ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
14 червня 2016 року N 547
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
05 липня 2016 р. за N 918/29048
Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)
(У тексті Порядку слова "ДФС", "інформаційна система ДФС", "в електронному вигляді", "засобами електронного зв'язку" у всіх відмінках замінено відповідно словами "ДПС", "інформаційно-телекомунікаційна система ДПС", "в електронній формі", "засобами телекомунікацій" у відповідних відмінках згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23 червня 2020 року N 317)
I. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон), Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 375, Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року N 227.
(абзац перший пункту 1 розділу І із змінами, внесеними згідно з
наказами Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
від 23.06.2020 р. N 317)
Цей Порядок поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників суб'єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) для здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі.
(абзац другий пункту 1 розділу І із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
Дія цього Порядку не поширюється на РРО, що застосовуються для реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі.
(абзац третій пункту 1 розділу І із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
2. Цим Порядком визначаються форми:
заяви про реєстрацію РРО;
реєстраційного посвідчення;
довідки про резервування фіскального номера РРО;
заяви про скасування реєстрації РРО;
рішення про скасування реєстрації РРО;
довідки про скасування реєстрації РРО.
3. У цьому Порядку терміни "автомат з продажу товарів (послуг)", "виробник", "Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій", "контрольна стрічка", "модем", "постачальник", "програмний реєстратор розрахункових операцій", "реєстратор розрахункових операцій", "розрахунковий документ", "фіскальний сервер контролюючого органу", "фіскальна функція", "фіскальний режим роботи", "фіскальний звітний чек" вживаються у значеннях, визначених Законом.
Терміни "введення в експлуатацію", "гарантійний ремонт", "гарантійний строк", "післягарантійний ремонт", "пов'язана особа" "технічне обслуговування", "центр сервісного обслуговування" вживаються у значеннях, визначених у Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2004 року N 601.
Терміни "засіб контролю", "зміна", "оперативна пам'ять реєстратора розрахункових операцій", "персоналізація РРО", "строк первинної реєстрації моделі РРО", "строк служби", "фіскалізація", "фіскальна пам'ять", "фіскальний блок", "X-звіт" "Z-звіт" вживаються у значеннях, визначених у Вимогах щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року N 199.
Терміни "представник суб'єкта господарювання" - представник платника податків", "уповноважена особа контролюючого органу" вживаються у значеннях, визначених Кодексом.
Терміни "держатель електронного платіжного засобу", "електронний платіжний засіб" вживаються у значеннях, визначених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, визначених законодавством.
(пункт 3 розділу І із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
у редакції наказу Міністерства
фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
II. Порядок реєстрації РРО
1. Формування та застосування фіскального номера РРО
1. При реєстрації в контролюючих органах РРО присвоюється фіскальний номер.
2. Фіскальний номер РРО становить 10-розрядний числовий порядковий номер реєстраційного запису в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС відповідно до алгоритму його формування.
(пункт 2 глави 1 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
3. Фіскальний номер РРО автоматично формується в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС при резервуванні фіскального номера, є єдиним для всього інформаційного простору України, не змінюється при перереєстрації РРО і зберігається за РРО до дати скасування його реєстрації.
(абзац перший пункту 3 глави 1 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
Після скасування реєстрації РРО фіскальний номер закривається та надалі не використовується.
4. Під час фіскалізації до фіскальної пам'яті РРО заносяться фіскальний номер РРО та дата внесення фіскального номера до фіскальної пам'яті РРО.
5. Фіскалізація проводиться один раз за весь період експлуатації РРО суб'єктом господарювання. При цьому РРО повинен унеможливити подальший вихід з фіскального режиму роботи.
6. Фіскальний номер РРО зазначається у всіх розрахункових документах/електронних розрахункових документах, чеках усіх звітів, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
(пункт 6 глави 1 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
2. Реєстрація та введення в експлуатацію РРО
1. Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, операції з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для подальшого переказу, та відповідно до вимог законодавства повинні застосовувати РРО, зобов'язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку та забезпечити його персоналізацію, опломбування та переведення у фіскальний режим роботи.
(пункт 1 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
2. Реєстрації в контролюючому органі підлягають РРО, модифікації яких включені до Державного реєстру РРО, з урахуванням сфер їх застосування та за умови, що строк служби, установлений у технічній документації на РРО, не вичерпався, а також з урахуванням строків первинної реєстрації, установлених Державним реєстром РРО.
3. Реєстрація РРО здійснюється в контролюючому органі за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.
