- Порядок, який визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов’язаних за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час;
- Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, для цілей бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 січня 2023 р. № 76
Київ
Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”
щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 400 від 28.04.2023
№ 743 від 11.07.2023
№ 47 від 16.01.2024
№ 520 від 08.05.2024
№ 555 від 14.05.2024
№ 650 від 05.06.2024
№ 723 від 18.06.2024
№ 988 від 16.08.2024
№ 1204 від 22.10.2024
№ 1332 від 22.11.2024
№ 1361 від 29.11.2024
№ 1362 від 29.11.2024 -
набирає чинності з 30.11.2024
№ 1498 від 26.12.2024
№ 11 від 10.01.2025
№ 36 від 14.01.2025
№ 233 від 28.02.2025
№ 242 від 04.03.2025
№ 360 від 28.03.2025
№ 436 від 15.04.2025
№ 620 від 30.05.2025
№ 847 від 14.07.2025
№ 991 від 13.08.2025
№ 1106 від 08.09.2025
№ 1475 від 13.11.2025}
{Установити, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, надані військовозобов’язаним працівникам державних акціонерних товариств, що здійснюють діяльність у сфері залізничного транспорту, відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно з цією Постановою, які не закінчилися на день прийняття Постанови КМ № 492 від 03.05.2024, продовжуються автоматично на один місяць згідно з Постановою КМ № 492 від 03.05.2024}
{Установити, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов’язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно із цією Постановою, які не закінчилися на день прийняття Постанови КМ № 516 від 07.05.2024, продовжуються автоматично на три місяці згідно з Постановою КМ № 516 від 07.05.2024, з урахуванням змін, внесених Постановою КМ № 642 від 04.06.2024}
{Установити, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов’язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно з цією Постановою, або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, які не закінчилися станом на 19 грудня 2024 р., продовжуються автоматично на один місяць, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року згідно з Постановою КМ № 1489 від 24.12.2024}
{Установити, що під час бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств, установ, організацій, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період починаючи з 23 листопада 2024 року, або яким підтверджено такий статус починаючи з 23 листопада 2024 року, переведення у період з 22 січня 2025 р. до 1 квітня 2025 р. військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік згідно з пунктом 29 Порядку, затвердженого цією Постановою, здійснюється без урахування строку, визначеного в абзаці першому пункту 29 зазначеного Порядку, згідно з Постановою КМ № 36 від 14.01.2025, з урахуванням змін, внесених Постановою КМ № 208 від 25.02.2025}
Відповідно до статті 25 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
{Абзац другий пункту 1
в редакції Постанов КМ № 650 від 05.06.2024,
№ 1332 від 22.11.2024}
Порядок бронювання військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в Службі безпеки, розвідувальних органах України, на період мобілізації та на воєнний час;
{Пункт 1 доповнено новим абзацом
згідно з Постановою КМ № 436 від 15.04.2025}
Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
{Абзац пункту 1
в редакції Постанови КМ № 650 від 05.06.2024}
2. Установити, що:
відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані;
анулювання відстрочок, зазначених в абзаці другому цього пункту, здійснюється у випадках та порядку, що визначені пунктом 12 Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затвердженого цією постановою;
бронювання військовозобов’язаних за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, що працюють на підприємствах, в установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), а також на підприємствах, в установах та організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, та які не визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, здійснюється Міністерством економіки на строк до шести місяців на підставі погоджених Генеральним штабом Збройних Сил та/або Міністерством оборони документів, які надійшли до 8 червня 2024 р. до Міністерства економіки та відповідали вимогам законодавства, що діяло до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану”.
{Пункт 2 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 723 від 18.06.2024}
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
Прем'єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 29
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 січня 2023 р. № 76
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 22 листопада 2024 р. № 1332)
ПОРЯДОК
бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
{У тексті Порядку слово “Мінстратегпром” у всіх відмінках замінено словом “Міноборони” згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
1. Цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу:
в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі - державні органи);
в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов’язаних, зазначених в абзаці другому цього пункту), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - критично важливі підприємства);
на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - критично важливі установи);
у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;
в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).
Дія цього Порядку не поширюється на військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах України.
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 436 від 15.04.2025}
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, “Про військовий обов’язок і військову службу”, інших законах та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актах.
3. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), в електронній формі засобами Порталу Дія.
Заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).
Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Строк дії відстрочки не може перевищувати:
строку проведення мобілізації - для військовозобов’язаних, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 1 цього Порядку;
строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов’язаних, зазначених в абзаці четвертому пункту 1 цього Порядку;
12 місяців - для військовозобов’язаних, зазначених в абзацах п’ятому та сьомому пункту 1 цього Порядку;
строку договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов’язаних, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього Порядку.
4. Керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків.
5. Бронюванню підлягають всі військовозобов’язані:
які займають посади державної служби категорії “А”;
які займають посади штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
які займають посади керівників обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій у разі їх утворення);
які займають посади державної служби категорії “Б”, але на яких тимчасово покладено виконання обов’язків за вакантною посадою державної служби категорії “А”;
які займають посади голів обласних, районних, районних у місті (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських голів;
кінцеві бенефіціарні власники критично важливих підприємств, критично важливих установ, які не є їх працівниками;
члени наглядових рад суб’єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн. гривень, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. гривень;
працівники критично важливих установ, які визначені Міноборони критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу;
{Абзац дев’ятий пункту 5 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 620 від 30.05.2025}
працівники критично важливих підприємств, крім працівників критично важливих підприємств, зазначених в абзацах шостому і сьомому пункту 8 цього Порядку;
{Пункт 5 доповнено новим абзацом згідно
з Постановою КМ № 620 від 30.05.2025; із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1475 від 13.11.2025}
працівники спеціалізованих установ ООН, закордонних дипломатичних установ в Україні, представництв міжнародних організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
працівники спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;
працівники критично важливих установ, до складу яких входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю, перелік яких затверджується Мінмолодьспортом;
працівники критично важливих установ паливно-енергетичного комплексу та їх підрядних організацій, які здійснюють будівництво, ремонт, відновлення, виготовлення та/або поставку обладнання, надають послуги, проводять інші інженерно-технічні заходи, спрямовані на безперебійне функціонування об’єднаної енергетичної системи та газотранспортної системи України в особливий період, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
працівники, які працюють на підприємстві, що виконує функції технічного адміністратора Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, а також технічні працівники постачальника електронних комунікаційних послуг, постачальників електронних комунікаційних мереж, що взаємоз’єднані з мережами інших держав, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у сфері цифровізації, перелік яких затверджується Мінцифри, включені наказом керівника підприємства до складу аварійно-відновлювальних бригад підприємств, що забезпечують роботу електронних комунікаційних мереж у період знеструмлень та виконують відновлювальні аварійні роботи мереж електронних комунікацій на території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей, м. Києва;
працівники постачальників електронних комунікаційних послуг, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері цифровізації, за переліком та у порядку, визначеними Мінцифри, які включені наказом керівника суб’єкта господарювання до складу бригад, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку;
{Пункт 5 доповнено новим абзацом
згідно з Постановою КМ № 242 від 04.03.2025}
які займають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 відсотків норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням;
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 1362 від 29.11.2024}
священнослужителі за переліком посад, затвердженим ДЕСС;
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 1498 від 26.12.2024}
медичні працівники закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи;
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 36 від 14.01.2025}
які займають посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 36 від 14.01.2025}
працівники державного підприємства Міністерства оборони України “Агенція оборонних закупівель” та державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу”, уповноважених Міноборони на виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони, з метою здійснення оборонних закупівель та укладення державних контактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг.
