадового окладу працівника на 500 гривень.
Посадовий оклад працівника після підвищення становить 2000 гривень (1500 + 500).
У зв'язку з тим, що розмір підвищення посадового окладу у грудні (500 гривень) перевищив суму індексації, яка склалась у зазначеному місяці (494,7 гривні), сума індексації у місяці підвищення не нараховується.
Для проведення подальшої індексації розрахунок індексу споживчих цін здійснюється з січня 2016 року.
Приклад 2. Після підвищення заробітної плати у грудні 2015 р. наступне підвищення відбувається у травні 2016 року.
Величина приросту індексу споживчих цін, розрахована з січня 2016 р., у травні 2016 р. становить 5 відсотків.
Посадовий оклад працівника до підвищення становить 2000 гривень. Крім того, у травні працівник отримує індексацію 72,5 гривні, яка розрахована з урахуванням величини індексу споживчих цін 5 відсотків, виходячи з умовного прожиткового мінімуму для працездатних осіб у травні - 1450 гривень (1450 х 5 : 100 = 72,5).
Також працівник отримує премію у розмірі 20 відсотків посадового окладу, яка становить 400 гривень (2000 х 20 : 100).
Усього заробітна плата до підвищення становить 2400 гривень (2000 + 400), а з урахуванням індексації - 2472,5 гривні (2000 + 72,5 + 400).
Посадовий оклад підвищується на 100 гривень і становить 2100 гривень (2000 + 100), відповідно зростає розмір премії, який становить 420 гривень (2100 х 20 : 100).
У зв'язку з підвищенням посадового окладу під час порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації повинні враховуватися всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру виплати.
З урахуванням суми підвищення посадового окладу та розміру премії заробітна плата після підвищення становить 2520 гривень (2100 + 420).
Отже, сума підвищення заробітної плати у травні становить 120 гривень (2520 - 2400).
У зв'язку з тим, що сума підвищення заробітної плати у травні (120 гривень) перевищує суму індексації, яка склалась у зазначеному місяці (72,5 гривні), у травні 2016 р. сума індексації не нараховується.
Для проведення подальшої індексації індекс споживчих цін розраховується наростаючим підсумком з червня 2016 року.
Приклад 3. Підвищення посадового окладу відбулося у грудні 2015 року.
Заробітна плата працівника у грудні 2015 р. становить 2400 гривень, з них:
2000 гривень - посадовий оклад;
400 гривень (20 відсотків посадового окладу (2000 х 20 : 100) - премія.
Наступне підвищення посадового окладу передбачається здійснити у грудні 2016 року.
Для проведення індексації індекс споживчих цін розраховується наростаючим підсумком із січня 2016 року.
При цьому у вересні 2016 р. індекс споживчих цін перевищує 10 відсотків і становить 10,5 відсотка.
Абзацом одинадцятим пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення передбачено, що у разі, коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення.
Враховуючи, що індекс споживчих цін у вересні 2016 р. перевищив 10 відсотків, здійснюється підвищення заробітної плати з урахуванням надбавок, доплат та премій з тим, щоб підвищення заробітної плати перевищило суму індексації, що склалась на момент підвищення.
Приклад 4. Підвищення посадового окладу відбулося з 15 грудня 2020 року.
Заробітна плата працівника у грудні 2020 року до підвищення посадового окладу з розрахунку повного робочого часу становить 5250 гривень, з них:
3500 гривень - посадовий оклад;
1050 гривень (30 відсотків посадового окладу (3500 ´ 30 : 100) - надбавка;
700 гривень (20 відсотків посадового окладу (3500 ´ 20 : 100) - премія.
Крім того, у грудні 2020 року працівник повинен отримати індексацію 70,37 гривні, обчислену виходячи з величини індексу споживчих цін, що становить 3,1 відсотка, та з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у грудні 2020 року, що становить 2270 гривень (2270 ´ 3,1 : 100 = 70,37).
Заробітна плата працівника у грудні 2020 року після підвищення посадового окладу з розрахунку повного робочого часу становить 6000 гривень, з них:
4000 гривень - посадовий оклад;
1200 гривень (30 відсотків посадового окладу (4000 ´ 30 : 100) - надбавка;
800 гривень (20 відсотків посадового окладу (4000 ´ 20 : 100) - премія.