Суб'єкт господарювання, який є платником податку на прибуток, може реєструвати РРО за місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів, які розташовані на території іншої, ніж такий суб'єкт, територіальної громади.
Національні оператори можуть реєструвати РРО за місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів або господарських одиниць, де будуть використовуватися РРО:
Акціонерне товариство "Укрпошта" - за місцезнаходженням відділень;
(абзац четвертий пункту 3 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказами Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
від 23.06.2020 р. N 317)
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" - за місцезнаходженням центрів та цехів телекомунікаційних послуг;
Державне підприємство спеціального зв'язку - за місцезнаходженням вузлів та пунктів спеціального зв'язку;
Акціонерне товариство "Українська залізниця" - за місцезнаходженням станцій, підрозділів локомотивного, вагонного, колійного, вантажного, пасажирського та інших господарств, необхідних для забезпечення роботи залізничного транспорту.
(абзац сьомий пункту 3 глави 2 розділу ІІ із змінами,
внесеними згідно з Наказ Мінфін України від 23.06.2020 р. N 317)
РРО за місцезнаходженням відокремлених підрозділів та господарських одиниць юридичної особи реєструються за кодом ЄДРПОУ юридичної особи.
4. Для реєстрації РРО суб'єкт господарювання або представник суб'єкта господарювання подає до контролюючого органу заяву про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою N 1-РРО (далі - реєстраційна заява) (додаток 1).
Представник суб'єкта господарювання може зареєструвати РРО за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження.
(пункт 4 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
5. Реєстраційна заява має бути підписана керівником суб'єкта господарювання або фізичною особою - підприємцем чи представником суб'єкта господарювання за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження, а також виконання вимог щодо електронної ідентифікації у разі подання заяви в електронній формі із зазначенням дати подання. Усі розділи реєстраційної заяви підлягають обов'язковому заповненню.
(пункт 5 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
6. У випадках, передбачених цим Порядком, можливість подання суб'єктами господарювання в електронній формі документів, у тому числі реєстраційної заяви, забезпечується в Електронному кабінеті, що функціонує відповідно до статті 42 1 Кодексу, або засобами телекомунікацій.
(пункт 6 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
із змінами, внесеними згідно з наказом
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
7. Суб'єкти господарювання можуть подавати реєстраційні заяви в електронній формі засобами телекомунікацій з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов'язкових реквізитів електронних документів.
(абзац перший пункту 7 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
Порядок та строки розгляду контролюючим органом реєстраційних заяв, поданих в електронній формі, є такими самими, як і для реєстраційних заяв, поданих у паперовій формі.
(абзац другий пункту 7 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
Датою та часом подання реєстраційної заяви в електронній формі до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції про доставку (перша квитанція).
(пункт 7 глави 2 розділу ІІ доповнено новим абзацом третім згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317,
у зв'язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим)
У разі подання заяви в електронній формі суб'єкт господарювання може отримати реєстраційне посвідчення в електронній формі, що розміщене в Електронному кабінеті, або копію реєстраційного посвідчення засобами телекомунікацій на адресу своєї електронної пошти. Для цього в реєстраційній заяві суб'єкт господарювання зазначає спосіб отримання цього документа (в електронній формі на електронну пошту, адресу якої зазначено в заяві, в Електронному кабінеті або безпосередньо в контролюючому органі).
