Постановою затверджується Порядок зарахування дітей на цілодобове перебування до закладів, які здійснюють інституційний догляд і виховання дітей.
Наразі діє
Набрання чинності 14.07.2020
Тип документа
Постанова
Номер документа
586
Дата затвердження
01.06.2020
Дата вступу в дію
14.07.2020
Суб'єкт нормотворчості
Кабінет Міністрів України
Галузі
Фінансове право
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 1 червня 2020 р. № 586
Київ
Деякі питання захисту дітей в умовах боротьби з наслідками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
від 2 вересня 2020 року N 853,
від 4 серпня 2021 року № 843}
З метою удосконалення механізмів соціального захисту дітей в умовах боротьби з наслідками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та упередження потрапляння дітей до закладів, які здійснюють інституційний догляд і виховання дітей, Кабінет Міністрів України постановляє:
{Пункт 1 втратив чинність на підставі Постанови КМ № 843 від 04.08.2021}
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
3. Міністерству соціальної політики, Міністерству освіти і науки, Міністерству охорони здоров’я до 1 січня 2021 року:
привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.
{Абзац третій пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 843 від 04.08.2021}
{Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 853 від 02.09.2020 - застосовується з 1 вересня 2020 року}
{Пункт 4 виключено на підставі Постанови КМ № 843 від 04.08.2021}
5. Обласним, Київській і Севастопольській міським, районним державним адміністраціям:
{Абзац другий пункту 5 виключено на підставі Постанови КМ № 843 від 04.08.2021}
сприяти виявленню та забезпеченню соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, потерпають від жорстокого поводження, зокрема домашнього насильства;
сприяти організації оцінювання потреб кожної дитини та її сім’ї і наданню відповідно до виявлених потреб соціальної підтримки;
забезпечити проведення аналізу та розгляду на засіданні комісії з питань захисту прав дитини результатів оцінювання потреб кожної дитини, яка внаслідок запровадження карантину у зв’язку із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, повернулася до сім’ї із закладу, що здійснює інституційний догляд і виховання дітей, та її сім’ї із визначенням доцільності продовження перебування та навчання дитини у відповідному закладі;
сприяти забезпеченню у громадах за місцем проживання (перебування) дітей умов для їх навчання в загальноосвітніх навчальних закладах за місцем проживання (перебування), вирішенню питання довозу дітей, гарячого харчування, роботи груп подовженого дня, запровадження інклюзивного навчання для дітей з особливими освітніми потребами;
сприяти впровадженню відповідно до потреб сімей з дітьми базових соціальних послуг у громадах та посад фахівців із соціальної роботи, патронату над дитиною для упередження потрапляння дітей до закладів, що здійснюють інституційний догляд і виховання дітей;
сприяти приведенню установчих документів закладів освіти у відповідність із Законом України “Про повну загальну середню освіту” з урахуванням положень Порядку зарахування дітей на цілодобове перебування до закладів, які здійснюють інституційний догляд і виховання дітей.
6. Рекомендувати органам місцевого самоврядування здійснити заходи, визначені пунктом 5 цієї постанови.
Прем'єр-міністр України
Д.ШМИГАЛЬ
Інд. 73
{Порядок зарахування дітей на цілодобове перебування до закладів незалежно від типу, форми власності та підпорядкування
втратив чинність на підставі Постанови КМ № 843 від 04.08.2021}
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 червня 2020 р. № 586
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 р. № 1243 “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 35, ст. 1650; 2005 р., № 25, ст. 1446; 2016 р., № 7, ст. 349):
1) абзац п’ятий пункту 1 виключити;
2) у пункті 2:
абзац третій викласти в такій редакції:
“за утримання вихованців в інтернатах (пансіонах) спеціальних закладів освіти;”;
після абзацу третього доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
“за утримання вихованців в інтернатах (пансіонах) закладів спеціалізованої освіти - з батьків або осіб, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”;”.
У зв’язку з цим абзаци четвертий і п’ятий вважати відповідно абзацами п’ятим і шостим;
3) абзац четвертий пункту 3 виключити.
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561; 2014 р., № 93, ст. 2684; 2018 р., № 80, ст. 2674):
1) абзаци третій - шостий пункту 35 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“Матеріали, підготовлені службою у справах дітей, в яких обґрунтовано викладені підстави для влаштування дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, до закладу, який здійснює інституційний догляд і виховання дітей, пансіону (незалежно від форми власності та підпорядкування), розглядаються на засіданні комісії з питань захисту прав дитини.
