Лист ДПС України від 06.02.2025 №91/2/99-00-28-01-01-02
Наразі діє
Набрання чинності 06.02.2025
Тип документа
Лист
Номер документа
91/2/99-00-28-01-01-02
Дата затвердження
06.02.2025
Дата вступу в дію
06.02.2025
Суб'єкт нормотворчості
Державна податкова служба України
Галузі
Податкове право
Лист ДПС України від 06.02.2025 №91/2/99-00-28-01-01-02
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 06.02.2025 № 91/2/99-00-28-01-01-02
Комiтет Верховної Ради України з питань фiнансiв, податкової
та митної полiтики
Мiнiстерство фiнансiв України
(код ЄДРПОУ 00013480)
Державна податкова служба України вiдповiдно до звернення Комiтету Верховноi Ради України з питань фiнансiв, податкової та митної полiтики вiд 31.01.2025 № 04-32/10-2025/25799 (вх. ДПС № 89/2 вiд 03.02.2025) та листа Мiнiстерства фiнансiв України вiд 05.02.2025 № 11120-07-62/3730 (вх. ДПС № 199/4 вiд 06.02.2025) про розгляд та надання позицiї iз актуальних питань платникiв податкiв щодо застосування окремих норм податкового законодавства України – у межах компетенцii повiдомляє таке.
Питания 1.
Щодо порядку складання податкових накладних у разi надання послуг з доступу до мережi «Iнтернет» пiдприємством (платником ПДВ), фiзичним особам (неплатникам ПДВ).
Вiдносини, що виникають у сферi справляння податкiв i зборiв, регулюються нормами Податкового кодексу України (далi – Кодекс) (пункт 1.1 статтi 1 роздiлу I Кодексу).
Правовi основи оподаткування ПДВ встановлено в роздiлi V, пiдроздiлах 2 та 10 роздiлу ХХ Кодексу.
Вiдповiдно до пункту 201.1 статтi 201 роздiлу V Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електроннiй формi з використанням квалiфiкованого електронного пiдпису або удосконаленого електронного пiдпису, що базується на квалiфiкованому сертифiкатi електронного пiдпису, уповноваженоi платником особи вiдповiдно до вимог Закону України вiд 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги» (зi змiнами) та зарееструвати її в Єдиному реєстрi податкових накладних у встановлений Кодексом термiн.
Податкова накладна складаетъся на кожне повне або часткове постачання товарiв / послуг, а також на суму коштiв, що надiйшли на рахунок у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статri 201 роздiлу V Кодексу).
Згiдно з пунктом 201.4 статтi 201 роздiлу V Кодексу платники податку в разi здiйснення постачання товарiв / послуг протягом перiоду, за який складаеться така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмiчний характер:
– покупцям – платникам податку – можуть складати не пiзнiше останнього дня мiсяця, в якому здiйснено такi постачання, зведенi податковi накладнi на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер протягом перiоду, за який складаеться така податкова накладна, з урахуванням усього обсягу постачання товарiв / послуг вiдповiдному платнику протягом такого місяця;
– покупцям – особам, не зареєстрованим платниками податку, – можуть складати не пiзнiше останнього дня мiсяця, в якому здiйснено такi постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарiв / послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом такого мiсяця.
У разi якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштiв, що надiйшла на рахунок у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг продавця як оплата (передоплата) за товари / послуги, перевищуе вартiсть поставлених товарiв / послуг протягом мiсяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пiзнiше останнього дня такого місяця.
Для цiлей пункту 201.4 статтi 201 роздiлу V Кодексу ритмiчним характером постачання вважається постачання товарiв / послуг одному покупцю два та бiльше разiв на мiсяць.
Податкова накладна може бути складена за щоденними пiдсумками операцiй (якщо податкова накладна не була складена на цi операцii) у разi:
– здiйснення постачання товарiв / послуг за готiвку кiнцевому споживачевi (який не є платником податку), розрахунки за якi проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцiй та / або програмнi реєстратори розрахункових операцiй, або через банк, небанкiвського надавача платiжних послуг чи платiжний пристрiй (безпосередньо на рахунок постачальника);
– виписки транспортних квиткiв, готельних рахункiв або рахункiв, якi виставляютъся платнику податку за послуги зв’язку, iншi послуги, вартiсть яких визначаеться за показниками приладiв облiку, що мiстять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крiм тих, форма яких встановлена мiжнародними стандартами;
– надання платнику податку касових чекiв, що мiстять суму поставлених товарiв / послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фiскального та податкового номерiв постачальника).