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 360 від 28.03.2025}
6. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які:
працюють або проходять службу на посадах державної служби категорій “Б”, “В”, - 50 відсотків кількості військовозобов’язаних цих категорій;
працюють або проходять службу в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов’язаних, зазначених в абзаці другому цього пункту), - 50 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників у такому органі. Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
7. Кількість військовозобов’язаних, які займають посади в органі місцевого самоврядування і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників.
8. Кількість військовозобов’язаних, які займають посади в критично важливій установі і відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов’язаних, зазначених в абзацах сьомому - двадцять першому пункту 5 цього Порядку, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
{Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними
згідно з Постановами КМ № 1498 від 26.12.2024,
№ 36 від 14.01.2025,
№ 242 від 04.03.2025, № 620 від 30.05.2025}
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, резидентів Дія Сіті, юридичних осіб - релігійних організацій, а також працівників суб’єктів господарювання - виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, працівників операторів газорозподільних систем, визначених наказом таких операторів, які виконують аварійно-відновлювальні роботи газорозподільних систем у складі аварійних бригад, здійснюють запобіжні заходи для безаварійної експлуатації систем газопостачання, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, працівників юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об’єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі).
{Абзац третій пункту 8 в редакції
Постанови КМ № 1362 від 29.11.2024;
із змінами, внесеними
згідно з Постановами КМ № 1498 від 26.12.2024,
№ 11 від 10.01.2025,
№ 360 від 28.03.2025, № 620 від 30.05.2025}
Кількість військовозобов’язаних, які займають посади у представництвах донорських установ, виконавців проектів міжнародної технічної допомоги та підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників. Бронюванню підлягають лише ті військовозобов’язані працівники, які безпосередньо залучені до виконання завдань проекту та визначені такими згідно з внутрішніми документами виконавця (наказом, посадовою інструкцією тощо).
Кількість військовозобов’язаних працівників підприємств, що здійснюють виробництво, транспортування теплової енергії та надають послуги споживачам з постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами та які підлягають бронюванню, повинна становити не більше 75 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників таких підприємств.
{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 360 від 28.03.2025}
Кількість військовозобов’язаних, які відповідно до закону підлягають бронюванню і працюють на критично важливих підприємствах, що здійснюють підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації зовнішніх пілотів (операторів) безпілотних роботизованих систем та зовнішніх екіпажів безпілотних роботизованих систем, або підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації з радіоелектронної боротьби, або підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації військовослужбовців з домедичної допомоги, а також кількість військовозобов’язаних працівників юридичних осіб приватного права, установчі документи яких визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”, не повинна перевищувати кількості військовозобов’язаних, розрахованої відповідно до абзаців шостого - дев’ятого підпункту 1 пункту 9 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940; 2024 р. № 57, ст. 3356).
{Пункт 8 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 620 від 30.05.2025;
із змінами, внесеними
згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
Кількість військовозобов’язаних, які відповідно до закону підлягають бронюванню і працюють на критично важливих підприємствах, що здійснюють розробку інновацій у сфері оборони, зокрема спрямованих на розвиток озброєння та військової техніки, на підставі відповідних договорів (контрактів), укладених з Міноборони, не повинна перевищувати визначеної зазначеними договорами (контрактами) граничної кількості військовозобов’язаних працівників, які можуть бути залучені до виконання цих договорів (контрактів).
{Пункт 8 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 1475 від 13.11.2025}
8-1. Кількість військовозобов’язаних працівників критично важливих підприємств, критично важливих установ, місцезнаходження яких визначено та які фактично провадять діяльність на територіях можливих бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджується Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати припинення можливості бойових дій (дати завершення бойових дій), та які підлягають бронюванню, може становити 100 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників.
{Абзац перший пункту 8-1 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
Державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації, місцезнаходження яких визначено та які фактично провадять діяльність на територіях можливих бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджується Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати припинення можливості бойових дій (дати завершення бойових дій), критично важливим підприємством, критично важливою установою, подає засобами Порталу Дія повідомлення про зміну ліміту бронювання у Єдиному переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних на підставі звернення обласної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації у разі її утворення), територія юрисдикції яких поширюється на відповідні території можливих бойових дій або території активних бойових дій, або території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
{Абзац другий пункту 8-1 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
{Порядок доповнено пунктом 8-1
згідно з Постановою КМ № 991 від 13.08.2025}
9. Кількість військовозобов’язаних, які займають посади в постійних представництвах нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які провадять в Україні діяльність (представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, неурядових організацій інших держав, міжнародних неурядових організацій) (крім постійних представництв іноземних медіа), і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Кількість військовозобов’язаних, які займають посади в постійних представництвах іноземних медіа і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити:
у постійних представництвах, які мають кількість військовозобов’язаних працівників не більше 15 осіб, - усі військовозобов’язані;
у постійних представництвах, які мають кількість військовозобов’язаних працівників більше 15 осіб, - 15 військовозобов’язаних працівників та не більше 50 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників, що перевищує 15 осіб.