(абзац четвертий пункту 7 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
(пункт 7 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
8. Протягом двох робочих днів після отримання реєстраційної заяви контролюючий орган відмовляє в реєстрації РРО, якщо:
(абзац перший пункту 8 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
РРО вже зареєстрований;
модель (модифікацію) РРО не включено або виключено з Державного реєстру РРО;
РРО не відповідає сфері застосування, зазначеній в реєстраційній заяві;
ЦСО не включено до Реєстру Центрів сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій;
(абзац п'ятий пункту 8 глави 2 розділу ІІ у редакції
наказу Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
абзац шостий пункту 8 глави 2 розділу ІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
у зв'язку з цим абзаци сьомий - одинадцятий
вважати відповідно абзацами шостим - десятим)
в контролюючому органі наявні відомості про анулювання ліцензії на право здійснення відповідної господарської діяльності;
щодо господарської одиниці, вказаної у заяві, суб'єкт господарювання не повідомив про такий об'єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу або згідно з таким повідомленням відповідний об'єкт є закритим чи не експлуатується суб'єктом господарювання;
(абзац сьомий пункту 8 глави 2 розділу ІІ у редакції
наказу Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
суб'єкта господарювання не включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
суб'єкт господарювання не перебуває на обліку в контролюючому органі, до якого подано реєстраційну заяву;
(абзац дев'ятий пункту 8 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
суб'єкт господарювання або його відокремлені підрозділи не перебувають на обліку в контролюючому органі за адресою господарської одиниці, де буде використовуватися РРО;
щодо договору між ЦСО та суб'єктом господарювання про технічне обслуговування та ремонт РРО в контролюючому органі відсутнє повідомлення ЦСО про його укладання або згідно з таким повідомленням відповідний договір розірваний або припинений;
(пункт 8 глави 2 розділу ІІ доповнено абзацом одинадцятим
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
у контролюючому органі наявні відомості про РРО як про викрадений;
(пункт 8 глави 2 розділу ІІ доповнено абзацом дванадцятим
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
екземпляр моделі (модифікації) РРО, що реєструється, відсутній в реєстрі екземплярів реєстраторів розрахункових операцій;
(пункт 8 глави 2 розділу ІІ доповнено абзацом тринадцятим
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
суб'єкт господарювання є пов'язаною особою з ЦСО.
(пункт 8 глави 2 розділу ІІ доповнено абзацом чотирнадцятим
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
9. За наявності підстав для відмови в проведенні реєстрації РРО контролюючий орган не пізніше двох робочих днів з дати надходження документів для проведення реєстрації РРО надає або надсилає (поштовим відправленням або на електронну пошту) суб'єкту господарювання повідомлення про відмову у проведенні реєстрації РРО із зазначенням підстав для такої відмови або про таку відмову повідомляє у другій квитанції у разі подання реєстраційної заяви в електронній формі.
(пункт 9 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
10. У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО посадова особа контролюючого органу не пізніше двох робочих днів з дня надходження реєстраційної заяви приймає рішення про можливість реєстрації РРО, формує та резервує фіскальний номер РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС. У день резервування фіскального номера РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС контролюючим органом, де проводиться реєстрація РРО, ДПС надсилає до ЦСО інформацію у вигляді довідки про резервування фіскального номера реєстратора розрахункових операцій за формою N 2-РРО (далі - довідка про резервування фіскального номера) (додаток 2) засобами телекомунікацій в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов'язкових реквізитів електронних документів.
Довідка про резервування фіскального номера дійсна протягом трьох робочих днів з дати її надсилання до ЦСО.
(абзац другий пункту 10 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
(пункт 10 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
11. Датою резервування фіскального номера РРО, яка зазначається в довідці про резервування фіскального номера, є дата, що відповідає даті формування фіскального номера РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС.
12. Після закінчення робіт із введення РРО в експлуатацію ЦСО надсилає до контролюючого органу, де проводиться реєстрація РРО, примірники довідки про опломбування РРО та акта введення в експлуатацію РРО засобами телекомунікацій в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов'язкових реквізитів електронних документів. Роботи з введення реєстраторів в експлуатацію виконуються ЦСО відповідно до вимог експлуатаційних документів у строк, що не перевищує трьох діб з дати його інформування ДПС про резервування фіскального номера реєстратора.
Примірники довідки про опломбування РРО та акта введення в експлуатацію РРО вважаються надісланими ЦСО до ДПС у час та дату, що зазначені у квитанції про прийняття (реєстрацію) відповідного електронного документа (перша квитанція).
(абзац другий пункту 12 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
(пункт 12 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
13. Протягом трьох робочих днів з дати надсилання до ЦСО довідки про резервування фіскального номера суб'єкт господарювання повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи (внесення фіскального номера до фіскальної пам'яті РРО, персоналізація та опломбування РРО в ЦСО).
(пункт 13 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з
наказами Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
від 23.06.2020 р. N 317)
14. Завершення процедури реєстрації РРО здійснюється на підставі довідки про опломбування РРО та акта введення в експлуатацію РРО, примірники яких у день введення в експлуатацію ЦСО надсилає до контролюючого органу, де проводиться реєстрація РРО. У разі ненадіслання зазначених документів у строк, визначений пунктом 13 цієї глави, довідка про резервування фіскального номера вважається недійсною, фіскальний номер скасовується датою резервування. Про таке скасування ДПС не пізніше наступного робочого дня інформує відповідний ЦСО, який зобов'язаний не розпочинати, або припинити, або скасувати процедуру введення в експлуатацію РРО.