Враховуючи викладене та виходячи з опису питання, повiдомляемо. Зважаючи на те, що операцiї з постачання послуг iз доступу до мережi «Iнтернет» мають безперервний характер, з урахуванням норм пункту 201.4 статтi 201 роздiлу V Кодексу, у разi постачання таких послуг покупцям – неплатникам ПДВ, постачальник може складати не пiзнiше останнього дня мiсяця, у якому здiйснено такi постачання, зведену податкову накладну з урахуванням усього обсягу постачання товарiв / послуг усiм таким споживачам - неплатникам ПДВ, iз якими постачання мають безперервний характер протягом перiоду, за який складаеться така податкова накладна, протягом такого місяця.
Якщо на дату складення зазначеної зведеної податкової накладної сума коштiв, що надiйшла постачальнику як оплата за послуги вiд споживачiв – неплатникiв ПДВ, перевищує вартiсть поставлених послуг протягом вiдповiдного перiоду (мiсяця) таким споживачам, таке перевищення вважаеться попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна в загальному порядку, не пiзнiше останнього дня такого мiсяця, з урахуванням yciєї суми коштiв, сплачених усiма такими споживачами – неплатниками ПДВ у такому мiсяцi, понад обсяг фактично поставлених таким споживачам послуг протягом такого мiсяця.
Питания 2.
Щодо заповнення форми № 20-ОПП, коли в довiднику зазначено двi вулицi Миру, як обрати правильну?
Пiд час заповнення заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язанi з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, за формою № 20-ОПП можливо обрати будь-яку з наведених у довiднику назв вулицi «МИРУ», незважаючи на їхне кодування, оскiльки саме назва вулицi використовується для цiлей заяви №20-ОПП для визначення мiсцезнаходження об’єкта оподаткування.
Питания 3.
Партнери з Китаю стверджують, що у них довiдки про статус податкового резидента отримують онлайн, вони i є оригiналом. Чи можна врахувати цю довiдку як оригiнальну?
Вiдповiдно до пiдпункту 14.1.260 пункту 14.1 статтi 14 роздiлу I Кодексу фрахт-винагорода (компенсацiя), що сплачуеться за договорами перевезення, найму або пiднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для:
– перевезення вантажiв та пасажирiв морськими або повiтряними суднами;
– перевезення вантажiв залiзничним або автомобiльним транспортом.
Згiдно з пунктом 133.2 статтi 133 роздiлу III Кодексу платниками податку на прибуток пiдприемств - нерезидентами є:
– юридичнi особи, якi утворенi в будь-якiй органiзацiйно-правовiй формi та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та органiзацiй, що мають дипломатичнi привiлеї або iмунiтет згiдно з мiжнародними договорами України;
– нерезиденти, якi здiйснюють господарську дiяльнiсть на територiї України через постiйне представництво та/або отримують доходи iз джерелом походження з України, та iншi нерезиденти, на яких покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, встановленому цим роздiлом.
Особливостi оподаткування нерезидентiв визначено в пунктi 141.4 статтi 141 роздiлу III Кодексу.
Згiдно з пiдпунктом 141.4.1 пункту 141.4 статтi 141 роздiлу III Кодексу доходи, отриманi нерезидентом iз джерелом їx походження з України, оподатковуються в порядку i за ставками, визначеними цiею статтею. Для цiлей цього пункту такими доходами є, зокрема, фрахт та доходи вiд інжинірингу.
У пiдпунктi 141.4.2 пункту 141.4 статтi 141 роздiлу III Кодексу визначено, що резидент, у тому числi фiзична особа - пiдприємець, фiзична особа, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фiзична особа пiдприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або iнший нерезидент, який провадить господарську дiяльнiсть через постiйне представництво на територiї України, якi здiйснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в нацiональнiй валютi), утримують податок з таких доходiв, зазначених у пiдпунктi 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмiрi 15 вiдсоткiв (крiм доходiв, зазначених у пiдпунктах 141.4.4 – 141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) ix суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету пiд час такої виплати, якщо iнше не передбачено положениями мiжнародних договорiв України з країнами резиденцiї осiб, на користь яких здiйснюються виплати, що набрали чинностi.
Порядок застосування мiжнародного договору України про уникнення подвiйного оподаткування стосовно повного або часткового звiльнення вiд оподаткування доходiв нерезидентiв iз джерелом їх походження з України визначено у статтi 103 роздiлу II Кодексу.
