МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 9 травня 2020 року N 15
Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів в закладах стаціонарної психіатричної допомоги, медико-соціального та соціального захисту населення на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)
Відповідно до статті 40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", на виконання пункту 2 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" постановляю:
1. Затвердити Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів в закладах стаціонарної психіатричної допомоги, медико-соціального та соціального захисту населення на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), що додаються.
2. Директорату громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України довести цю постанову до відома зацікавлених центральних органів виконавчої влади. Київської міської, обласних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
3. Ця постанова набирає чинності з 11 травня 2020 року.
Заступник Міністра
охорони здоров'я -
головний державний
санітарний лікар України
В. Ляшко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Головного державного санітарного лікаря України
09 травня 2020 року N 15
Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів в закладах стаціонарної психіатричної допомоги, медико-соціального та соціального захисту населення на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)
1. Ці тимчасові рекомендації розроблені на підставі Тимчасового керівництва Всесвітньої організації охорони здоров'я "Профілактика інфекцій та інфекційного контролю для закладів надання довготермінової допомоги в умовах COVID-19" у зв'язку з необхідністю забезпечення захисту здоров'я осіб, які перебувають у закладах, та персоналу на період пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19).
2. Люди, які страждають на психічний розлад, особи з інвалідністю, особи похилого віку та невиліковні хворі, які довготривало перебувають в закладах з надання стаціонарної психіатричної допомоги, закладах медико-соціального та соціального захисту (далі - заклади), можуть піддаватись підвищеному ризику ускладнень та гіршому прогнозу перебігу коронавірусної хвороби COVID-19 через високий рівень обмеження життєдіяльності, соціальну дезадаптацію, безпосередню близькість один до одного та наявність супутніх соматичних патологій.
Люди похилого віку, що знаходяться в ізоляції, особи зі зниженням когнітивних функцій, деменцією та ті, хто залежать від сторонньої допомоги та потребують підтримки, можуть відчувати вищий рівень тривоги, злості, фрустрації, занепокоєння та відстороненості під час карантину.
У зв'язку з цим, для забезпечення захисту здоров'я осіб, які перебувають у закладах, а також працівників та відвідувачів, повинні вживатись особливі запобіжні заходи. Слід враховувати, що заходи з профілактики інфекцій та інфекційного контролю можуть негативно позначитися на психічному здоров'ї осіб, які перебувають у закладах, та персоналу, особливо в разі використання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) і введення обмежень на відвідування та колективні заходи.
3. У закладах забезпечується:
навчання працівників щодо профілактики COVID-19, зокрема гігієни рук та респіраторної гігієни, гігієни кашлю та чхання, стандартних запобіжних заходів;
регулярне інформування осіб, які перебувають у закладі, в доступній формі щодо COVID-19, шляхів передачі вірусу SARS-CoV-2, профілактики інфікування тощо;
наявність достатньої кількості рідкого мила, паперових рушників та спиртовмісних антисептичних засобів для рук (з вмістом спирту не менше 70 % для етилового та 60 % для ізопропілового);
наявність достатньої кількості одноразових серветок та/або серветок зі спиртовмісним антисептиком в місцях спільного користування та належну утилізацію відходів у смітники з кришкою;
наявність достатньої кількості засобів індивідуального захисту для медичних працівників закладу;
проведення, за можливості, щорічної вакцинації персоналу та осіб, які довготривало перебувають в закладі, від грипу та пневмококу згідно встановленого порядку;
розміщення на території закладу інформаційних пам'яток, плакатів та листівок про заходи з профілактики;
здійснення контролю за дотриманням заходів з профілактики інфекцій та інфекційного контролю.
4. Персонал закладу, за потреби, надає додаткові роз'яснення та допомагає особам, що перебувають у закладі, дотримуватися заходів з профілактики, в тому числі обробки рук, дотримання гігієни кашлю та чхання тощо.
5. На період впровадження карантину в закладах:
не рекомендується проведення групових заходів в приміщеннях, крім таких, що суттєво впливають на перебіг лікування/реабілітації;
забезпечується фізичне дистанціювання учасників для групових занять та заходів, відміна яких неможлива;
за можливості вводиться почергове відвідування їдальні або харчування безпосередньо в кімнатах/палатах.
Відвідування окремих закладів забороняється відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211.
6. У закладах, на які не поширюється заборона відвідування, забезпечується:
обмеження кількості одночасного відвідування - не більше однієї особи до пацієнта/особи, яка перебуває в закладі (за винятком відвідування тяжкохворих осіб родичами та близькими);
температурний скринінг відвідувачів. Не допускаються до відвідування особи, температура тіла яких становить понад 37,2° C;
за можливості впроваджують альтернативні способи комунікації, зокрема шляхом використання телефонного або відео- зв'язку, або забезпечують додаткові протиепідемічні заходи під час відвідувань у вигляді встановлення пластикових або скляних перегородок між особами, що перебувають у закладі, та відвідувачами, з їх подальшою дезінфекцією.
7. Оперативне виявлення потенційно інфікованих серед осіб, які перебувають у закладі та працівників здійснюється шляхом регулярної оцінки стану здоров'я на предмет виявлення ознак і симптомів гострого респіраторного захворювання (ГРЗ) та температурного скринінгу.
8. У разі виявлення у працівників ознак і симптомів ГРЗ їх потрібно негайно відсторонити від виконання обов'язків.
9. У разі виявлені ознак і симптомів ГРЗ у осіб, що перебувають у закладі, необхідно негайно розмістити таких осіб в ізольованій зоні, за можливості одномісній кімнаті/палаті з достатньою вентиляцією.
Подальші дії здійснюються відповідно до Стандартів медичної допомоги "COVID-19", затверджених наказом МОЗ України від 28.03.2020 р. N 722 лікуючим лікарем особи.