Наказом затверджуються Правила складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення.
Наразі діє
Набрання чинності 01.06.2021
Тип документа
Наказ
Номер документа
536-21
Дата затвердження
12.03.2021
Дата вступу в дію
01.06.2021
Суб'єкт нормотворчості
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Галузі
Адміністративне право
Наказом затверджуються Правила складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення.
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.03.2021 м. Київ N 536-21
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
18 травня 2021 р. за N 649/36271
Про затвердження Правил складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення
Відповідно до Закону України "Про правову охорону географічних зазначень"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення, що додаються.
2. Департаменту розвитку сфери інтелектуальної власності в установленому законодавством порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України від 17 серпня 2001 року N 598 "Про затвердження Правил складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію кваліфікованого зазначення походження товару та/або права на використання зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31 серпня 2001 року за N 772/5963 (зі змінами).
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України згідно з розподілом обов'язків.
Міністр розвитку економіки,
торгівлі та сільського
господарства України
Ігор ПЕТРАШКО
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України
Олексій ВИСКУБ
Т. в. о. Міністра освіти
і науки України
Андрій ВІТРЕНКО
Т. в. о. Голови Державної
регуляторної служби України
Олег МІРОШНІЧЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
12 березня 2021 року N 536-21
ПРАВИЛА
складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають вимоги до документів заявок на реєстрацію географічних зазначень та регулюють відносини, що виникають у зв'язку з поданням заявок, проведенням їх експертизи, прийняттям рішень за заявками.
Ці Правила розроблено відповідно до Закону України "Про правову охорону географічних зазначень" (далі - Закон) з урахуванням міжнародних договорів України у сфері правової охорони географічних зазначень, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги".
2. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
єдиний документ - документ, передбачений пунктом "в" частини четвертої статті 10 Закону, у якому викладені основні положення специфікації товару та опис взаємозв'язку товару з географічним середовищем чи географічним місцем походження товару;
заявка - заявка на реєстрацію географічного зазначення як сукупність документів у паперовій або електронній формі, необхідних для державної реєстрації географічного зазначення;
інформаційно-телекомунікаційна система Укрпатенту (далі - ІТС Укрпатенту) - сукупність технічних та програмних засобів, що забезпечують подання електронних заявок та ведення діловодства за ними;
представник - представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений) або інша довірена особа;
спеціалізоване програмне забезпечення - сукупність програм, призначених для виконання завдань щодо організації складання та подання заявок у вигляді електронного документа та інших документів, необхідних для подальшої експлуатації цих програм;
офіційний електронний бюлетень "Промислова власність" (далі - бюлетень) - електронний інформаційний ресурс Укрпатенту, призначений для офіційної публікації відомостей щодо заявлених і зареєстрованих географічних зазначень та географічних зазначень, яким правова охорона в Україні надана на підставі міжнародних договорів України;
Укрпатент - державне підприємство "Український інститут інтелектуальної власності", що визначене Кабінетом Міністрів України національним органом інтелектуальної власності.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі, Законах України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги".
II. Вимоги до заявки та документів, що додаються до неї
1. Склад заявки
1. Заявка може подаватися в паперовій або електронній формі.
Спосіб подання заявки обирає заявник.
Заявка повинна містити такі документи:
заяву про реєстрацію географічного зазначення (географічного зазначення чи назви місця походження товару);
єдиний документ;
специфікацію товару, зазначену в статті 9 1 Закону, погоджену відповідним спеціально уповноваженим органом.
2. Іноземні особи та особи без громадянства в заявці замість специфікації товару подають документи, які підтверджують правову охорону заявленого географічного зазначення у відповідній іноземній державі або набуття прав на таке зазначення на підставі добросовісного використання, якщо це передбачено законодавством відповідної іноземної держави.
Такі документи повинні відповідати вимогам до відомостей специфікації, передбаченим частиною другою статті 9 1 Закону.
3. Заява про реєстрацію географічного зазначення складається за формою, наведеною в додатку 1 до цих Правил.
