МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.06.2021 м. Київ N 162
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
17 вересня 2021 р. за N 1225/36847
Деякі питання ціноутворення у будівництві
Відповідно до частини другої статті 7 Закону України "Про ціни і ціноутворення", частини другої статті 17 Закону України "Про інвестиційну діяльність", пункту 8 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року N 197 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року N 850),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва;
Порядок застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво.
2. Управлінню ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві (Пономаренко І.) разом з Юридичним департаментом (Чепелюк О.) подати цей наказ у встановленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Наталію Козловську.
Перший заступник Міністра
Василь ЛОЗИНСЬКИЙ
ПОГОДЖЕНО:
В. о. Голови Антимонопольного
Комітету України
О. МУЗИЧЕНКО
Виконавчий Віцепрезидент
Конфедерації роботодавців України
О. МІРОШНИЧЕНКО
Міністр внутрішніх
справ України
Денис МОНАСТИРСЬКИЙ
Міністр соціальної
політики України
Марина ЛАЗЕБНА
Голова СПО
об'єднань профспілок
Григорій ОСОВИЙ
Голова Державної
регуляторної служби України
Олексій КУЧЕР
Міністр інфраструктури України
Олександр КУБРАКОВ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку громад та територій України
25 червня 2021 року N 162
ПОРЯДОК
застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва
1. Цей Порядок визначає основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування (далі - будівництво).
2. Основним завданнями системи ціноутворення в будівництві є:
забезпечення визначення вартості будівництва на всіх стадіях інвестування;
підвищення ефективності капітальних вкладень, забезпечення економії фінансових та інших ресурсів, що досягаються за рахунок впровадження досягнень науки, техніки, передового вітчизняного і закордонного досвіду в будівельному виробництві, застосування нових матеріалів, виробів і конструкцій, організаційних заходів тощо.
3. Застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві є обов'язковим для визначення вартості будівництва об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.
Застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при будівництві об'єктів за рахунок інших джерел фінансування обумовлюється договором.
4. Формування, розроблення та затвердження кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві при обчисленні вартості будівництва об'єктів, що будуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюються Міністерством розвитку громад та територій України.
5. Кошторисні норми - нормативно-технічні документи, що включають сукупність кошторисних нормативів, показників, положень, вимог, вказівок, інструкцій, настанов, методичних рекомендацій тощо, що використовуються при визначенні вартості будівництва.
Кошторисні нормативи - нормативні показники витрат ресурсів (трудовитрат, часу роботи будівельних машин та механізмів, витрат матеріалів, виробів і конструкцій), встановлені на прийняті вимірники будівельних робіт, виражених у натуральних (фізичних) одиницях виміру; нормативні показники (вартісні, відсоткові, індексні, ресурсні) встановлені на прийняті одиниці виміру робіт (послуг) у будівництві.
6. Вартість будівництва визначається:
на стадії проектування - у складі кошторисної частини проектної документації;
на стадії визначення ціни пропозиції учасника процедури закупівель (договірної ціни, яка може встановлюватися твердою або приблизною (динамічною);
на стадії проведення взаєморозрахунків - шляхом уточнення окремих вартісних показників, визначених на попередніх стадіях, залежно від виду договірної ціни та в порядку, обумовленому в договорі підряду.
7. Кошторисна вартість об'єктів будівництва, що визначається на стадії проектування, використовується для планування капітальних вкладень, фінансування будівництва, визначення очікуваної вартості предмета закупівлі.
8. Кошторисна вартість об'єктів будівництва, що визначається на стадії проектування, розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проектних рішень по об'єкту будівництва, та поточних цін на них.
9. Вартість будівництва включає прямі, загальновиробничі та інші витрати на будівництво об'єкта, прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельно-монтажних організацій, кошти на покриття ризику всіх учасників будівництва, кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, податки, збори, обов'язкові платежі.
10. Вартість будівництва умовно розподіляється на безпосередні та супутні витрати.
До безпосередніх витрат належать кошти, які витрачаються на спорудження об'єкта будівництва, проектні та вишукувальні роботи.