Вiдповiдно до пункту 103.1 статтi 103 роздiлу II Кодексу застосування правил мiжнародного договору України здiйснюеться шляхом звiльнення вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення рiзницi мiж сплаченою сумою податку i сумою, яку нерезиденту необхiдно сплатити вiдповiдно до мiжнародного договору України.
У пунктi 103.2 статтi 103 роздiлу II Кодексу передбачено, що особа (податковий агент) має право самостiйно застосувати звiльнення вiд оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену вiдповiдним мiжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо вiдповiдна умова передбачена мiжнародним договором) i є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України.
У разi отримання синдикованого фiнансового кредиту особа (податковий агент) застосовує ставку податку, передбачену вiдповiдним мiжнародним договором України, на дату виплати процентiв або iнших доходiв, отриманих iз джерел в Украiнi, учасникам синдикату кредиторiв з урахуванням того, резидентом якої юрисдикцiї є кожен учасник синдикованого кредиту, та пропорцiйно до його частки у межах кредитного договору, за умови що вiн є бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу, незалежно вiд того, виплата здiйснюеться через агента чи напряму.
Застосування мiжнародного договору України в частинi звiльнення вiд оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тiльки за умови подання нерезидентом особi (податковому агенту) документа, який пiдтверджує статус податкового резидента згiдно з вимогами пункту 103.4 цiєї статтi.
Податковi вигоди у виглядi звiльнення вiд оподаткування або застосування пониженої ставки податку, передбаченi мiжнародним договором, не надаються стосовно вiдповiдного виду доходу або прибутку, якщо головною або переважною метою здiйснення вiдповiдної господарської операцiї нерезидента з резидентом України було безпосереднє або опосередковане отримання переваг, якi надаються мiжнародним договором у виглядi звiльнення вiд оподаткування або застосування пониженої ставки податку. Ця норма не застосовується, якщо буде встановлено, що отримання таких переваг вiдповiдае об’єкту та цiлям мiжнародного договору України.
У разi якщо мiжнародним договором, згода на обов’язковiсть якого надана Верховною Радою України, встановленi iншi правила, нiж передбаченi цим пунктом, застосовуються вiдповiднi правила мiжнародного договору.
Згiдно з пунктом 103.4 статтi 103 роздiлу II Кодексу пiдставою для звiльнення (зменшення) вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 i 103.6 цiеї статтi, особi (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довiдки (або iї нотарiально засвiдченої копiї), яка пiдтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України (далi – довiдка), а також iнших документiв, якщо це передбачено мiжнародним договором України.
У пунктi 103.5 статтi 103 роздiлу II Кодексу встановлено, що довiдка видається компетентним (уповноваженим) органом вiдповiдної країни, визначеним мiжнародним договором України, за формою, затвердженою згiдно iз законодавством вiдповiдної країни, i повинна бути належним чином легалiзована, перекладена вiдповiдно до законодавства України.
Вiдповiдно до положень Угоди мiж Урядом України i Урядом Китайської Народної Республiки про уникнення подвiйного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податкiв на доходи i майно вiд 04.12.1995, ратифiкованої Україною 12.07.1996 i яка набрала чинностi 18.10.1996 (далi - Угода), прибутки, одержанi пiдприємством, яке є резидентом Договiрної Держави, вiд експлуатацiї морських або повiтряних суден у мiжнародних перевезеннях, будуть оподатковуватися лише в цiй Державi (пункт 1 статтi 8 «Мiжнародний транспорт» Угоди).
Отже, для цiлей звiльнения вiд оподаткувания нерезидент має надати платнику податкiв довiдку, оформлену з урахуванням вимог пункту 103.5 статтi 103 роздiлу II Кодексу, зокрема видану компетентним (уповноваженим) органом Китайськоi Народноi Республiки, за формою, затвердженою згiдно iз законодавством Китайськоi Народноi Республiки, i яка повинна бути належним чином легалiзована, тобто перекладена вiдповiдно до законодавства України i засвiдчена нотарiально. Також слiд дотриматися умови, що отримання переваг у вигляді звільнения вiд оподаткувания або застосування пониженої ставки податку вiдповiдає об’екту та цiлям Угоди.
Питания 4.
Щодо чинностi роз’яснень стосовно визначення дати доходу пiд час розрахунку через термінал.
Вiдповiдь на запитання «Яка сума вважаеться доходом ФОП - платника ЄП першоi - третьої груп у разi використання платiжних термiналiв при здiйсненнi розрахункiв за товари (роботи, послуги): повна сума виручки (з врахуванням суми кoмiciї, утриманоi банком) чи сума виручки за мiнусом суми комісії, утриманоi банком?» переведено до «нечинних», натомiсть у Загальнодоступний iнформацiйно-довiдковий ресурс (далi - ЗIР) внесено уточнену редакцiю вiдповiдi на нього, розмiщену за покликанням.