(абзац перший пункту 14 глави 2 розділу ІІ у редакції
наказу Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
Після отримання належним чином оформлених документів посадова особа контролюючого органу не пізніше наступного робочого дня проводить реєстрацію РРО шляхом внесення даних до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС, розміщує в Електронному кабінеті в електронній формі та/або надає (надсилає) суб'єкту господарювання реєстраційне посвідчення РРО за формою N 3-РРО (додаток 3) (далі - реєстраційне посвідчення), що засвідчує реєстрацію РРО в контролюючому органі.
(абзац другий пункту 14 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказами Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
від 23.06.2020 р. N 317)
Датою реєстрації РРО, яка зазначається в реєстраційному посвідченні, є дата, що відповідає даті внесення даних до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС.
15. Контролюючим органом за місцем реєстрації РРО до реєстраційного посвідчення вносяться записи щодо назви та адреси господарської одиниці, де використовується РРО, а також найменування контролюючого органу за адресою такої господарської одиниці та дати початку обліку РРО у цьому органі.
16. У реєстраційній заяві указується спосіб отримання реєстраційного посвідчення (поштою або безпосередньо в контролюючому органі) або його копії (електронною поштою).
(абзац перший пункту 16 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
Якщо суб'єктом господарювання обрано спосіб отримання реєстраційного посвідчення поштою, оплату вартості поштових послуг суб'єкт господарювання має здійснити до отримання реєстраційного посвідчення шляхом надання контролюючому органу поштових марок на суму, що відповідає вартості послуг поштового зв'язку з пересилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення.
17. Документи, визначені цією главою, можуть бути подані та отримані за наявності документа, що посвідчує особу, відповідальною особою суб'єкта господарювання або суб'єктом господарювання - фізичною особою - підприємцем, а також представником суб'єкта господарювання за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження, а також виконання вимог щодо електронної ідентифікації у випадку подання документів в електронній формі.
(пункт 17 глави 2 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
18. Якщо контролюючий орган або пошта не може вручити суб'єкту господарювання реєстраційне посвідчення через незнаходження посадових осіб суб'єкта господарювання, відмову прийняти таке реєстраційне посвідчення, відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання) суб'єкта господарювання, контролюючий орган оформляє довідку, у якій зазначає причину неможливості вручення реєстраційного посвідчення. Така довідка разом з реєстраційним посвідченням зберігається в реєстраційній частині облікової справи суб'єкта господарювання. У цьому разі суб'єкт господарювання може отримати реєстраційне посвідчення в контролюючому органі до скасування реєстрації РРО згідно з цим Порядком.
19. Для інформування суб'єктів господарювання ДПС щоденно оприлюднює на своєму веб-сайті:
(абзац перший пункту 19 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
дані про РРО із зазначенням фіскальних номерів РРО, дати реєстрації РРО, номера останньої книги обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО), зареєстрованої на такий РРО, та дати її реєстрації в контролюючому органі, коду ЄДРПОУ, найменування суб'єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові (за наявності));
(абзац другий пункту 19 глави 2 розділу ІІ у редакції
наказу Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
дані про РРО, реєстрацію яких скасовано за заявою суб'єкта господарювання або з ініціативи контролюючого органу, із зазначенням фіскальних номерів РРО, дати, причини та підстави для скасування реєстрації РРО, коду ЄДРПОУ, найменування суб'єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові (за наявності)).
(абзац третій пункту 19 глави 2 розділу ІІ у редакції
наказу Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
Інформація оприлюднюється із зазначенням дати оприлюднення і дати оновлення інформації.
20. Реєстрація резервного РРО проводиться в такому самому порядку, як і реєстрація основного РРО.
При реєстрації резервного РРО у правому верхньому куті реєстраційного посвідчення робиться відмітка "Резервний", у першому рядку відповідної таблиці в реєстраційному посвідченні зазначаються назва та адреса господарської одиниці, де буде зберігатися резервний РРО, а в інших рядках - назви та адреси всіх господарських одиниць, де він може використовуватися. Щодо кожної господарської одиниці, де використовуватиметься резервний РРО, суб'єкт господарювання має завчасно повідомити як про об'єкт оподаткування відповідно до пункту 63.3 статті 63 Кодексу.
(абзац другий пункту 20 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
Реєстрація резервного РРО для використання та зберігання у господарський одиниці, на якій використовується як основний програмний РРО, проводиться в порядку, визначеному цим розділом.