Кількість військовозобов’язаних, які займають посади у Товаристві Червоного Хреста України, інших українських неурядових організаціях, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів, за переліком, затвердженим Мінрозвитку, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
{Абзац п’ятий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1362 від 29.11.2024, № 36 від 14.01.2025}
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
10. Під час воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, з метою забезпечення належного виконання повноважень народних депутатів України може бути заброньовано не більш як два помічники-консультанти відповідного народного депутата України, які працюють за строковим трудовим договором на постійній основі та прикріплені для кадрового та фінансового обслуговування до Апарату Верховної Ради України.
11. У кількості зазначених у пунктах 6-10 цього Порядку військовозобов’язаних, які відповідно до закону підлягають бронюванню, враховуються військовозобов’язані, заброньовані відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45, - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 12 і від 7 червня 2024 р. № 674.
12. У загальній кількості військовозобов’язаних, зазначених у пунктах 6-10 цього Порядку, не враховуються військовозобов’язані-жінки, військовозобов’язані, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах України, військовозобов’язані, зазначені в абзацах другому - шостому пункту 5 цього Порядку, а також військовозобов’язані, заброньовані за іншими підприємствами, установами, організаціями.
{Абзац перший пункту 12
в редакції Постанови КМ № 360 від 28.03.2025;
із змінами, внесеними
згідно з Постановою КМ № 436 від 15.04.2025}
До загальної кількості військовозобов’язаних працівників враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації після 18 травня 2024 року.
{Абзац другий пункту 12
в редакції Постанови КМ № 233 від 28.02.2025}
13. У разі коли на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі працює один військовозобов’язаний працівник, який відповідно до закону підлягає бронюванню, встановлені пунктами 8 і 9 цього Порядку обмеження щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, до таких критично важливих підприємств, критично важливих установ не застосовуються.
14. Для цілей бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, засобами Порталу Дія Мінекономіки формує та веде Єдиний перелік органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних (далі - Єдиний перелік), до якого включаються державні органи та органи, зазначені в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку, критично важливі підприємства, критично важливі установи.
Мінекономіки вносить до Єдиного переліку державні органи та органи, зазначені в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку. Відповідний державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємств, установ, організацій критично важливими підприємствами, критично важливими установами, вносить до Єдиного переліку такі критично важливі підприємства та критично важливі установи, крім юридичних осіб - релігійних організацій.
{Абзац другий пункту 14 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1498 від 26.12.2024}
15. Єдиний перелік містить такі відомості щодо:
1) Мінекономіки:
повне найменування;
код згідно з ЄДРПОУ;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи, що вносить державні органи до Єдиного переліку;
2) державного органу, що вносить критично важливі підприємства та критично важливі установи до Єдиного переліку:
повне найменування;
код згідно з ЄДРПОУ;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи державного органу;
3) державного органу, підприємства, установи, що подає списки:
повне найменування юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
місцезнаходження юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи (у разі наявності) (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Міноборони);
підстава внесення до переліку;
дата початку та дата закінчення державного контракту (у разі коли підставою є постачання товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил або інших військових формувань);
дата прийняття і номер рішення відповідного державного органу про визначення підприємства, установи, організації критично важливим підприємством чи критично важливою установою, рішення МЗС, Секретаріату Кабінету Міністрів України про затвердження переліку критично важливих установ;
реквізити відповідного рішення щодо збільшення ліміту бронювання;
ліміт бронювання;
кінцева дата бронювання;
відмітка про обов’язковість перевірки на відповідність вимогам, визначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку.
16. Включення державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи до Єдиного переліку здійснюється на підставі поданого Мінекономіки або державним органом повідомлення про включення до Єдиного переліку (далі - повідомлення), яке формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту.
17. Повідомлення формується уповноваженою особою Мінекономіки, державного органу засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць після проходження нею ідентифікації та автентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису.
18. У повідомленні зазначаються такі відомості щодо:
1) державного органу, який подає повідомлення:
повне найменування;
код згідно з ЄДРПОУ;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи державного органу;
2) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи, стосовно яких подається повідомлення:
повне найменування юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
місцезнаходження юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи (у разі наявності) (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Міноборони);
відмітка про обов’язковість перевірки на відповідність вимогам, визначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку;
3) підстави для бронювання військовозобов’язаних працівників державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
дата прийняття і номер рішення центрального органу виконавчої влади, що здійснює керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ про визначення підприємства, установи, організації критично важливим підприємством;
{Абзац другий підпункту 3 пункту 18 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
дата прийняття і номер рішення центрального органу виконавчої влади, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації у разі її утворення) про визначення підприємства, установи, організації критично важливою установою, рішення МЗС, Секретаріату Кабінету Міністрів України про затвердження переліку критично важливих установ.
19. Під час формування повідомлення шляхом інформаційної взаємодії отримуються/підтверджуються такі відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
повне найменування юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
місцезнаходження юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи (у разі наявності) (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Міноборони).
20. Формування повідомлення автоматично припиняється або його подання блокується засобами Порталу Дія, якщо зазначені у повідомленні відомості:
не підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
надані не в повному обсязі;
не узгоджуються між собою.
21. Формування повідомлення завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису уповноваженою особою державного органу.
22. Державний орган подає засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць повідомлення про зміни до Єдиного переліку в разі:
підтвердження критично важливому підприємству, критично важливій установі статусу критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
зміни ліміту бронювання.
23. Державний орган подає засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць повідомлення про виключення державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи з Єдиного переліку в разі:
позбавлення підприємства, установи, організації статусу критично важливої установи державним органом, який прийняв рішення про визначення їх критично важливою установою;
завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
ліквідації державного органу, підприємства, установи, організації.
24. Керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а саме про:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
дату народження;
ознаку військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний);
дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.
25. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
26. У разі відсутності у критично важливого підприємства, критично важливої установи коду згідно з ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку, подання заяви в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника засобами Порталу Дія критично важливе підприємство, критично важлива установа подають список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим підприємством, критично важливою установою.
Державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливим підприємством, критично важливою установою, подає список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць після проходження уповноваженою особою державного органу ідентифікації та автентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису.
Бронювання або анулювання відстрочки військовозобов’язаних, які працюють в органах, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, та військовозобов’язаних, які є працівниками представництв донорських установ, виконавців проектів міжнародної технічної допомоги, у разі відсутності у них коду згідно з ЄДРПОУ здійснюється засобами Порталу Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання:
зазначених органів - щодо військовозобов’язаних, які в них працюють;
Секретаріату Кабінету Міністрів України - щодо військовозобов’язаних, які є працівниками представництв донорських установ, виконавців проектів міжнародної технічної допомоги.
