МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 10 серпня 2010 року N 232
Про затвердження Примірного порядку укладання суб'єктами господарювання договорів щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників та форм примірних договорів суб'єкта господарювання з навчальним закладом, підприємством, установою, організацією, що здійснюють навчання, та з працівником
З метою сприяння роботодавцям у підвищенні ефективності використання коштів, затрачених на професійне навчання працівників, посилення відповідальності працівників за свій професійний рівень та мотивації щодо його підвищення наказую:
1. Затвердити такі, що додаються:
Примірний порядок укладання суб'єктами господарювання договорів щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників (далі - Порядок);
примірний договір суб'єкта господарювання з навчальним закладом підприємством, установою, організацією, які здійснюють навчання (форма N 1);
примірний договір суб'єкта господарювання з працівником (форма N 2).
2. Рекомендувати суб'єктам господарювання при укладанні договорів щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників застосовувати Порядок та форми договорів, затверджених пунктом 1 цього наказу.
3. Надіслати цей наказ заінтересованим центральним органам виконавчої влади, сторонам соціального діалогу та регіональним органам праці та соціального захисту населення для подальшого доведення їх до підприємств, установ та організацій для використання в практичній роботі - до 1 вересня 2010 року.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра В. Коломійця.
Міністр
В. Надрага
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства праці та соціальної політики України
10.08.2010 N 232
Примірний порядок
укладання суб'єктами господарювання договорів щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників
1. Загальні положення
1.1. Примірний порядок укладання суб'єктами господарювання договорів щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників (далі - Порядок) розроблений відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Цивільного кодексу України, Концепції розвитку системи підвищення кваліфікації працівників на період до 2010 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 р. N 158-р, інших нормативно-правових актів і визначає примірний порядок укладання суб'єктами господарювання договорів щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників (далі - договір) з навчальними закладами, підприємствами, установами, організаціями, які здійснюють навчання, та працівниками, які направляються на навчання.
1.2. Терміни, що використовуються в цьому Порядку застосовуються у значеннях, наведених у Кодексі законів про працю України, Господарському кодексі України, законах України "Про освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про вищу освіту", "Про організації роботодавців", "Про професійні спілки та гарантії діяльності", "Про охорону праці", Положенні про професійне навчання кадрів на виробництві, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства освіти і науки України від 26 березня 2001 р. N 127/151, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 6 квітня 2001 р. за N 315/5506, інших нормативно-правових актах.
1.3. Порядок рекомендується до використання суб'єктами господарювання незалежно від їх організаційної форми та форм власності.
1.4. Витрати, пов'язані з професійним навчанням працівників, здійснюються роботодавцем за рахунок власних коштів. Для фінансування відповідно до законодавства можуть залучатися кошти організацій роботодавців, а також кошти спонсорів, міжнародної технічної допомоги та із інших джерел.
1.5. Укладання договорів суб'єктами господарювання державної форми власності за бюджетні кошти здійснюється відповідно до законодавства щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
1.6. Працівник після закінчення професійного навчання виконує роботу (постійно або періодично в залежності від виробничих потреб), визначену роботодавцем, відповідно до набутої кваліфікації з оплатою праці, не нижчою, ніж до навчання.
1.7. Роботодавець має право відповідно до положень колективного договору визначати додаткові умови направлення працівника на навчання, зокрема мінімальний термін роботи на підприємстві після закінчення навчання за набутою в ході навчання професією чи спеціальністю.
2. Примірний порядок укладання суб'єктами господарювання договорів з навчальними закладами, підприємствами, установами, організаціями, які здійснюють навчання
2.1. Договір укладається суб'єктами господарювання з навчальними закладами, підприємствами, установами, організаціями, які здійснюють навчання, відповідно до примірної форми договору (форма N 1), з урахуванням умов, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
2.2. Істотними умовами договору мають бути:
дата і місце його укладання;
повна і точна назва сторін, що його укладають, та їх представників, повноваження, на підставі яких вони діють;
предмет договору;
кількість осіб, що направляється на навчання;
назва професії (напряму, спеціальності), форма навчання;
термін навчання;
вартість навчання;
порядок розрахунків між сторонами;
обов'язки сторін;
відповідальність сторін за невиконання договору;
порядок унесення змін та розірвання договору;
строк дії договору;
місцезнаходження юридичної особи;
інші умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди;
підписи сторін, що укладають договір, завірені печатками.
2.3. Договір уважається укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх пунктів і належно його оформили.
2.4. До договору обов'язково додаються:
кошторис, в якому визначається розмір витрат на професійне навчання;
навчальний план і програми, затверджені та погоджені в установленому порядку;
графік направлення працівників на навчання;
графік фінансування навчання працівників.
2.5. Усі зміни до договору оформляються додатковою угодою, що є невід'ємною частиною договору, і погоджуються сторонами в установленому порядку.
2.6. Навчання у навчальному закладі, на підприємстві, установі, організації, які здійснюють навчання, проводиться за направленням, що видається працівникові роботодавцем (додаток 1).
2.7. Навчальний заклад, підприємство, установа, організація, які здійснюють навчання, протягом 5 днів з початку навчального процесу направляє роботодавцю підтвердження про прийом працівника на навчання (відривний корінець направлення) та копію наказу про його зарахування на навчання.
2.8. Договір укладається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу після підписання керівниками суб'єкта господарювання та навчального закладу, підприємства, установи, організації, які здійснюють навчання. Один примірник зберігається у суб'єкта господарювання, другий - у навчальному закладі, підприємстві, установі, організації, які здійснюють навчання.
3. Примірний порядок укладання суб'єктами господарювання договорів з працівниками
3.1. Договір укладається суб'єктами господарювання з працівниками відповідно до примірної форми договору, що додається (форма N 2), з урахуванням умов, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
3.2. Істотними умовами договору мають бути:
дата і місце його укладання;
повна і точна назва сторін, що його укладають;
назва професії (спеціальності), форма та термін навчання;
місце навчання;
предмет договору;
обов'язки сторін;
відповідальність сторін;
порядок внесення змін та розірвання договору;
строк дії договору;
місцезнаходження юридичної особи та місце проживання фізичної особи;
інші умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди;
підписи сторін;
печатка суб'єкта господарювання.
3.3. У разі припинення професійного навчання без поважної причини працівник повинен відшкодувати суб'єкту господарювання всі витрати на його навчання.
3.4. До договору обов'язково додаються:
кошторис, в якому визначається розмір витрат на професійне навчання працівника;
графік направлення працівників на навчання.
3.5. У разі порушення працівником в односторонньому порядку без поважних причин умов договору працівник повинен відшкодувати суб'єкту господарювання всі витрати на його навчання.
Відшкодування витрат не проводиться, якщо причинами порушення умов договору є:
неможливість виконання після закінчення навчання роботи відповідно до набутої професії та кваліфікації за станом здоров'я;
сімейні обставини, що відповідно до законодавства потребують звільнення працівника чи припинення ним навчання;
зміна місця проживання;
призов на строкову військову службу чи направлення на альтернативну (невійськову) службу;
погіршення умов праці з вини суб'єкта господарювання.
3.6. Працівникам, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, роботодавцем здійснюються виплати, передбачені чинним законодавством та колективним договором.
3.7. Договір уважається укладеним, якщо сторони досягли згоди в усіх пунктах і належно його оформили.
3.8. Договір укладається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу після підписання керівником суб'єкта господарювання та працівником. Один примірник зберігається у суб'єкта господарювання, другий - у працівника, який направлений на професійне навчання.
Начальник Управління політики
зайнятості та трудової міграції
В. Єрасов