(пункт 20 глави 2 розділу ІІ доповнено абзацом третім згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
21. Персоналізація РРО здійснюється для однозначного визначення РРО в системі обліку даних ДПС за допомогою системи унікальних номерів, до якої входять індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість або податковий номер (якщо суб'єкт господарювання не зареєстрований платником податку на додану вартість), фіскальний номер РРО, ідентифікаційний номер РРО або ідентифікаційний номер модема (у разі застосування зовнішнього модема), заводський номер РРО та ідентифікаційний номер модуля безпеки SAM, відповідно до Порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08 жовтня 2012 року N 1057, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2012 року за N 1744/22056 (далі - Порядок передачі).
Персоналізація РРО виконується ЦСО:
у разі присвоєння або анулювання індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість;
після присвоєння або зміни фіскального номера РРО, або ідентифікаційного номера модема (у разі застосування зовнішнього модема), або ідентифікаційного номера РРО, або ідентифікаційного номера модуля безпеки.
22. Інформація, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з реєстрацією та обліком РРО, вноситься до баз даних інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.
(пункт 22 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
3. Перереєстрація РРО
1. У разі перереєстрації з метою використання РРО в іншій господарській одиниці суб'єктом господарювання або представником суб'єкта господарювання надаються:
(абзац перший пункту 1 глави 3 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
реєстраційна заява з позначкою "Перереєстрація";
абзац третій пункту 1 глави 3 розділу ІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
абзац четвертий пункту 1 глави 3 розділу ІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
у зв'язку з цим абзаци п'ятий, шостий
вважати відповідно абзацами третім, четвертим)
реєстраційне посвідчення.
Після отримання належним чином оформлених документів у разі відсутності підстав для відмови посадова особа контролюючого органу не пізніше двох робочих днів з дня подання реєстраційної заяви проводить перереєстрацію РРО шляхом внесення змін до даних інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС розміщує в Електронному кабінеті в електронній формі та/або видає суб'єкту господарювання нове реєстраційне посвідчення.
(абзац четвертий пункту 1 глави 3 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
2. У разі зміни даних щодо суб'єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні (податковий номер або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку в паспорті, найменування (прізвище, ім'я, по батькові)), або сфери застосування РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення РРО, а також у разі встановлення розбіжностей чи помилок у записах реєстраційного посвідчення, втрати або непридатності його для використання суб'єкт господарювання або представник суб'єкта господарювання протягом п'яти робочих днів, що настають за днем, коли виникли зміни або інші підстави для заміни реєстраційного посвідчення, подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО:
(абзац перший пункту 2 глави 3 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
реєстраційну заяву з позначкою "Перереєстрація" із зазначенням причини перереєстрації;
абзац третій пункту 2 глави 3 розділу ІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
у зв'язку з цим абзаци четвертий, п'ятий
вважати відповідно абзацами третім, четвертим)
реєстраційне посвідчення.
Після отримання документів у разі відсутності підстав для відмови посадова особа контролюючого органу не пізніше двох робочих днів з дня подання реєстраційної заяви проводить перереєстрацію РРО шляхом внесення змін до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС та видає суб'єкту господарювання нове реєстраційне посвідчення.
У разі змін даних щодо суб'єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні та пов'язані з перейменуванням районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів за рішенням органів місцевого самоврядування, суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО реєстраційну заяву з позначкою "Перереєстрація" та реєстраційне посвідчення. Після отримання такої заяви контролюючий орган видає суб'єкту господарювання нове реєстраційне посвідчення. З моменту видачі нового реєстраційного посвідчення попереднє реєстраційне посвідчення вважається таким, що втратило чинність.
(пункт 2 глави 3 розділу ІІ доповнено абзацом згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
3. Заява з позначкою "Перереєстрація" оформлюється та надається до контролюючого органу у тому самому порядку, що й заява про реєстрацію РРО.
(пункт 3 глави 3 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
4. У разі зміни місцезнаходження або місця проживання, включення/невключення суб'єкта господарювання до Реєстру великих платників податків, реорганізації контролюючих органів чи з інших причин, унаслідок яких змінюється контролюючий орган, в якому суб'єкт господарювання обліковується як платник податків за основним місцем обліку, протягом двох робочих днів після переведення платника податків на обслуговування до контролюючого органу за новим місцем обліку засобами інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС здійснюється перереєстрація РРО до контролюючого органу за новим основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.