Бронювання або анулювання відстрочки військовозобов’язаних, які працюють у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України, здійснюється засобами Порталу Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою МЗС на підставі обґрунтованого подання центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, відповідального за виконання зобов’язань, що випливають із членства України в міжнародних організаціях.
Бронювання або анулювання відстрочки священнослужителів здійснюється засобами Порталу Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою ДЕСС.
Бронювання або анулювання відстрочки військовозобов’язаних, які займають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 відсотків норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням, здійснюється засобами Порталу Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою Мінсоцполітики на підставі обґрунтованого подання критично важливого підприємства, установи.
{Пункт 26 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 360 від 28.03.2025}
Бронювання або анулювання відстрочки членів наглядових рад суб’єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн. гривень, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. гривень, здійснюється засобами Порталу Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою державного органу, які визначили суб’єкт господарювання критично важливим підприємством або установою.
{Пункт 26 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 360 від 28.03.2025}
{Пункт 26 в редакції Постанови КМ № 1498 від 26.12.2024}
27. У списку зазначаються такі відомості щодо:
1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Міноборони);
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
2) військовозобов’язаного:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
строк дії відстрочки;
відмітка про виконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку.
{Пункт 27 доповнено новим абзацом
згідно з Постановою КМ № 1362 від 29.11.2024}
Під час формування списку отримуються такі відомості:
з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів - відомості про загальну кількість військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, які формуються на підставі даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, загальну кількість військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік;
Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - повне найменування юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи; код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи; місцезнаходження юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Міноборони); прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи; прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України) кінцевого бенефіціарного власника критично важливого підприємства, критично важливої установи.
28. Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або керівника державного органу, який прийняв рішення про визначення відповідного підприємства, установи, організації критично важливим підприємством чи критично важливою установою, або уповноваженої ним особи та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
перебуває на військовому обліку;
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
{Абзац четвертий пункту 29 виключено на підставі Постанови КМ № 1362 від 29.11.2024}
уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
не перебуває у розшуку.
Бронювання військовозобов’язаних, які працюють або проходять службу в державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування, а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, здійснюється без урахування строку, визначеного в абзаці першому цього пункту.
{Пункт 29 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 233 від 28.02.2025}
30. Інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі.
31. Надана відстрочка підлягає анулюванню в разі:
1) закінчення строку її дії;
2) завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
3) позбавлення підприємства, установи, організації статусу критично важливого підприємства, критично важливої установи державним органом, який прийняв рішення про визначення їх критично важливою установою;
4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи;
5) звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи);
6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з критично важливим підприємством, критично важливою установою;
7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування засобами Порталу Дія;
8) обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи, але не частіше ніж один раз на п’ять календарних днів засобами Порталу Дія;
{Підпункт 8 пункту 31 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 233 від 28.02.2025}
9) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
10) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;
11) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності;
12) невідповідності військовозобов’язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку;
13) звільнення з посади священнослужителя (за заявою ДЕСС в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, що формується на основі інформації, поданої юридичною особою - релігійною організацією);
{Пункт 31 доповнено підпунктом 13
згідно з Постановою КМ № 1498 від 26.12.2024}
14) виключення суб’єкта господарювання з переліку, зазначеного в абзаці шістнадцятому пункту 5 цього Порядку, або працівника суб’єкта господарювання із складу бригади, зазначеної в абзаці шістнадцятому пункту 5 цього Порядку.
{Пункт 31 доповнено підпунктом 14
згідно з Постановою КМ № 242 від 04.03.2025;
із змінами, внесеними
згідно з Постановою КМ № 620 від 30.05.2025}
32. Керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особа, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, може подати засобами Порталу Дія заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника (далі - заява про анулювання бронювання), в якій містяться такі відомості щодо:
1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Міноборони);
2) військовозобов’язаного:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
причина анулювання відстрочки.
Формування заяви про анулювання бронювання завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів в автоматичному режимі здійснюється анулювання відстрочки та переведення військовозобов’язаного на загальний військовий облік у разі, коли військовозобов’язаний:
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою, зазначеними в заяві про анулюванню бронювання;
має бронювання за державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою, зазначеними в заяві про анулюванню бронювання.
33. Електронна інформаційна взаємодія між державними електронними інформаційними ресурсами державних органів здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної інформаційної взаємодії, визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721).
Електронна інформаційна взаємодія здійснюється з дотриманням вимог Законів України “Про публічні електронні реєстри”, “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, інших нормативно-правових актів у сфері захисту інформації.
{Порядок в редакції Постанов КМ № 650 від 05.06.2024,
№ 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 1 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 2 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 3 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 5 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 6 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 7 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
{Додаток 8 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 січня 2023 р. № 76
ПОРЯДОК
бронювання військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в Службі безпеки, розвідувальних органах України, на період мобілізації та на воєнний час
1. Цей Порядок визначає механізм бронювання військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах України, на період мобілізації та на воєнний час, та які працюють або проходять службу:
в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування, а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України (далі - державні органи);
на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - критично важливі підприємства);
на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - критично важливі установи);
у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України (далі - спеціалізовані установи);
в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).
2. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список).
Заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).
Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати:
строку проведення мобілізації - для військовозобов’язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку;
строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов’язаних, зазначених в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку;
12 місяців - для військовозобов’язаних, зазначених в абзацах четвертому і шостому пункту 1 цього Порядку;
строку договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов’язаних, зазначених в абзаці п’ятому пункту 1 цього Порядку.
3. Керівники державних органів, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків.
4. Державні органи, критично важливі підприємства, критично важливі установи, спеціалізовані установи, оператори протимінної діяльності подають на погодження СБУ, розвідувальним органам України списки військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах України, у паперовій або електронній формі (у разі технічної можливості) за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням.