У зв'язку з підвищенням посадового окладу під час порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації повинні враховуватися всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру виплати.
Із розрахунку повного робочого часу сума підвищення заробітної плати у грудні 2020 року становить 750 гривень (6000 - 5250).
Оскільки сума підвищення заробітної плати у грудні 2020 року перевищує суму індексації, яка склалася у зазначеному місяці (70,37 гривні), у грудні 2020 року сума індексації не нараховується.
Для проведення подальшої індексації індекс споживчих цін розраховується наростаючим підсумком із січня 2021 року.
Ураховуючи, що підвищення посадового окладу відбулося з 15 грудня 2020 р., то до 15 грудня сума індексації (70,37 гривні) розраховується та виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
У грудні 2020 року 22 робочих дні, з них 10 робочих днів - відпрацьований час до підвищення посадового окладу. Сума індексації становить 31,99 гривні (70,37 : 22 ´ 10).
Після 15 грудня 2020 р. сума індексації не виплачується, оскільки сума підвищення заробітної плати у зазначеному місяці у розрахунку за повний місяць (750 гривень) перевищила суму індексації (70,37 гривні).
(Порядок доповнено додатком 4 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
додаток 4 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.06.2012 р. N 526,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 р. N 36,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013,
яка застосовується з 01.12.2015 р.,
із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. N 278,
від 03.11.2021 р. N 1141)
Додаток 5
до Порядку
(у редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 9 грудня 2015 р. N 1013)
ПРИКЛАД
обчислення суми індексації у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції
Обчислення суми індексації здійснюється на прикладі розрахунку заробітної плати.
Індексація щодо інших грошових доходів проводиться в такому самому порядку.
Заробітна плата у грудні 2015 р. становить 2000 гривень.
Підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції здійснюється починаючи з 1 січня 2016 року. При цьому обсяг підвищення заробітної плати з урахуванням попередньої суми індексації (у разі її нарахування) повинен перевищувати таку суму індексації.
Обсяг підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом у січні 2016 р. визначено у сумі 50 гривень.
Таким чином, загальний дохід працівника за січень 2016 р. становить 2050 гривень (2000 + 50).
Для визначення індексу споживчих цін з метою проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом починаючи з лютого 2016 р. здійснюється обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком та суми індексації.
Обчислення здійснюється до перевищення нарахованої суми індексації розміру підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом у січні 2016 р. (50 гривень).
Індексація визначається виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що становить 1378 гривень.
Обчислення індексу споживчих цін та індексації:
|
Індекс споживчих цін, відсотків
|
Величина приросту індексу споживчих цін для визначення суми індексації, відсотків
|
Сума індексації, гривень
|
до попереднього місяця за даними Держстату (дані умовні)
|
для визначення суми індексації
|
2016 рік
січень
|
101,1
|
місяць підвищення доходу
|
|
|
лютий
|
101,6
|
101,6
|
|
|
березень
|
102,3
|
102,3
|
|
|
квітень
|
|
|
1,6
(1,016 х 100 - 100)
|
22,05
(1378 х 1,6 : 100)
|
травень
|
|
|
3,9
(1,016 х 1,023 х 100 - 100)
|
53,74
(1378 х 3,9 : 100)
|
З урахуванням індексу споживчих цін за березень 2016 р., на підставі якого нарахована сума індексації (53,74 гривні) перевищує розмір підвищення заробітної плати (50 гривень), починаючи з травня 2016 р. відновлюється індексація заробітної плати в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін (3,9 відсотка) або здійснюється чергове підвищення заробітної плати працівників випереджаючим шляхом, яке повинне перевищити суму індексації у травні 2016 р. (53,74 гривні).
У разі відновлення індексації розмір заробітної плати за травень 2016 р. разом із сумою індексації повинен становити 2053,74 гривні (2000 + 53,74). Тобто працівникові виплачується більша за величиною заробітна плата за травень 2016 р., а саме - на величину індексації (53,74 гривні) замість підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом (50 гривень).
Подальша індексація повинна проводитись із застосуванням індексів, визначених згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення.
(Порядок доповнено додатком 5 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. N 690,
додаток 5 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 р. N 170,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013,
яка застосовується з 01.12.2015 р.)