Реєстраційне посвідчення, видане суб'єкту господарювання згідно з цим Порядком контролюючим органом за попереднім місцем обліку, залишається чинним до моменту виникнення змін у даних щодо суб'єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні.
Документи щодо реєстрації/перереєстрації РРО, які знаходились в контролюючому органі за попереднім основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків, передаються разом з обліковою справою до контролюючого органу за новим основним місцем обліку такого платника податків.
4. Скасування реєстрації РРО
1. Реєстрація РРО діє до дати скасування реєстрації РРО, що відбувається у випадках, коли:
1) суб'єктом господарювання подано заяву про скасування реєстрації РРО за формою N 4-РРО (додаток 4) (далі - заява про скасування реєстрації);
2) вичерпано строк служби РРО, вказаний у реєстрі екземплярів РРО або у паспорті (формулярі) РРО, який не включений до такого реєстру та був зареєстрований у контролюючому органі до створення такого реєстру;
(підпункт 2 пункту 1 глави 4 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
3) закінчилися визначені законодавством строки експлуатації РРО;
4) РРО застосовується не за сферою застосування, визначеною Державним реєстром РРО;
5) виявлено невідповідність модифікації, конструкції та/або версії внутрішнього програмного забезпечення РРО, включених до Державного реєстру РРО;
6) установчі документи суб'єкта господарювання згідно із судовим рішенням визнано недійсними;
7) наявне судове рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання - банкрута;
8) наявне судове рішення щодо припинення суб'єкта господарювання, що не пов'язане з банкрутством;
9) суб'єкт господарювання - фізична особа - підприємець померла, а також у разі оголошення такої особи померлою, визнання недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності;
10) в контролюючих органах наявні відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації припинення суб'єкта господарювання;
11) викрадено РРО;
12) змінено власника РРО;
13) щодо господарської одиниці, де використовується РРО, суб'єкт господарювання повідомив про такий об'єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу як про закритий або такий, що не експлуатується суб'єктом господарювання;
(підпункт 13 пункту 1 глави 4 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
14) суб'єкт господарювання у зв'язку із застосовуванням програмного РРО вирішив відмовитись від застосування РРО, строк служби якого не закінчився.
(пункт 1 глави 4 розділу ІІ доповнено підпунктом 14 згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
2. Скасування реєстрації РРО на підставах, визначених у підпунктах 1, 11, 12 та 14 пункту 1 цієї глави, здійснюється за заявою суб'єкта господарювання, а на підставах, визначених у підпунктах 2 - 10, 13 пункту 1 цієї глави, може здійснюватися за заявою суб'єкта господарювання або примусово за рішенням контролюючого органу за місцем реєстрації РРО.
(абзац перший пункту 2 глави 4 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
Рішення про скасування реєстрації РРО оформлюється за формою N 5-РРО (додаток 5). Таке рішення підписується керівником контролюючого органу за місцем реєстрації РРО або уповноваженою особою контролюючого органу.
(абзац другий пункту 2 глави 4 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
3. Заяву про скасування реєстрації суб'єкт господарювання або представник суб'єкта господарювання подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО.
(абзац перший пункту 3 глави 4 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
Перед скасуванням реєстрації РРО його необхідно розпломбувати в ЦСО, з яким суб'єктом господарювання укладено договір про технічне обслуговування та ремонт РРО.
Разом із заявою про скасування реєстрації суб'єкт господарювання надає реєстраційне посвідчення.
(абзац третій пункту 3 глави 4 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
Процедура розпломбування РРО в ЦСО за можливості проводиться і для РРО, щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про примусове скасування реєстрації.
У разі викрадення РРО для скасування його реєстрації суб'єкт господарювання разом із заявою про скасування реєстрації надає копію відповідного документа органу поліції.
У заяві про скасування реєстрації зазначається спосіб отримання довідки про скасування реєстрації РРО за формою N 6-РРО (додаток 6) (далі - довідка про скасування реєстрації) (поштою або безпосередньо в контролюючому органі) або її копії (електронною поштою), в Електронному кабінеті.
(абзац шостий пункту 3 глави 4 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказами Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
від 23.06.2020 р. N 317)
4. Посадова особа контролюючого органу протягом п'яти календарних днів з дня отримання заяви про скасування реєстрації та реєстраційного посвідчення за наявності довідки про опломбування з відміткою про розпломбування РРО, надісланої ЦСО до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО, або у разі прийняття рішення контролюючого органу про скасування реєстрації РРО проводить скасування реєстрації РРО шляхом внесення реєстраційного запису до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС та надає (надсилає) суб'єкту господарювання довідку про скасування реєстрації, що засвідчує скасування реєстрації РРО.