Наведені в додатках до цих Правил форма заяви про реєстрацію географічного зазначення та форми інших документів заявки розміщуються на вебсайті Укрпатенту.
4. Заявка у формі електронного документа (далі - електронна заявка) може складатися лише з використанням спеціалізованого програмного забезпечення в ІТС Укрпатенту, розміщеній на вебсайті Укрпатенту.
Електронна заявка складається з урахуванням вимог, установлених цим розділом.
2. Загальні вимоги до заявки
1. Заявка складається державною мовою та повинна стосуватися реєстрації лише одного географічного зазначення.
2. Документи, зазначені в пункті 1 глави 1 цього розділу, можуть бути викладені іноземною мовою. У такому разі переклад їх українською мовою повинен надійти до Укрпатенту не пізніше двох місяців з дати подання заявки.
3. Документи заявки повинні бути оформлені таким чином, щоб з них можна було робити копії чи відтворювати в будь-який інший спосіб та зберігати тривалий час.
4. Заявка оформляється друкарським способом на папері формату А4 шрифтом Times New Roman чорного кольору розміру 12 пунктів, інтервал шрифту звичайний, міжрядковий інтервал одинарний.
5. Кожен документ заявки починають на окремому аркуші. Друга та наступні сторінки нумеруються послідовно арабськими цифрами наскрізною нумерацією.
6. Заявка та єдиний документ підписуються заявником або його представником (якщо заявка подається через представника).
7. У документах заявки не допускаються підчистки, дописки, закреслені слова або інші незастережні виправлення.
8. Електронна заявка складається з використанням інтерактивної форми, розміщеної в ІТС на вебсайті Укрпатенту. Інші електронні документи заявки розробляються відповідно до технічних вимог, установлених для роботи з електронними документами під час складання, подання та проведення експертизи заявок на географічні зазначення, розміщених на вебсайті Укрпатенту.
Документи електронної заявки повинні бути вільними від програмних вірусів та інших шкідливих програм.
3. Заповнення форми заявки
1. Форма заявки заповнюється заявником з дотриманням вимог глави 2 цього розділу. У клітинках " " у формі заявки проставляється усередині позначка "´", якщо відповідна їм інформація є доречною.
У разі коли відомості окремих розділів у формі заявки за відсутності вільного місця не можуть бути повністю розміщені в них, такі відомості надаються на додаткових аркушах, про що робиться відповідна позначка в розділі 7 форми заявки.
2. У розділі 1 форми заявки вказується номер заявки, визначений заявником чи його представником у своєму діловодстві. Реквізити "Номер заявки", "Дата одержання" та "Дата подання" призначені для відміток Укрпатенту і заявником не заповнюються.
3. У розділі 2 форми заявки наводяться відомості про заявника (заявників).
У реквізиті "Прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) / повне найменування, код держави" зазначаються:
ім'я фізичної особи (ім'я громадянина України складається з прізвища, імені та по батькові (за наявності));
повне найменування юридичної особи (зазначається відповідно до установчих документів);
код держави, у якій проживає фізична особа або в якій має постійне місцезнаходження юридична особа (зазначається двома буквами латинського алфавіту згідно зі Стандартом Міжнародної організації із стандартизації ISO 3166 та Стандартом Всесвітньої організації інтелектуальної власності ST.3).
У реквізиті "РНОКПП (код згідно з ЄДРПОУ)" зазначаються:
реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті зазначаються серія (за наявності) та номер паспорта) або код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У реквізиті "Адреса" зазначаються:
місце проживання фізичної особи (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, району, області, назва держави, поштовий індекс);
місцезнаходження юридичної особи (адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів чи закону виступають від її імені) у послідовності, наведеній для місця проживання фізичної особи.
Зазначаються телефонний номер заявника та адреса електронної пошти.
Ім'я або повне найменування, місце проживання або місцезнаходження іноземного заявника наводяться літерами латинського чи кириличного алфавіту без діакритичних знаків чи інших акцентів. Поряд у дужках ці відомості зазначаються літерами українського алфавіту незалежно від їх вимови мовою оригіналу (транслітерація).