Влаштування дітей до закладу, який здійснює інституційний догляд і виховання дітей, пансіону (незалежно від форми власності та підпорядкування) здійснюється відповідно до направлення (путівки) служби у справах дітей за формою згідно з додатком 12.
Направлення (путівку) на влаштування дитини до закладу, який здійснює інституційний догляд і виховання дітей, пансіону районного, міського (районного у місті), сільського, селищного підпорядкування видає служба у справах дітей за місцем первинного обліку дитини за погодженням з відповідним органом управління освітою.
У разі коли дитина влаштовується до закладу, який здійснює інституційний догляд і виховання дітей, пансіону регіонального підпорядкування, направлення (путівка) видається службою у справах дітей обласної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації (органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим) за наявності всіх необхідних документів. Погоджує таке направлення (путівку) структурний підрозділ освіти і науки обласної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації (орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим).”;
2) у пункті 4 Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини, затвердженого зазначеною постановою:
в абзаці двадцять третьому слова і цифри “загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступеня за заявою батьків із визначенням строку її перебування в школі-інтернаті” замінити словами “закладу, який здійснює інституційний догляд і виховання дітей, незалежно від його форми власності та підпорядкування, пансіону за заявою батьків із визначенням строку її перебування в закладі”;
в абзаці двадцять п’ятому слова і цифри “загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступеня” замінити словами “закладу, який здійснює інституційний догляд і виховання дітей, незалежно від його форми власності та підпорядкування, пансіону”.
3. У Положенні про санаторну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2018 р. № 1026 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 98, ст. 3234):
1) абзац перший пункту 18 викласти в такій редакції:
“18. Граничний строк проживання учня (вихованця), крім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в інтернаті (пансіоні) санаторної школи становить не більше ніж період, визначений лікувально-консультаційною комісією медичного закладу відповідного профілю.”;
2) пункт 19 викласти в такій редакції:
“19. Учні (вихованці) можуть проживати в інтернаті (пансіоні) санаторної школи (крім вихідних, святкових днів і канікул) у разі, коли перебування в дорозі в один бік на міських, приміських і міжміських маршрутах загального користування перевищує одну годину або за протоколом лікування та/або реабілітації передбачено обмеження руху та/ або фізичного навантаження.
За заявою батьків учня (вихованця) або інших законних його представників та за погодженням із службою у справах дітей за місцем проживання дитини учень може бути влаштований в інтернат (пансіон) санаторної школи на вихідні та святкові дні, крім канікул, але не частіше ніж один раз на два тижні. Рішення про утворення чергових груп оформляється наказом директора відповідно до статуту санаторної школи.
Погодження служби у справах дітей за місцем проживання учня (вихованця) щодо його влаштування до інтернату (пансіону) санаторної школи на вихідні та святкові дні (не більше ніж на чотири вихідні дні та один святковий день на місяць), крім канікул, надається в разі схвалення такого влаштування на засіданні комісії з питань захисту прав дитини, до участі в якому з правом дорадчого голосу запрошується представник санаторної школи. Строк дії погодження становить один місяць із дня його видачі.
У разі перебування учня (вихованця) в інтернаті (пансіоні) санаторної школи у вихідні та святкові дні без заяви його батьків або інших законних представників і без погодження служби у справах дітей за місцем проживання дитини, а також після закінчення граничного строку проживання в інтернаті (пансіоні) санаторної школи директор інформує про це відповідну службу у справах дітей.
Служба у справах дітей за місцем проживання дитини забезпечує в разі необхідності соціальний захист дитини з урахуванням норм Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 585, та Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, можуть проживати в інтернаті санаторної школи також у вихідні, святкові дні та під час канікул.
Влаштування дітей до інтернату санаторної школи оформляється наказом директора.
Вихованці дошкільних груп не влаштовуються в інтернат санаторної школи.”.
4. У постанові Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 221 “Про затвердження Положення про спеціальну школу та Положення про навчально-реабілітаційний центр” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 24, ст. 853):
1) пункт 17 Положення про спеціальну школу, затвердженого зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“17. Учні (вихованці) можуть проживати в інтернаті (пансіоні) спеціальної школи (крім вихідних, святкових днів і канікул) у разі, коли перебування в дорозі в один бік перевищує одну годину або за протоколом реабілітації передбачено обмеження фізичного навантаження.