У разі якщо скасування реєстрації РРО було здійснено за рішенням контролюючого органу, примірник довідки про скасування реєстрації направляється до ЦСО, яким проводилося технічне обслуговування РРО, засобами телекомунікацій в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов'язкових реквізитів електронних документів. Примірник довідки про скасування реєстрації РРО розміщується в Електронному кабінеті.
(абзац другий пункту 4 глави 4 розділу ІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
(пункт 4 глави 4 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
5. Контролюючий орган за місцем реєстрації РРО не пізніше одного місяця з дня виникнення підстав для скасування реєстрації РРО, визначених у підпунктах 4 - 10, 13 пункту 1 цієї глави, приймає рішення про скасування реєстрації РРО у разі, якщо суб'єктом господарювання не подано заяву про скасування реєстрації та такі підстави залишилися актуальними.
(пункт 5 глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2016 р. N 837)
6. Контролюючий орган за місцем реєстрації РРО у випадках, передбачених підпунктами 2, 3 пункту 1 цієї глави, попереджає суб'єкта господарювання за місяць до настання терміну про необхідність проведення процедури скасування реєстрації РРО.
Скасування реєстрації РРО проводиться контролюючим органом не пізніше двох робочих днів з дня настання терміну виведення з експлуатації РРО.
7. Документи, визначені у цій главі, можуть бути подані та отримані за наявності документа, що посвідчує особу, відповідальною особою суб'єкта господарювання або самим суб'єктом господарювання - фізичною особою - підприємцем, а також представником суб'єкта господарювання за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження, а також виконання вимог щодо електронної ідентифікації у випадку подання документів в електронній формі.
(пункт 7 глави 4 розділу ІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
8. Суб'єкти господарювання, які у зв'язку із застосуванням програмних РРО вирішили відмовитися від застосування РРО, строк служби яких не закінчився, мають скасувати реєстрацію таких РРО згідно з цим Порядком із поданням до контролюючих органів звітних документів, передбачених Законом.
(главу 4 розділу ІІ доповнено пунктом 8 згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
III. Порядок застосування РРО
1. На території України у сферах, визначених Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру РРО та конструкція і програмне забезпечення яких відповідають конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
2. На період виходу з ладу РРО та здійснення його ремонту або у разі тимчасового (не більше 7 робочих днів) відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО) та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного РРО.
Суб'єкт господарювання зобов'язаний:
у разі незастосування РРО у випадках, передбачених Законом, проводити розрахунки з використанням книги ОРО та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються в режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів;
зберігати в господарській одиниці останню використану книгу ОРО та поточну розрахункову книжку, що використовується на період виходу з ладу РРО, здійснення його ремонту або у разі тимчасового (не більше 7 робочих днів) відключення електроенергії.
(абзац четвертий пункту 2 розділу ІІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
Суб'єкт господарювання може прийняти рішення про те, що у випадках виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, про що зазначає у реєстраційній заяві. У такому випадку суб'єкт господарювання має право не реєструвати та не зберігати книги ОРО та розрахункові книжки. Для таких РРО у реєстраційному посвідченні зазначається: "Книга ОРО на цей РРО не реєструвалась. У випадках виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється". Такі суб'єкти господарювання не мають права здійснювати розрахункові операції у разі виходу з ладу РРО або тимчасової відсутності електроенергії.
(пункт 2 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 20.09.2018 р. N 773)
3. РРО може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні, відповідно до сфери застосування, установленої Державним реєстром РРО, та за наявності договору про технічне обслуговування і ремонт РРО.
Застосування РРО, опломбованого засобами контролю ЦСО, з яким суб'єкт господарювання не уклав договору про технічне обслуговування та ремонт такого РРО, вважається порушенням встановленого порядку опломбування.