Відомості про кожного наступного заявника наводяться під усіма відомостями про попередньо зазначеного заявника.
4. У разі якщо географічне зазначення заявляється на реєстрацію як назва місця походження товару, у тексті заяви, зазначеної в розділі 2 форми заявки, у відповідній клітинці проставляється позначка "´".
5. У розділі 3 форми заявки наводяться відомості про представника (за наявності). Вони зазначаються з дотриманням вимог пункту 3 цієї глави.
6. У розділі 4 форми заявки наводиться адреса для листування, яка складається з відомостей про адресата та його поштової адреси на території України. Ці відомості зазначаються з дотриманням вимог пункту 3 цієї глави.
Як адреса для листування може бути вказана адреса місця проживання заявника - фізичної особи або місцезнаходження заявника - юридичної особи, або інша адреса на території України.
Якщо в адресі для листування як поштову адресу зазначено абонентську скриньку, адресатом зазначається особа, якій ця абонентська скринька надана об'єктом поштового зв'язку в користування.
Розділ 4 форми заявки може не заповнюватися, якщо заявником призначено представника, відомості про якого зазначені в розділі 3 форми заявки. У такому разі адресатом для листування є представник.
У розділі 4 форми електронної заявки наводиться адреса на території України, за якою у випадках, передбачених цими Правилами, може вестися листування засобами поштового зв'язку.
7. У розділі 5 форми заявки стандартним шрифтом великими літерами вказується заявлене географічне зазначення відповідно до специфікації, зазначеної в пункті 1 глави 1 цього розділу, або документа, що підтверджує правову охорону заявленого географічного зазначення у відповідній іноземній державі, зазначеного в пункті 2 глави 1 цього розділу.
У разі якщо заявлене географічне зазначення пов'язане з географічним місцем в іноземній державі, таке найменування наводиться літерами алфавіту мови країни походження у вигляді та формі, у якій воно фактично застосовується або застосовувалося історично. Для найменувань, що викладені іншою мовою, ніж українська, додатково наводиться транскрипція літерами українського алфавіту. Якщо географічне зазначення представлене літерами іншого алфавіту, ніж кириличний чи латинський, у дужках також наводиться транскрипція найменування літерами латинського алфавіту.
Під "транскрипцією" розуміється точне передання на письмі звуків мови за допомогою літер алфавіту незалежно від орфографічних норм, що історично склалися в певній мові. Транслітерація або переклад найменування не вимагається.
8. У розділі 6 форми заявки зазначаються найменування та адреса центрального органу виконавчої влади, наділеного повноваженнями щодо перевірки відповідності товарів певної категорії із зареєстрованим географічним зазначенням вимогам специфікації, та який погодив специфікацію товару, передбачену пунктом 1 глави 1 цього розділу.
У цьому розділі також можуть зазначатися найменування та адреса акредитованого органу з оцінки відповідності (органу із сертифікації), якому делеговано окремі завдання щодо виконання робіт у сфері оцінки відповідності товарів із зареєстрованими географічними зазначеннями. У разі якщо відповідна інформація зазначена в специфікації товару, наведення її в даному розділі форми заявки є обов'язковим.
9. У розділі 7 форми заявки вказуються позначкою "´" документи, які подаються разом із заповненою формою заявки.
До форми заявки додається погоджена відповідним спеціально уповноваженим органом специфікація товару, оформлена відповідно до глави 4 цього розділу, або належним чином посвідчені копії документів, що підтверджують правову охорону заявленого географічного зазначення у відповідній іноземній державі або набуття прав на таке зазначення на підставі добросовісного використання, якщо це передбачено законодавством відповідної іноземної держави, та єдиний документ, оформлений відповідно до глави 5 цього розділу.
Розрахунковий документ про сплату збору на паперовому носії подається у випадках, передбачених Порядком сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року N 1716 (далі - Порядок).
