Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Зміст
Втратив силу
Набрання чинності 01.01.2014
Тип документа Наказ
Номер документа 426
Дата затвердження 30.12.3013
Дата вступу в дію 01.01.2014
Суб'єкт Державна служба статистики України
Галузі Фінансове право
Актуальна версія Класифікації країн світу (КС), що набуває чинності з 01 січня 2014 року, затверджена наказом Держстату України від 30 грудня 2013 року № 426 на заміну Класифікації держав світу, затвердженої наказом Держстату України від 05 вересня 2012 року № 373 (зі змінами).

КС гармонізована з міжнародним стандартом ISO 3166-1:2009 та відповідає національному стандарту ДСТУ ISO 3166-1:2009 "Коди назв країн світу".

КС також ґрунтується на розробленому статистичним відділом Організації Об’єднаних Націй (ООН) списку «Standard Country or Area Codes for Statistical Use» (далі – список ООН). Назви країн світу наводяться у короткій формі, яка відповідає «Термінологічному бюлетеню» ООН. Такі назви країн використовують у сучасній практиці ООН і вони не завжди відповідають їх повній назві, яку використовують у міжнародних офіційних документах.

Об’єктом класифікації в КС є країни (сучасні і колишні), залежні та інші території, щодо яких є особлива геополітична зацікавленість, для універсального використання в різних сферах.

КС використовується для обліку та обміну інформацією зі статистики зовнішньої торгівлі, у банківських та фінансових сферах, при перевезенні експортно-імпортних вантажів та в інших випадках, коли необхідно скористатися кодовою формою позначення країн світу.

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 30 грудня 2013 року N 426

{Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби статистики № 32 від 08.01.2020}

Про затвердження Класифікації країн світу

Із змінами і доповненнями, внесеними
 наказами Державної служби статистики України
 від 18 грудня 2014 року N 396,
від 29 грудня 2017 року N 360

Відповідно до статті 12 Закону України "Про державну статистику", з метою вдосконалення та впровадження системи національних статистичних класифікацій, які використовуються для проведення державних статистичних спостережень, наказую:

1. Затвердити Статистичну класифікацію країн світу, що додається, та ввести її в дію з 01 січня 2014 року.

2. Департаменту статистичної методології (Остапчук Ю. М.) здійснювати методологічне та організаційне керівництво впровадженням та застосуванням у статистичній діяльності Статистичної класифікації країн світу, затвердженої цим наказом.

3. Департаменту комунікацій, забезпечення доступу до публічної інформації та міжнародного співробітництва (Вишневська О. А.) забезпечити оприлюднення Статистичної класифікації країн світу, затвердженої цим наказом, на офіційному веб-сайті Держстату України.

4. Керівникам самостійних структурних підрозділів Держстату України, начальникам Головного управління регіональної статистики, головних управлінь статистики в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Управління статистики у м. Севастополі використовувати Статистичну класифікацію країн світу, затверджену цим наказом, під час збирання, оброблення та поширення статистичної інформації.

5. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Держстату України від 05 вересня 2012 року N 373 "Про затвердження Класифікації країн світу" (зі змінами).

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Піщейка В. О.

Голова

О. Осауленко

 

 ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держстату України
30.12.2013 N 426

 

НАЦІОНАЛЬНА СТАТИСТИЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ

СТАТИСТИЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ КРАЇН СВІТУ

CLASSIFICATION OF COUNTRIES

Чинна від 01.01.2014


(У тексті Класифікації слова, цифри та знаки "Класифікації країн світу (КС)" замінено на "Статистична класифікація країн світу (СККС)" згідно з наказом Державної служби статистики України від 29 грудня 2017 року N 360)

1. ВСТУП

Статистична класифікація країн світу (СККС) - статистична класифікація, підготовлена відповідно до Національного стандарту України "Коди назв країн світу" (ДСТУ ISO 3166-1:2009) на заміну Класифікації країн світу, затвердженої наказом Держстату України від 05 вересня 2012 року N 373 (зі змінами). У зв'язку з тимчасовою окупацією території України та законодавчим унормуванням здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території, СККС містить додаток з позицією "Вільна економічна зона "Крим".