В обґрунтуванні зазначається інформація про:
державний орган:
загальну кількість військовозобов’язаних, які працюють або проходять службу на посадах державної служби категорій “Б”, “В” в органах державної влади, інших державних органах, усіх категорій посад службовців місцевого самоврядування;
загальну кількість військовозобов’язаних, які працюють або проходять службу на посадах державної служби категорій “Б”, “В” в органах державної влади, інших державних органах, усіх категорій посад службовців місцевого самоврядування, заброньованих на період мобілізації та на воєнний час;
критично важливе підприємство, критично важливу установу, спеціалізовану установу, оператора протимінної діяльності:
дату прийняття і номер рішення центрального органу виконавчої влади, що здійснює керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
{Абзац сьомий пункту 4 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
дату прийняття і номер рішення відповідного державного органу про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Кількість військовозобов’язаних, зазначених в абзацах третьому - шостому пункту 1 цього Порядку, які можуть бути заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, визначаються СБУ, розвідувальними органами України, в яких такі військовозобов’язані перебувають на військовому обліку.
5. З метою погодження списки, подані в паперовій або в електронній формі, розглядаються щодо наявності обґрунтувань СБУ, розвідувальним органом України у строк не більш як п’ять робочих днів з дня їх отримання.
СБУ, розвідувальний орган України подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.
6. За результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 5 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань Мінекономіки приймає у строк не більш як п’ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов’язаних.
7. З метою оформлення військовозобов’язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов’язаних СБУ, розвідувальному органу України.
СБУ, розвідувальний орган України у триденний строк з дня отримання рішення, зазначеного в абзаці першому цього пункту, надсилає державним органам, критично важливим підприємствам, критично важливим установам, спеціалізованим установам, операторам протимінної діяльності витяг із рішення Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 на кожного заброньованого військовозобов’язаного, а також доводить отримані рішення Мінекономіки до відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу України.
Державні органи, критично важливі підприємства, критично важливі установи, спеціалізовані установи, оператори протимінної діяльності видають військовозобов’язаному витяг із зазначеного рішення Мінекономіки під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 3.
Витяг, засвідчений підписом особи, уповноваженої керівником СБУ, розвідувального органу України, та скріплений печаткою СБУ, розвідувального органу України, є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки.
Відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ розвідувального органу України на підставі рішення Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних зараховує у строк не більш як п’ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік.
8. Надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:
1) закінчення строку її дії;
2) позбавлення підприємства, установи, організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
3) завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
4) ліквідації державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи, спеціалізованої установи, оператора протимінної діяльності;
5) звільнення військовозобов’язаного з державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи, спеціалізованої установи, оператора протимінної діяльності (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи, спеціалізованої установи, оператора протимінної діяльності);
6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з критично важливим підприємством, критично важливою установою, спеціалізованою установою, оператором протимінної діяльності;
7) обґрунтованого подання керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи, спеціалізованої установи, оператора протимінної діяльності;
8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ;
10) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим (сертифікованими) процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
У випадках, зазначених у підпунктах 2-10 цього пункту, анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання державних органів, критично важливих підприємств, критично важливих установ, спеціалізованих установ, операторів протимінної діяльності. Відповідно до зазначеного рішення державні органи, критично важливі підприємства, критично важливі установи, спеціалізовані установи, оператори протимінної діяльності у п’ятиденний строк з дня його прийняття вилучають у військовозобов’язаного витяг, виданий відповідно до пункту 7 цього Порядку, та надсилають його СБУ, розвідувальному органу України з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку.
Надана військовозобов’язаному рішенням Мінекономіки відстрочка, строк дії якої не закінчився, вважається анульованою з дня прийняття Мінекономіки іншого рішення про бронювання такого військовозобов’язаного.
{Постанову доповнено Порядком
згідно з Постановою КМ № 436 від 15.04.2025}
Додаток 1
до Порядку
СПИСОК
військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час
{Додаток 1 в редакції Постанови КМ № 436 від 15.04.2025}
Додаток 2
до Порядку
ВИТЯГ
з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного
{Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 436 від 15.04.2025}
Додаток 3
до Порядку
ВІДОМІСТЬ
видачі бланків спеціального військового обліку
{Додаток 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 15.04.2025}
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 січня 2023 р. № 76
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 5 червня 2024 р. № 650)
КРИТЕРІЇ ТА ПОРЯДОК,
за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період
{У тексті Критеріїв та порядку слово “Мінстратегпром” у всіх відмінках замінено словом “Міноборони” згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
1. Ці Критерії та порядок відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлюють механізм визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
2. Визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється за такими критеріями:
1) загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство, установа, організація;
2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;
3) підприємство, установа, організація має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 20, ст. 555);
4) підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади, за погодженням з Мінекономіки та Міноборони;
{Накази № 28003 від 18.12.2024,
№ 182 від 05.12.2024, № 4282 від 10.12.2024,
№ 649 від 19.12.2024, № 7742 від 23.12.2024,
№ 192 від 26.12.2024,
№ 279 від 16.12.2024, № 791 від 27.12.2024,
№ 1506 від 31.12.2024, № 10 від 06.01.2025,
№ 48/5 від 06.01.2025, № 34 від 13.01.2025,
№ 50 від 16.01.2025, № 60 від 15.01.2025,
№ 151 від 29.01.2025,
№ 164 від 30.01.2025, № 67 від 07.02.2025,
№ 738 від 07.02.2025, № 28 від 20.01.2025,
№ 280 від 20.02.2025, № 27 від 02.04.2025}
{Абзац п’ятий пункту 2 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ
№ 1332 від 22.11.2024}
5) відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства, установи, організації;
{Абзац шостий пункту 2
в редакції Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024;
із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1362 від 29.11.2024}
6) розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб - працівників:
{Абзац сьомий пункту 2 в редакції
Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, суб’єктів господарювання - виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об’єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі, за останній календарний місяць становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, господарським товариством;
{Абзац пункту 2 в редакції
Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024; із змінами,
внесеними згідно з Постановами КМ № 11 від 10.01.2025,
№ 233 від 28.02.2025;
в редакції Постанови КМ № 360 від 28.03.2025;
із змінами, внесеними
згідно з Постановою КМ № 620 від 30.05.2025}
підприємств, установ, організацій за останній календарний місяць становить не менше розміру мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, суб’єктів господарювання - виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об’єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі);
{Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024;
із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 11 від 10.01.2025,
№ 233 від 28.02.2025; в редакції Постанови КМ № 360 від 28.03.2025;
із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 620 від 30.05.2025}
7) підприємство, установа, організація є резидентом Дія Сіті;
8) підприємство є постачальником електронних комунікаційних послуг з використанням мереж мобільного зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 200 млн. гривень або постачальником електронних комунікаційних послуг з використанням мереж фіксованого зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 20 млн. гривень, що підтверджується звітом про фінансові результати з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав фінансову звітність, із зазначенням дати її отримання.