4. Суб'єкти господарювання, які використовують РРО для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також здійснення операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані:
(абзац перший пункту 4 розділу ІІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
застосовувати РРО, включені до Державного реєстру РРО, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
забезпечувати цілісність пломб та незмінність конструкції і програмного забезпечення РРО;
вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування без порушення раніше здійсненого належним чином опломбування РРО, ремонтувати РРО через ЦСО в порядку, встановленому законодавством;
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
(абзац п'ятий пункту 4 розділу ІІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
подавати до контролюючих органів інформацію, визначену пунктом 7 статті 3 Закону, згідно з Порядком передачі;
абзац сьомий пункту 4 розділу ІІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
у зв'язку з цим абзац восьмий
вважати абзацом сьомим)
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, під час отримання товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій QR-коду, який дає змогу особі зчитувати та ідентифікувати з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому містяться, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти);
(абзац сьомий пункту 4 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
абзац дев'ятий пункту 4 розділу ІІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 20.09.2018 р. N 773,
у зв'язку з цим абзаци десятий - вісімнадцятий
вважати відповідно абзацами восьмим - шістнадцятим)
у кінці робочого дня (зміни) створювати у паперовій та/або електронній формі (крім автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;
(абзац восьмий пункту 4 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання на РРО (крім автоматів з продажу товарів (послуг)) протягом трьох років;
(абзац дев'ятий пункту 4 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (із зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг), обліку їх кількості та розміру (ставки) податків та зборів, встановлених чинним законодавством;
(абзац десятий пункту 4 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
надавати в паперовій та/або електронній формі покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця, з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів". Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним Законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування;
(абзац дванадцятий пункту 4 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
створювати в паперовій та/або електронній формі X-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства;
(абзац тринадцятий пункту 4 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
здійснювати підрахунок готівкових коштів на місці проведення розрахунків під час перевірки господарської одиниці на вимогу посадової особи контролюючого органу;
зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копії;
у разі виявлення несправностей РРО, а також пошкодження засобів контролю протягом робочого дня, в якому виявлено несправності чи пошкодження, письмово або засобами телекомунікацій в довільній формі повідомити ЦСО, а також протягом двох робочих днів після дня виявлення несправностей чи пошкодження письмово або засобами телекомунікацій в довільній формі повідомити про це контролюючий орган, у якому суб'єкт господарювання зареєстрований як платник податків;
(абзац шістнадцятий пункту 4 розділу ІІІ із змінами, внесеними
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
виконувати інші обов'язки, визначені статтею 3 Закону.
(пункт 4 розділу ІІІ доповнено новим абзацом сімнадцятим згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
5. Реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ на повну суму проведеної операції, створений у паперовій та/або електронній формі, надається особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяги введені в режимі реєстрації.
(пункт 5 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
6. Внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
7. Реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми.
При цьому забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції "сторно".
(абзац другий пункту 7 розділу ІІІ у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
абзац третій пункту 7 розділу ІІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
абзац четвертий пункту 7 розділу ІІІ виключено
(згідно з наказом Міністерства
фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
8. Якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).
Такий самий акт складається під час скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку або помилково вибраної форми оплати (готівка, картка, кредит тощо). В акті зазначаються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа.
Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку, помилкової форми оплати передаються до бухгалтерії суб'єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб'єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеюються до останньої сторінки відповідної книги ОРО.
(абзац другий пункту 8 розділу ІІІ замінено двома новими абзацами
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
9. У разі незабезпечення ЦСО гарантійного ремонту РРО не пізніше сьомого робочого дня з дня передачі в ремонт РРО ЦСО зобов'язаний ввести в експлуатацію належним чином зареєстрований на суб'єкта господарювання резервний РРО.
10. Якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги ОРО та розрахункової книжки, після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також відповідно до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою податку на додану вартість, акцизного податку або іншого податку (збору), після чого слід виконати Z-звіт. За потреби виконується операція "службове внесення" на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.
11. Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у РРО та модемів для передачі даних затверджено наказом Міністерства фінансів України від 08 жовтня 2012 року N 1057 "Про затвердження Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних та Порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2012 року за N 1743/22055.
12. Суб'єкти господарювання, які у зв'язку із застосуванням програмних РРО вирішили відмовитись від застосування РРО, строк служби яких не закінчився, на період відсутності зв'язку між програмним РРО та фіскальним сервером ДПС, для проведення розрахункових операцій можуть використовувати належним чином зареєстровані резервні РРО із додержанням порядку застосування РРО, визначеного цим розділом.
(розділ ІІІ доповнено пунктом 12 згідно з наказом
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
13. Проведення операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів здійснюється суб'єктами господарювання із використанням РРО у порядку, визначеному Законом та нормативно-правовим актом Національного банку України з питань ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
(розділ ІІІ доповнено пунктом 13 згідно з наказом
Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. N 317)
Директор Департаменту податкової,
митної політики та методології
бухгалтерського обліку
Ю. П. Романюк