(абзац перший пункту 1 у редакції наказу Державної  служби статистики України від 18.12.2014 р. N 396)

СККС також ґрунтується на розробленому статистичним відділом Організації Об'єднаних Націй (ООН) списку "Standard Country or Area Codes for Statistical Use" (далі - список ООН). Назви країн світу наводяться у короткій формі, яка відповідає "Термінологічному бюлетеню" ООН. Такі назви країн використовують у сучасній практиці ООН і вони не завжди відповідають їх повній назві, яку використовують у міжнародних офіційних документах. Інформація, наведена у назві країни в дужках, є невід'ємною частиною назви.

Зміна назви країни або території при збереженні географічного охоплення зазвичай не змінює цифровий код. Якщо у країни або території було змінено кордони, то числовий код змінюється.

Об'єктами класифікації в СККС є країни (сучасні й колишні), залежні та інші території, щодо яких є особлива геополітична зацікавленість, для універсального використання в різних сферах.

СККС використовують для обліку та обміну інформацією зі статистики зовнішньої торгівлі, у банківських та фінансових сферах, при перевезенні експортно-імпортних вантажів та в інших випадках, коли необхідно скористатися кодовою формою позначення країн світу.

Кожній країні чи території надано три види кодів, які можуть застосовуватись за вибором користувача в залежності від поставлених завдань:

- тризначний цифровий (у порядку зростання кодів);

- двозначний літерний (АЛЬФА-2) (в абетковому порядку кодів);

- тризначний літерний (АЛЬФА-3) (в абетковому порядку кодів).

Літерні коди розроблено на підставі латинської абетки, які в більшості випадків візуально асоціюються зі скороченою назвою країни (англійською, французькою чи іншою мовою).

СККС містить додатки А, Б, В, Г, та Д, які призначені для здійснення економічного аналізу та можуть використовуватися при побудові аналітичних таблиць.

СККС не дає жодної оцінки стосовно правового статусу чи кордонів будь-якої країни світу або залежної чи іншої території, включеної до класифікації.

Об'єкти класифікації (всі країни світу) для статистичних цілей групують за різними ознаками (географічним положенням, регіоном, ступенем розвитку):

- у додатку А всі країни світу згруповані за абеткою;

- у додатку Б всі країни світу згруповані за їхнім географічним положенням;

- у додатку В країни світу розподілені за регіональними економічними угрупованнями;

- у додатку Г країни світу згруповані за макрогеографічними (континентальними) і географічними регіонами;

- додаток Ґ містить національну позицію, яку створено для забезпечення можливості формування даних зі статистики зовнішньої торгівлі відповідно до Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України". Ця позиція відсутня у СККС, оскільки відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН про підтримку територіальної цілісності України, яка була прийнята 27 березня 2014 року, було підтверджено визнання територіальної цілісності України "у міжнародно визнаних кордонах". Жодна міжнародна інституція не визнала анексію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а тому термін "міжнародно визнані кордони" не дає можливості трактувати "Крим" інакше, аніж як територію України;

(пункт 1 доповнено новим абзацом вісімнадцятим згідно з  наказом Державної служби статистики України від 18.12.2014 р. N 396)

- додаток Д містить перелік країн світу та територій, щодо цифрового коду або назв яких були внесені зміни, починаючи з 1982 року (за даними ООН).

Ведення СККС здійснює департамент статистичної інфраструктури Державної служби статистики України.

(абзац двадцятий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з  наказом Державної служби статистики України від 18.12.2014 р. N 396)

Підставою для внесення змін та доповнень до Статистичної класифікації країн світу є відповідні зміни до ISO 3166-1 (ДСТУ ISO 3166-1:2009) та списку ООН.

 

Про затвердження Класифікації країн світу
Пов'язані публікації