{Пункт 2 доповнено підпунктом 8 згідно з Постановою КМ № 988 від 16.08.2024}
До критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємств, установ та організацій належать:
спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, закордонні дипломатичні установи України, представництва міжнародних організацій згідно з переліком, затвердженим МЗС;
представництва донорських установ, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги згідно з переліком, затвердженим Секретаріатом Кабінету Міністрів України;
Дослідницька служба Верховної Ради України, а також підприємства, установи та організації, що перебувають у сфері управління органів, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, згідно з переліками, затвердженими відповідними органами управління;
{Абзац шістнадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
юридичні особи - релігійні організації згідно з переліком та критеріями, затвердженими ДЕСС;
{Пункт 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1498 від 26.12.2024}
оператори протимінної діяльності, які визначені Мінекономіки критично важливими для функціонування економіки в особливий період та проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства.
{Пункт 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 723 від 18.06.2024; в редакції Постанови КМ № 988 від 16.08.2024}
{Абзац пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 1332 від 22.11.2024}
Підприємства, установи та організації, які виробляють товари, виконують роботи і надають послуги з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, а також уповноважені суб’єкти управління об’єктами державної власності, які здійснюють регулювання, контроль та координацію діяльності таких підприємств, установ та організацій, визначаються Міноборони як критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у разі відповідності критерію, визначеному підпунктом 4 цього пункту.
Постійні представництва нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які провадять в Україні діяльність (представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, неурядових організацій інших держав, міжнародних неурядових організацій), визначаються Мінекономіки як критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у разі відповідності критерію, визначеному підпунктом 4 цього пункту, провадження діяльності протягом останніх двох календарних років та їх акредитації (реєстрації) відповідно до закону, взяття на облік в контролюючих органах.
{Пункт 2 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 988 від 16.08.2024}
Постійні представництва іноземних медіа визначаються Мінекономіки як критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у разі відповідності критерію, визначеному у підпункті 4 цього пункту, провадження діяльності протягом останніх двох календарних років або акредитації представника (представників) таких іноземних медіа, що надається уповноваженим підрозділом (особою) Збройних Сил, протягом останніх двох календарних років та наявності акредитації (реєстрації) постійних представництв відповідно до закону, взяття їх на облік в контролюючих органах.
{Пункт 2 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 991 від 13.08.2025}
3. Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації, крім підприємств, установ та організацій, зазначених в абзацах третьому - сьомому цього пункту, критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.
{Абзац перший пункту 3 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1332 від 22.11.2024}
Для підприємств, установ, організацій є обов’язковими критерії, зазначені у підпункті 5 та абзаці третьому підпункту 6 пункту 2 цих Критеріїв та порядку (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, суб’єктів господарювання - виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об’єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі).
{Пункт 3 доповнено новим абзацом
згідно з Постановою КМ № 1332 від 22.11.2024;
із змінами, внесеними
згідно з Постановами КМ № 11 від 10.01.2025,
№ 360 від 28.03.2025, № 620 від 30.05.2025}
Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність двом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, а саме для таких підприємств, установ, організацій:
підприємства, установи та організації паливно-енергетичного комплексу, підприємства, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, управителі багатоквартирних будинків - юридичні особи (суб’єкти господарювання), казенні підприємства пробірного контролю та підприємства, установи, організації, які забезпечують надання послуг і виконання робіт з експлуатації та комплексного обслуговування майна органів державної влади;
{Абзац четвертий пункту 3 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 360 від 28.03.2025}
підприємства, установи та організації, які провадять діяльність у сфері охорони здоров’я, ветеринарної медицини, освіти та науки, фізичної культури і спорту, соціального захисту (з включенням до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг) та належать до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримуються за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, або надають населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі;
лінійні аудіовізуальні медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне (цифрове) телевізійне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, програмне наповнення якого складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач, або які залучені до системи оповіщення, та їх афілійовані особи, а також державні та комунальні заклади культури;
підприємства, установи та організації, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, підприємства, установи та організації, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та/або вантажів, перевізники міського електричного транспорту.
4. Визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється:
центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, - щодо підприємств, установ, організацій, що провадять діяльність у галузі національної економіки або сфері, у якій такий орган забезпечує формування та/або реалізує державну політику; або
обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) - щодо підприємств, установ, організацій комунальної форми власності, а також підприємств, установ, організацій, які розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та провадять діяльність у сфері:
сільського, лісового або рибного господарства;
добувної промисловості і розроблення кар’єрів;
переробної промисловості;
постачання електричної енергії, газу, пари та кондиційованого повітря;
водопостачання; каналізації, поводження з відходами;
будівництва;
оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів;
транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності.
{Пункт 4 в редакції Постанови КМ № 847 від 14.07.2025}
5. З метою визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період такі підприємство, установа, організація у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, звертаються до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, або до обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації у разі її утворення), зазначених у пункті 4 цих Критеріїв та порядку. До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством, установою, організацією в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній податковий період (крім підприємств, які набули статус резидента Дія Сіті відповідно до частини третьої статті 5 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”), що підтверджується:
{Абзац перший пункту 5 із змінами,
внесеними згідно з Постановами КМ № 233 від 28.02.2025,
№ 847 від 14.07.2025, № 1475 від 13.11.2025}
копією податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання; або
квитанцією про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв’язку; або
квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків; або
поштовим повідомленням з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.
Підприємство, яким набуто статус резидента Дія Сіті відповідно до частини третьої статті 5 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, до звернення додає:
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 1475 від 13.11.2025}
підтвердні документи щодо виконання ним вимог, визначених пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, а також засвідчені керівником копії правочинів та первинних документів, що підтверджують отримання підприємством за підсумками трьох повних місяців, наступних за місяцем набуття статусу резидента Дія Сіті, доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та роялті (якщо такі суми роялті не враховано у дохід від реалізації продукції), та/або грантів, та/або інвестицій - у розмірі не менше ніж еквівалент 20000 (двадцять тисяч) євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на 1 січня поточного календарного року; або
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 1475 від 13.11.2025}
підтвердні документи щодо виконання ним вимог, передбачених частиною третьою статті 13 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”.