До супутніх витрат належать кошти, необхідні для будівництва в цілому, зокрема:
підготовка території будівництва;
зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд;
додаткові витрати при виконанні будівельних робіт у зимовий та літній періоди;
кошти на перевезення працівників будівельних організацій автомобільним транспортом;
кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об'єкт будівництва;
кошти на перебазування будівельних організацій або їх структурних виробничих підрозділів;
витрати на проведення науково-технічного супроводу;
аудит безпеки автомобільних доріг;
авторський нагляд;
утримання служби замовника, здійснення технічного нагляду, надання послуг інженера - консультанта;
підготовка експлуатаційних кадрів;
інші роботи та витрати.
11. Вартість будівництва об'єкта складається із вартості будівельних робіт, вартості устаткування, меблів та інвентарю та інші витрати.
12. При визначенні вартості будівництва до будівельних робіт відносять, зокрема:
роботи зі зведення будівель і споруд: земляні; улаштування збірних і монолітних залізобетонних і бетонних, цегляних, блокових, металевих, дерев'яних та інших будівельних конструкцій, підлог, покрівель; опоряджувальні роботи;
роботи гірничорозкривні; буропідривні; пальові; із закріплення ґрунтів; з улаштування опускних колодязів; з буріння свердловин; із захисту будівельних конструкцій і устаткування від корозії; теплоізоляційні (включаючи обмурування і футерування котлів, промислових печей та інших агрегатів); гірничопрохідницькі; підводнобудівельні (водолазні);
роботи з електроосвітлення житлових і громадських будівель;
роботи з улаштування внутрішнього водопроводу, каналізації, опалення, газопостачання, вентиляції та кондиціонування повітря (включаючи вартість опалювальних котлів, радіаторів, калориферів, бойлерів та інших санітарно-технічних виробів і облаштувань), а також інших внутрішніх трубопроводів;
роботи, що виконуються при спеціалізованому будівництві, в тому числі: автомобільні дороги та залізниці; мости і труби; тунелі і метрополітени; трамвайні колії; аеродроми; лінії електропередачі; споруди зв'язку, радіомовлення і телебачення; конструкції гідротехнічних споруд; судновозні колії стапелів і сліпів; промислові печі і труби; буріння нафтових і газових свердловин (у тому числі в морських умовах); протиерозійні, протисельові, протилавинні, протизсувні та інші інженерні та природоохоронні споруди; меліоративні роботи (зрошення, осушення, обводнювання);
роботи з будівництва зовнішніх мереж і споруд водопостачання, каналізації, тепло- і енергопостачання; газопроводів; магістральних трубопроводів газонафтопродуктів; споруд для очищення стічних вод і для охорони атмосфери від забруднення;
роботи з озеленення, захисних лісонасаджень, багаторічних плодових насаджень;
роботи з підготовки території будівництва: вирубка лісу і чагарнику, корчування пнів, планування території, намивання грунту та інші роботи зі створення рельєфу, знесення будівель тощо;
роботи з улаштування основ, фундаментів і опорних конструкцій під устаткування; пов'язані з будівництвом будівель і споруд геологічні та гідрогеологічні (шурфування, відкачка води тощо), днопоглиблювальні, гірничо-капітальні та розкривні роботи;
проходження гірничих виробок, армування вертикальних стволів, на укладання тимчасових і постійних рейкових колій в гірничих виробках, на улаштування водовідливних і дренажних канав;
проходження вертикальних і похилих стволів, сполучень вертикальних стволів з пристволовими дворами способом штучного заморожування порід, кріплення стволів чавунними тюбінгами, буріння тампонажних свердловин і тампонаж гірських порід з вибою ствола;
буріння заморожувальних, гідроспостережних, контрольно-термічних і тампонажних свердловин, кріплення свердловин, обладнання заморожувальних колонок, тампонаж гірських порід з поверхні;
спорудження стволів (свердловин) за технологічними процесами: буріння, кріплення, тампонаж (цементація) затрубного простору, відкачка промивної рідини (осушення), перевірка ствола та інші допоміжні роботи, що беруть участь у циклі спорудження ствола (свердловини);
роботи з ремонту і підтримки гірничих виробок при будівництві нових і реконструкції (технічному переозброєнні, підтримання потужності) діючих гірничих підприємств;
ремонтно-будівельні при здійсненні ремонту житла, об'соціальної сфери і комунального призначення та благоустрою;
здійснення реставраційно-відновлювальних робіт на пам'ятках історії і культури;
роботи з розбирання будівельних конструкцій, в тому числі, що виконуються при реконструкції будівель і споруд;
складання та встановлення в проектне положення на місці постійної експлуатації (включаючи перевірку та індивідуальний іспит) усіх видів устаткування, в тому числі компресорних машин, насосів, вентиляторів, електротехнічних установок, електричних печей, приладів, засобів автоматизації тощо;
прокладання ліній електропостачання і мереж до електросилових установок, приєднання до електричних мереж і підготовка до здачі під налагодження електричних машин;
прокладання технологічних трубопроводів і улаштування підведень до устаткування води, повітря, пари, охолоджувальних та інших рідин в обсягах, передбачених кошторисними нормами;
монтаж устаткування, пусконалагоджувальні роботи, демонтаж устаткування, установок, машин та пристроїв, що здійснюється зокрема при реконструкції будівель та споруд;
інші роботи, передбачені кошторисними нормами.