Рішення про влаштування дітей до інтернату (пансіону) спеціальної школи затверджується наказом директора.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, можуть проживати в інтернаті (пансіоні) спеціальної школи також у вихідні, святкові дні та під час канікул, крім дітей, які мають опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
За заявою батьків або інших законних представників учня (вихованця) за погодженням із службою у справах дітей за місцем проживання учня (вихованця) його може бути влаштовано до інтернату (пансіону) спеціальної школи на вихідні та святкові дні, крім канікул, але не частіше ніж один раз на два тижні.
Погодження служби у справах дітей за місцем проживання учня (вихованця) щодо його влаштування до інтернату (пансіону) спеціальної школи на вихідні та святкові дні (не більше ніж на чотири вихідні дні та один святковий день на місяць), крім канікул, надається в разі схвалення такого влаштування на засіданні комісії з питань захисту прав дитини, до участі в якому з правом дорадчого голосу запрошується представник спеціальної школи. Строк дії погодження становить один місяць із дня його видачі.
У разі перебування учня (вихованця) в інтернаті (пансіоні) спеціальної школи у вихідні та святкові дні без заяви його батьків або інших законних представників і без погодження служби у справах дітей за місцем проживання дитини директор інформує про це відповідну службу у справах дітей.
Служба у справах дітей за місцем проживання дитини забезпечує в разі необхідності соціальний захист дитини з урахуванням норм Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 585, та Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).
Для перебування учнів (вихованців) у спеціальній школі на вихідні та святкові дні утворюються чергові групи. Рішення про утворення чергових груп затверджується наказом директора.
Вихованці дошкільних груп спеціальної школи, крім дітей старшого дошкільного віку, не влаштовуються до інтернату спеціальної школи.”;
2) пункт 5 Положення про навчально-реабілітаційний центр, затвердженого зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“5. Учні (вихованці) можуть проживати в інтернаті центру (крім вихідних, святкових днів і канікул) у разі, коли перебування в дорозі в один бік перевищує одну годину або за протоколом реабілітації передбачено обмеження фізичного навантаження.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, можуть проживати в інтернаті центру також у вихідні, святкові дні та під час канікул, крім дітей, які мають опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
За заявою батьків або інших законних представників учня (вихованця) та за погодженням із службою у справах дітей за місцем проживання учня (вихованця) його може бути влаштовано до інтернату центру на вихідні та святкові дні, крім канікул, але не частіше ніж один раз на два тижні. Рішення про утворення чергових груп затверджується наказом директора відповідно до статуту центру.
Погодження служби у справах дітей за місцем проживання учня (вихованця) щодо його влаштування до інтернату центру на вихідні та святкові дні (не більше ніж на чотири вихідні дні та один святковий день на місяць), крім канікул, надається в разі схвалення такого влаштування на засіданні комісії з питань захисту прав дитини, до участі в якому з правом дорадчого голосу запрошується представник навчально-реабілітаційного центру. Строк дії погодження становить один місяць із дня його видачі.
У разі перебування учня (вихованця) в інтернаті центру у вихідні та святкові дні без заяви його батьків або інших законних представників і без погодження служби у справах дітей за місцем проживання дитини директор інформує про це відповідну службу у справах дітей.
Служба у справах дітей за місцем проживання дитини забезпечує в разі необхідності соціальний захист дитини з урахуванням норм Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 585, та Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).
Рішення про влаштування учнів (вихованців) до інтернату центру затверджується наказом директора.
Вихованці дошкільних груп, крім дітей старшого дошкільного віку, не влаштовуються до інтернату центру.”.
5. У пункті 11 Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 р. № 250 “Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім’ям” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 28, ст. 985; 2020 р., № 43, ст. 1389):
1) в абзаці шостому слово “тимчасового” виключити;
2) після абзацу шостого доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
“влаштування дитини на цілодобове перебування (від чотирьох ночівель на тиждень) до інтернату (пансіону) закладу загальної середньої освіти (за винятком спеціальних закладів освіти, закладів освіти III ступеня та випадків, коли батьки сплачують повну вартість утримання дитини в закладі);”.
У зв’язку з цим абзаци сьомий - тринадцятий вважати відповідно абзацами восьмим - чотирнадцятим.