{Пункт 5 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 1475 від 13.11.2025}
6. Орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв та порядку, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, зобов’язаний у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень:
про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.
Рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період повинне містити інформацію про код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ; податковий номер платника податків; повне та скорочене найменування підприємства, установи, організації; критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація.
Рішення про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, повинне містити інформацію про відмову у визначенні підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з обґрунтуванням невідповідності критеріям.
6-1. Орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, здійснює моніторинг діяльності таких підприємств, установ, організацій за звітний податковий період, зокрема щодо виконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1362, та у разі потреби проводить перевірку відповідності підприємства, установи, організації, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, протягом діяльності підприємства, установи, організації з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
{Абзац перший пункту 6-1 із змінами,
внесеними згідно з Постановами КМ № 1332 від 22.11.2024,
№ 1362 від 29.11.2024}
За результатами проведеної перевірки відповідно до абзацу першого цього пункту орган приймає одне з таких рішень:
про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, або невиконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76, а також скасовує їх статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
{Абзац третій пункту 6-1 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1362 від 29.11.2024}
про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Копію рішення, прийнятого за результатами перевірки, орган, зазначений в абзаці першому цього пункту, в одноденний строк з дня його прийняття надсилає Мінекономіки, Міноборони (СБУ, розвідувальним органам України) та Мінцифри.
{Абзац п'ятий пункту 6-1 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 15.04.2025}
Підприємства, установи, організації, яким скасовано статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у зв’язку з невиконанням вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76, не можуть бути визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період раніше ніж через шість місяців після скасування зазначеного статусу.
{Пункт 6-1 доповнено абзацом
згідно з Постановою КМ № 1362 від 29.11.2024}
{Критерії та порядок доповнено
пунктом 6-1 згідно з Постановою КМ № 1204 від 22.10.2024}
7. Копію рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв та порядку, надсилає Мінекономіки та Міноборони (СБУ, розвідувальним органам України).
{Пункт 7 із змінами, внесеними
згідно з Постановою КМ № 436 від 15.04.2025}
8. Підтвердження статусу підприємства, установи, організації, постійних представництв нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які провадять в Україні діяльність, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, здійснюється ними не рідше ніж один раз на рік.
{Абзац перший пункту 8 в редакції
Постанови КМ № 988 від 16.08.2024}
Підприємство, установа, організація, постійні представництва нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які провадять в Україні діяльність, для підтвердження зазначеного статусу подають відповідну заяву органу, який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ та організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, до якої додаються копії підтвердних документів про відповідність критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, та інформація про подання підприємством, установою, організацією в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній податковий період, що підтверджується:
{Абзац другий пункту 8 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 988 від 16.08.2024;
в редакції Постанови КМ № 1475 від 13.11.2025}
копією податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання; або
{Абзац пункту 8 в редакції
Постанови КМ № 1475 від 13.11.2025}
квитанцією про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв’язку; або
{Абзац пункту 8 в редакції
Постанови КМ № 1475 від 13.11.2025}
квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків; або
{Абзац пункту 8 в редакції
Постанови КМ № 1475 від 13.11.2025}
поштовим повідомленням з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.
{Абзац пункту 8 в редакції
Постанови КМ № 1475 від 13.11.2025}
Рішення про підтвердження статусу підприємства, установи, організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, або про позбавлення такого статусу приймається у порядку, визначеному пунктом 6 цих Критеріїв та порядку.
Копію рішення про підтвердження статусу підприємства, установи, організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, або про позбавлення такого статусу орган, зазначений в абзаці другому цього пункту, в одноденний строк з дня його прийняття надсилає Мінекономіки та Міноборони (СБУ, розвідувальним органам України).
{Абзац пункту 8 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 15.04.2025}
9. Критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період можуть бути визначені:
1) Міноборони:
державне підприємство Міністерства оборони України “Агенція оборонних закупівель” та державне підприємство Міністерства оборони України “Державний оператор тилу”, уповноважені Міноборони на виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони, з метою здійснення оборонних закупівель та укладення державних контактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг;
{Підпункт 1 пункту 9 доповнено
новим абзацом згідно з Постановою КМ № 360 від 28.03.2025}
підприємства, установи та організації, що виконують державні контракти (договори) про закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення, укладені з Міноборони (у тому числі його службами державного замовника) або Держспецтрансслужбою (у тому числі її службами державного замовника), або розвідувальним органом Міноборони (у тому числі його самостійними структурними підрозділами);
підприємства, установи та організації, що виконують державні контракти (договори) з виробництва безпілотних систем (безпілотних авіаційних комплексів, безпілотних літальних апаратів, безпілотних наземних (роботизованих) комплексів, безпілотних водних (плаваючих) комплексів), озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин та інших товарів оборонного призначення на замовлення Адміністрації Держспецзв’язку, інших державних замовників у сфері оборони (у тому числі їх служб державного замовника);
{Підпункт 1 пункту 9 доповнено
новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
підприємства, установи та організації, що залучені як співвиконавці та беруть участь у виконанні державних контрактів (договорів) про закупівлю, постачання, ремонт та модернізацію озброєння, військової та спеціальної техніки, зброї і боєприпасів за погодженням відповідно з Міноборони (у тому числі його службами державного замовника) або Держспецтрансслужбою (у тому числі її службами державного замовника), або розвідувальним органом Міноборони (у тому числі його самостійними структурними підрозділами);
підприємства, установи та організації, що здійснюють підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації зовнішніх пілотів (операторів) безпілотних роботизованих систем та зовнішніх екіпажів безпілотних роботизованих систем в інтересах сил безпеки та оборони України, якщо обсяг згаданих послуг за останні 12 місяців до дня подання звернення становить не менше 100 підготовлених пілотів безпілотних авіаційних комплексів (безпілотних літальних апаратів, зокрема типу FPV) I та II класів або не менше 200 пілотів безпілотних авіаційних комплексів (безпілотних літальних апаратів) І класу “мікро” (за винятком типу FPV) на одного військовозобов’язаного, що пропонується до бронювання на період мобілізації та на воєнний час;
підприємства, установи та організації, що здійснюють підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації з радіоелектронної боротьби в інтересах сил безпеки та оборони України, якщо обсяг згаданих послуг за останні 12 місяців до дня подання звернення становить не менше 150 підготовлених спеціалістів на одного військовозобов’язаного, що пропонується до бронювання на період мобілізації та на воєнний час;
підприємства, установи та організації, що здійснюють підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації військовослужбовців з домедичної допомоги в інтересах сил безпеки та оборони України за програмами, затвердженими Генеральним штабом Збройних Сил або Міноборони, з розрахунку 96 проведених курсів з домедичної допомоги за минулий період, не менш як 12 місяців до дня подання звернення на одного військовозобов’язаного, що пропонується до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, або з розрахунку 24 проведених курси з базового рівня домедичної допомоги розширеної за минулий період, не менш як 12 місяців до дня подання звернення на одного військовозобов’язаного, що пропонується до бронювання на період мобілізації та на воєнний час;
юридичні особи приватного права, установчі документи яких визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”, які здійснюють виробництво/закупівлю товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, якщо їх обсяг за останні 12 місяців до дня подання звернення становить не менше 10 млн. гривень допомоги на одного військовозобов’язаного, що пропонується до бронювання на період мобілізації та на воєнний час;
підприємства, установи та організації, що здійснюють розробку інновацій у сфері оборони, зокрема спрямованих на розвиток озброєння та військової техніки, без використання бюджетних коштів, на підставі відповідних договорів (контрактів), укладених з Міноборони;
{Підпункт 1 пункту 9 доповнено
абзацом згідно з Постановою КМ № 1475 від 13.11.2025}
2) центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво відповідним військовим формуванням (крім Збройних Сил), утвореним відповідно до законів України, СБУ:
підприємства, установи та організації, що виконують державні контракти (договори) для забезпечення потреб інших військових формувань, укладені з державними замовниками у сфері оборони, визначеними в абзаці четвертому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2021 р. № 363 “Питання оборонних закупівель” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 33, ст. 1916; 2022 р., № 91, ст. 5666), в інтересах яких вони здійснюють виробництво цих товарів, виконують роботи, надають послуги.