13. До вартості устаткування, меблів та інвентарю, що враховується в кошторисах на будівництво, належать:
1) вартість придбання (виготовлення) і доставки на приоб'єктний склад:
комплектів усіх видів (технологічного, енергетичного, підйомно-транспортного, насосно-компресорного та іншого) устаткування, що монтується чи не монтується, в тому числі нестандартизованого (включаючи вартість його проектування);
транспортних засобів, технологічно пов'язаних з процесом промислового виробництва, включаючи рухомий залізничний склад для перевезення вантажів по коліях, передбачених проектною документацією, а також спеціальний рухомий склад інших видів транспорту для перевезення немасових вантажів тощо;
контрольно-вимірювальних приладів, засобів автоматизації і зв'язку тощо;
інструменту, інвентарю, штампів, пристосувань, оснастки, спеціальних контейнерів для транспортування напівфабрикатів або готової продукції, які включаються до первісного фонду об'єктів виробничого призначення тощо;
устаткування, інструменту, інвентарю, меблів та інших предметів внутрішнього оздоблення, необхідних для первісного оснащення об'єктів невиробничого призначення тощо;
2) вартість шефмонтажу устаткування та витрати з розмитнення (у разі необхідності).
14. До інших витрат належать усі інші витрати, що не включаються до вартості будівельних робіт і вартості устаткування, меблів та інвентарю.
15. Ціна пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проектних рішень по об'єкту будівництва, та поточних цін на них або з використанням укрупнених показників вартості робіт, обсяги та види яких передбачені затвердженою проектною документацією.
16. Договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.
17. На стадії проведення взаєморозрахунків у вартості виконаних робіт враховуються прямі витрати, загальновиробничі витрати, кошти на зведення і розбирання тимчасових будівель і споруд, кошти на виконання будівельних робіт у зимовий (літній) період, інші супутні витрати (на відрядження, перевезення працівників, доплати працівникам у зв'язку з втратою часу в дорозі тощо), а також прибуток, адміністративні витрати, кошти на покриття ризиків, на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, податки, збори, обов'язкові платежі, встановлені законодавством і не враховані складовими вартості будівництва.
18. При визначенні вартості виконаних робіт на стадії здійснення взаєморозрахунків уточнення окремих вартісних показників, визначених на попередніх стадіях, здійснюється залежно від виду договірної ціни в порядку, обумовленому в договорі.
19. Незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у кошторисах виконаних робіт (які були оформлені та оплачені у попередні періоди) безперечних помилок та недотримання кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві та цього порядку, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з дати виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно з законодавством України.
20. Розбіжності, що виникають між замовником і підрядною організацією в період формування договірної ціни і взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт, розглядаються розпорядниками коштів, а у разі необхідності, Міністерством розвитку громад та територій України. Остаточне рішення приймається у встановленому законодавством порядку.
