Цією Постановою вносяться зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.20 р. N 211.
Наразі діє
Набрання чинності 10.04.2020
Тип документа
Постанова
Номер документа
262
Дата затвердження
08.04.2020
Дата вступу в дію
10.04.2020
Суб'єкт нормотворчості
Кабінет Міністрів України
Галузі
Фінансове право
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 8 квітня 2020 р. N 262
Київ
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., N 23, ст. 896) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2020 р. N 255, зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 73
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 квітня 2020 р. N 262
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211
1. У пункті 2:
1) у підпункті 8:
в абзаці другому слова "виробами медичного призначення" замінити словами "медичними виробами", а слова "в спеціалізованих магазинах, які обов'язково повинні мати прямі контракти з операторами зв'язку," виключити;
в абзаці третьому слова "об'єктів поштового зв'язку," замінити словами "надання послуг хімчистки, поштової та кур'єрської діяльності, будівельних робіт, робіт із збирання і заготівлі відходів, діяльності";
2) в абзацах третьому і четвертому підпункту 9 слова "об'єктів критичної інфраструктури" замінити словами "суб'єктів господарювання".
2. У пункті 4:
1) абзац четвертий замінити абзацами такого змісту:
"особи, які досягли 60-річного віку, крім осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", військовослужбовців та працівників Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також осіб, які здійснюють заходи, пов'язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які:
провадять діяльність та надають послуги в галузях енергетики, хімічної, нафтохімічної, машинобудівної промисловості, гірничо-металургійної галузі, галузях транспорту, інформаційно-комунікаційних технологій, електронних комунікацій, у банківському та фінансовому секторах, галузі оборонної промисловості;
мають безперервний промисловий цикл;
надають послуги у сферах життєзабезпечення населення, зокрема у сферах централізованого водопостачання, водовідведення, постачання електричної енергії і газу, виробництва продуктів харчування, сільського господарства, охорони здоров'я;
є комунальними, аварійними та рятувальними службами, службами екстреної допомоги населенню;
включені до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
є об'єктами потенційно небезпечних технологій і виробництв.";
У зв'язку з цим абзаци п'ятий - шістнадцятий вважати відповідно абзацами одинадцятим - двадцять другим;
2) абзац двадцять перший викласти в такій редакції:
"Особа, яка перебуває на самоізоляції, має право звертатися за отриманням медичної допомоги.".
3. У пункті 5:
1) абзац п'ятий викласти в такій редакції:
"особи, які здійснюють перетин державного кордону (крім осіб, які є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей, водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою). Обов'язкова госпіталізація таких осіб до обсерваторів (ізоляторів) проводиться у порядку, визначеному цією постановою.";
2) доповнити пункт абзацами такого змісту:
"Видатки на проживання осіб у обсерваторах (ізоляторах) можуть здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів (в тому числі за рахунок резервних фондів цих бюджетів).
Відшкодування витрат місцевих бюджетів на проживання осіб у обсерваторах (ізоляторах) може здійснюватися за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету у розмірі фактично здійснених витрат, але не більше сум витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 р. N 98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів" (Офіційний вісник України, 2011 р., N 11, ст. 488).".
4. Доповнити постанову пунктом 5 1 такого змісту:
"5 1. Затвердити Порядок проведення обов'язкової госпіталізації осіб, які здійснюють перетин державного кордону, до обсерваторів (ізоляторів), що додається.".
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 квітня 2020 р. N 262
ПОРЯДОК
проведення обов'язкової госпіталізації осіб, які здійснюють перетин державного кордону, до обсерваторів (ізоляторів)
1. Цей Порядок визначає механізм організації роботи місць обсервації (ізоляції), їх утримання та госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів) осіб, які здійснюють перетин державного кордону (крім осіб, які є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей, водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті з особою, хворою на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2) (далі - особи).
Дія цього Порядку поширюється також на осіб, які в'їжджають з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя через контрольні пункти в'їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї (крім співробітників Місії Міжнародного комітету Червоного Хреста, співробітників акредитованих в Україні дипломатичних місій, зокрема тих, які проводять моніторинг ситуації та доставку гуманітарної допомоги населенню, що проживає на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті з особою, хворою на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2).
2. Метою організації роботи місць обсервації (ізоляції) та госпіталізації осіб до обсерваторів (ізоляторів) є запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
3. Керівники обласних, Київської міської держадміністрацій:
визначають перелік спеціалізованих закладів для організації обсервації (ізоляції) та надсилають його до штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
забезпечують чергування біля пунктів пропуску через державний кордон бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги під час направлення осіб на обсервацію (ізоляцію);
визначають обсяги витрат, які необхідні для забезпечення транспортування осіб до місць обсервації (ізоляції) та укладають відповідні договори з постачальниками послуг;
забезпечують організацію харчування, яке здійснюється за рахунок коштів осіб, які перебувають в обсерваторах (ізоляторах);
забезпечують організацію медичного (дистанційного) супроводу осіб у місцях обсервації (ізоляції), надання їм медичної допомоги та видачі листків непрацездатності у разі потреби.
4. МЗС та Мінінфраструктури під час організації заходів з перетину державного кордону завчасно (не менше ніж за 24 години) щодня інформують керівників обласних, Київської міської держадміністрацій про прогнозовану кількість осіб, які організовано перетинатимуть державний кордон.
5. Керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації відповідної адміністративно-територіальної одиниці своїм рішенням визначає уповноважених осіб, відповідальних за організацію процесу госпіталізації осіб до обсерваторів (ізоляторів) після того, як особи залишили територію пункту пропуску через державний кордон.
6. МВС, Національна поліція, Національна гвардія забезпечують:
охорону публічної безпеки та порядку під час направлення на госпіталізацію осіб до обсерваторів (ізоляторів) після того, як особи залишили територію пункту пропуску через державний кордон;
супровід транспортних засобів, а також аварійно-рятувальної та іншої спеціальної техніки під час транспортування організованих груп людей (більше ніж 40 осіб) до обсерваторів (ізоляторів);
охорону публічної безпеки та порядку по зовнішньому периметру території об'єкта обсервації (ізоляції).
7. Перебування осіб в обсерваторах (ізоляторах), крім харчування, є безкоштовним.
Особи, які перебувають в обсерваторах (ізоляторах), можуть отримувати особисті речі, продукти харчування (крім алкогольних напоїв та речей, заборонених до зберігання) та зобов'язані дотримуватись правил, встановлених адміністрацією місця обсервації (ізоляції).
Транспортування осіб від місця обсервації (ізоляції) до місць проживання здійснюється за власні кошти осіб.
8. Адміністрація місця обсервації (ізоляції) забезпечує:
підготовку місця обсервації (ізоляції) до прийому осіб та створення належних умов їх перебування;
дотримання вимог інфекційного контролю, забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту під час обслуговування осіб, які перебувають на обсервації (ізоляції).