Вiдповiдь на запитания «Як з метою оподаткувания визначаеться дата отримання доходу ФОП платником ЄП при здiйсненнi таким платником податкiв розрахункiв за допомогою РОS-термiналiв?» є чинною.
Питания 5.
Яке чинне роз’яснения стосовно цього питания?
Запитания-вiдповiдь «У яких випадках ФОП та особи, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть, не заповнюють та не подають звiтнiсть по єдиному внеску за себе (додаток ЄСВ 1, додаток 1) у складi податкової декларацiї?» переведено 01.01.2025 до «нечинних» зв’язку iз зупиненням на 2025 рiк дii пункту 9 примiтки 19 роздiлу VIII «Прикiнцевi та перехiднi положения» Закону України вiд 08 липия 2010 року № 2464-VI «Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов ’язкове державне соцiальне страхувания» (зi змiнами) вiдповiдно до пункту 3 «Прикiнцевих положень» Закону України вiд 19 листопада 2024 року № 4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рiк".
Окрiм того, iз цiєї тематики в ЗIР розмiщено вiдповiдь на запитання «Чи заповнюють та подають Додаток 1 та Додаток ЄСВ 1 по единому внеску у складi податкових декларацiй за 2023 - 2024 роки платники, якi скористалися правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок?».
Питания 6.
Як правильно буде вказувати найменувания об’єкта оподаткувания? Чи не буде помилкою, якщо найменувания вказати не «квартира», а вiдповiдно Веб-сайт «Зiрочка», з якого i надходять кошти? Адже далi в формi 1-ПРРО вказуватиметься рядок «Назва ГО», яка буде вiдповiдати даним, зазначеним у заявi № 20-OIПI, i якi зазначатимуться в чеку.
Заява № 20-OПП, обов’язок та порядок подання якої встановлено в пунктi 63.3 статтi 63 Кодексу та роздiлi VIII Порядку облiку платникiв податкiв i зборiв, затвердженому наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 09.12.2011 № 1588, зареєстрованому в Мiнiстерствi юстицii України 29.12.2011 за № 1562/20300, заповнюється iз дотриманням Пам’ятки для заповнення роздiлу 3 Заяви про об’єкти оподаткувания або об’екти, пов’язанi з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть (додаток до заяви № 20-ОПП), що мiстить опис даних, якi зазначаються у вiдповiдних графах такої заяви.
Графа 3 «Тип об’єкта оподаткувания» заяви № 20-ОПП заповнюється вiдповiдно до рекомендованого довiдника (далi – довiдник), що оприлюднений на вебпорталi ДПС. До графи 4 «Найменувания об’єкта оподаткувания (зазначити у разi наявностi)» вноситься назва об’єкта оподаткувания.
Данi, зазначенi про об’єкт оподаткувания у графах 3 «Тип об’єкта оподаткування» та 4 «Найменувания об’єкта оподаткувания (зазначити у разi наявностi)» заяви № 20-ОПП, не обов’язково будуть iдентичними, але мають вiдповiдати виду дiяльностi суб’єкта господарювання, спiльному чи близькому за змiстом до значения, цiльового / функцiонального призначення об’ екта оподаткувания.
У разi здiйснения суб’ектом господарювания дистанцiйного продажу товарiв / послуг через iнтернет-магазин (вебсайт) суб’єкт господарювання реєструє програмний реєстратор розрахункових операцiй на господарську одиницю, про яку повiдомлено контролюючий орган як про об’ект оподаткувания, шляхом подання зави № 20-OПП.
У графу 3 «Тип об’єкта оподаткування» заяви № 20-OПП вноситься вiдповiдне значения типу об’єкта оподаткувания, за адресою якого забезпечуеться реалiзацiя товарiв / послуг та здiйснюється обслуговування iнтернет-сайту, наприклад: квартира, житловий будинок, котедж, офiс тощо.
Графа 4 «Найменувания об’єкта оподаткувания (зазначити у разi наявностi)» заяви №20-OПП може додатково включати (деталiзувати) необхiдну для суб’єкта господарювання iнформацiю про об’ єкт оподаткувания, певний засiб його iндивiдуалiзацii (комерцiйне найменування, власна назва тощо), що дозволяє асоцiювати певнi товари, роботи, послуги з дiяльнiстю суб’єкта господарювання.
В. о. першого заступника Голови
Владислав БУГАСОВ