В. о. начальника Управління
ціноутворення, економіки та
договірних відносин у будівництві
Тетяна МИТРОПАН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку громад та територій України
25 червня 2021 року N 162
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 вересня 2021 р. за N 1226/36848
ПОРЯДОК
застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво
1. Цей Порядок визначає основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт, а також експертизи проектної документації на будівництво (далі - проектування та експертизи).
2. Застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві є обов'язковим для визначення вартості проектування та експертизи об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (далі - бюджетні кошти).
3. При будівництві об'єктів за рахунок інших джерел фінансування застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення проектування та експертизи об'єктів обумовлюється договором.
4. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
вишукувальні роботи - роботи, що забезпечують вивчення природних і техногенних умов територій (ділянок), а також інші роботи, у тому числі для інженерної підготовки територій, прогнозів взаємодії проектованих будівель і споруд з геологічним середовищем та існуючою забудовою, захисту територій і об'єктів від небезпечних процесів відповідно до ДБН А.2.1-1-2008 "Інженерні вишукування для будівництва".
науково-проектні роботи - роботи, пов'язані зі створенням проектної документації для реставраційно-відновлювальних робіт на основі натурних та архівних дослідних робіт відповідно до ДБН А.2.2-14:2016 "Склад та зміст науково-проектної документації на реставрацію пам'яток архітектури та містобудування";
проектні роботи - роботи, пов'язані зі створенням проектної документації, що складається з затверджених текстових та графічних матеріалів, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також з кошторисів об'єктів будівництва;
експертиза проектної документації - робота, пов'язана з визначенням відповідності проектних рішень вихідним даним на проектування, нормативно-правовим актам, будівельним нормам, стандартам і правилам. Експертиза є завершальним етапом розроблення проектної документації.
5. Вартість проектування, та експертизи визначається:
на стадії планування вартості проектування та експертизи - для планування фінансування з метою формування бюджету, визначення очікуваної вартості предмета закупівлі;
на стадії визначення ціни пропозиції учасника процедури закупівель (договірної ціни, яка може встановлюватися твердою або приблизною (динамічною));
на стадії проведення взаєморозрахунків - шляхом уточнення окремих вартісних показників, визначених на попередніх стадіях, залежно від виду договірної ціни та в порядку, обумовленому в договорі.
Методи визначення вартості проектування та експертизи визначаються кошторисними нормами.
6. Договірна ціна, обчислена на підставі кошторисної вартості проектування та експертизи, уточнюється відповідно до умов договору виходячи зі збільшення (зменшення) витрат, пов'язаних зі зміною вартості складових проектування та експертизи, у тому числі у зв'язку зі зміною законодавства.
7. Вартість проектування та експертизи включає прямі витрати (витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, матеріальні витрати, спецпридбання для виконання цих робіт, витрати на відрядження основного персоналу, витрати на роботи, які виконують сторонні підприємства, установи і організації, інші прямі витрати), загальновиробничі та адміністративні витрати, а також кошторисний прибуток, податки, збори, обов'язкові платежі у відповідності з чинними нормативними та законодавчими документами.
8. У складі ціни пропозиції учасника процедури закупівель додатково можуть включатися кошти:
на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, призначені на відшкодування збільшення вартості трудових та матеріальних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбутися під час виконання проектування та експертизи;
на покриття ризиків;
на відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням додаткових робіт (збір вихідних даних, підготовка передпроектних матеріалів, проведення аудиту безпеки автомобільних доріг, виконання функцій замовника експертизи проектної документації тощо).
9. Взаєморозрахунки за виконані роботи з проектування та експертизи здійснюються відповідно до умов договору.
10. Вартість експертизи проектної документації визначають в залежності від кошторисної вартості будівництва, напрямів, визначених статтею 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", за якими здійснюють експертизу, стадії проектування та класу наслідків (відповідальності) об'єкту.
11. Розбіжності, що виникають між замовником і проектною організацією в період формування договірної ціни і взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт, розглядаються розпорядниками коштів, а у разі необхідності, Міністерством розвитку громад та територій України. Остаточне рішення приймається у встановленому законодавством порядку.
В. о. начальника Управління
ціноутворення, економіки та
договірних відносин у будівництві
Тетяна МИТРОПАН