{Підпункт 3 пункту 9 виключено
на підставі Постанови КМ № 1106 від 08.09.2025}
{Пункт 9 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
10. Підприємства, установи та організації, зазначені в абзаці четвертому підпункту 1 пункту 9 цих Критеріїв та порядку, визначаються Міноборони як критично важливі для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період на підставі повідомлень Адміністрації Держспецзв’язку, інших державних замовників у сфері оборони про укладення державного контракту (договору) на виготовлення та поставку безпілотних систем (безпілотних авіаційних комплексів, безпілотних літальних апаратів, безпілотних наземних (роботизованих) комплексів, безпілотних водних (плаваючих) комплексів), інших товарів оборонного призначення з такими підприємствами, установами та організаціями протягом п’яти робочих днів з дня отримання повідомлення.
{Абзац перший пункту 10 із змінами,
внесеними згідно з Постановою КМ № 1106 від 08.09.2025}
Такі повідомлення подаються до Міноборони Адміністрацією Держспецзв’язку, іншими державними замовниками у сфері оборони у паперовій та/або електронній формі. У повідомленні зазначаються:
відомості щодо суб’єкта подання повідомлення (повне найменування, код згідно з ЄДРПОУ); відомості щодо підприємства, установи, організації, стосовно яких подається повідомлення (повне найменування, код згідно з ЄДРПОУ, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника);
відомості про укладення державного контракту (договору) на виготовлення та поставку безпілотних систем (безпілотних авіаційних комплексів, безпілотних літальних апаратів, безпілотних наземних (роботизованих) комплексів, безпілотних водних (плаваючих) комплексів), інших товарів оборонного призначення (дата укладення, строк дії).
За наявності технічної можливості повідомлення може подаватися засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
{Пункт 10 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
11. Підприємства, установи чи організації, а також юридичні особи приватного права, зазначені у пункті 9 цих Критеріїв та порядку, можуть бути визначені критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період за умови відсутності у їх статутному капіталі частки держави, визначеної Верховною Радою України державою-агресором та/або державою-окупантом.
{Пункт 11 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
12. З метою визначення підприємств, установ чи організацій критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період такі підприємства, установи, організації звертаються до органів, зазначених у пункті 9 цих Критеріїв та порядку. До звернення додаються відповідні обґрунтування.
{Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
13. Органи, зазначені у пункті 9 цих Критеріїв та порядку, до яких надійшло звернення підприємства, установи чи організації, зобов’язані у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень:
про визначення підприємства, установи чи організації критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
про відмову у визначенні підприємства, установи чи організації критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
Статус критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період підприємства, установи та організації набувають одночасно з дня видання наказу щодо визначення підприємства, установи чи організації критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, який повинен містити:
інформацію про код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
податковий номер платника податків; повне та скорочене найменування підприємства, установи, організації;
критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація.
Рішення про відмову у визначенні підприємства, установи чи організації критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період повинне містити обґрунтування невідповідності критеріям, зазначеним у пункті 9 цих Критеріїв та порядку.
{Пункт 13 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
14. Орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, у разі потреби проводить перевірку відповідності підприємства, установи, організації, які визначені критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, критеріям, зазначеним у пунктах 9, 11 цих Критеріїв та порядку, протягом діяльності підприємства, установи, організації з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
За результатами проведеної перевірки відповідно до абзацу першого цього пункту орган приймає одне з таких рішень:
про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пунктах 9, 11 цих Критеріїв та порядку, а також скасовує їх статус критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пунктах 9, 11 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
{Пункт 14 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
15. З метою підтвердження статусу критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період підприємства, установи та організації, зазначені у пункті 9 цих Критеріїв та порядку, не рідше ніж один раз на рік надають відповідне обґрунтування до органу, який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ та організацій критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
{Пункт 15 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
16. Витяг з наказу про визначення підприємства, установи чи організації критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період або про підтвердження статусу критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період підприємства, установи чи організації надсилається органом, зазначеним у пункті 9 цих Критеріїв та порядку, до Мінекономіки.
{Пункт 16 в редакції Постанови КМ № 1361 від 29.11.2024}
{Критерії та порядок в редакції
Постанови КМ № 650 від 05.06.2024}
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 січня 2023 р. № 76
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 194 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1274).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 218 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 194” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1305).
3. Пункт 2 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 і від 3 березня 2022 р. № 194, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2022 р. № 615 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 44, ст. 2401).
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 вересня 2022 р. № 1002 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 194” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 74, ст. 4481).