Якщо заявка подається через представника, додається довіреність, оформлена відповідно до пункту 7 глави 1 розділу III цих Правил.
Довіреність не подається, якщо представника зазначено в розділі 3 форми заявки, підписаної заявником. У цьому разі вважається, що представник має право вчиняти всі дії щодо заявки, крім її відкликання.
Якщо до заявки додаються документи, вид яких не передбачений формою заявки, позначкою "´" вказується "інші документи" і зазначається кожен документ та його призначення.
10. Заявка підписується заявником або його представником і проставляється дата підписання.
Підпис складається з особистого підпису, ініціалів і прізвища особи, яка підписує заявку.
Підпис юридичної особи складається з повного найменування посади особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, особистого підпису, ініціалів і прізвища та скріплюється печаткою (за наявності).
У разі якщо заявка підписується представником заявника, перед особистим підписом зазначається статус цієї особи. Наприклад, "Представник за довіреністю, патентний повірений N ...".
Якщо будь-які відомості заявки наводяться на додатковому аркуші, він підписується в такому самому порядку.
Заявка, у якій зазначено два заявники чи більше, підписується всіма заявниками або їх спільним представником.
11. Електронна заявка підписується заявником або його представником з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог, установлених Законом України "Про електронні довірчі послуги".
У разі якщо заявниками є декілька осіб, але не всі вони мають особисті ключі для накладення кваліфікованого електронного підпису, накладати кваліфікований електронний підпис на документи електронної заявки може представник за його наявності або один із заявників, який має кваліфікований сертифікат відкритого ключа та довіреність від інших заявників.
4. Специфікація товару
1. Специфікація товару складається з дотриманням вимог цієї глави за формою, наведеною в додатку 2 до цих Правил. У клітинках " " у формі специфікації проставляється всередині позначка "´", якщо відповідна їм інформація є доречною. Особливості складання специфікацій для окремих видів товарів та процедури їх погодження можуть встановлюватися відповідними спеціально уповноваженими органами.
2. У розділі "Найменування" зазначається найменування, яке заявляється на реєстрацію як назва місця походження товару або географічне зазначення, у формі та мовою, що використовуються під час продажу товару, або мовою, яка історично використовувалася для маркування товару на відповідній географічній території.
Заявлене географічне зазначення повинно містити географічну назву або її похідні, що ідентифікують товар, що походить з певного географічного місця. Це може бути існуюча або історична географічна назва географічного об'єкта, зокрема:
орографічного (гори, хребти, скелі, ущелини, рівнини, низовини, яри, балки, острови, коси тощо);
гідрографічного (моря, затоки, протоки, лимани, озера, болота, водосховища, річки, канали тощо);
адміністративно-територіального (держави, автономні території, області, райони, міста, селища, села тощо);
соціально-економічного (залізничні станції, роз'їзди, порти, пристані, аеропорти тощо);
природно-заповідного (природні парки, заповідники, заказники, заповідні урочища чи інші подібні об'єкти).
Як географічне зазначення може бути заявлено прикметник, що походить від певної географічної назви.
Географічне зазначення може також містити зазначення назви або виду товару та окремі суттєві характеристики товару.
На реєстрацію як географічне зазначення може заявлятися також традиційна географічна або негеографічна назва, яка використовується для позначення товару, що відповідає умовам, передбаченим частинами першою і другою статті 7 Закону, та ідентифікує цей товар як такий, що походить з певної території.
3. У розділі "Назва товару" зазначається назва товару (вид товару та/або конкретний товар (товари)), для якого використовується географічне зазначення. При цьому вказуються лише товари, що дійсно виробляються, та особливі властивості, певні якості, репутація або інші характеристики яких виключно або головним чином зумовлені географічним походженням.
Для ароматизованого винного продукту, виноробного продукту та спиртного напою зазначається відповідна категорія.
4. У розділі "Опис товару" наводяться відомості щодо особливих властивостей, певних якостей, репутації або інших характеристик товару, у тому числі, якщо це доречно, відомості про сировину, а також основні характеристики товару, пов'язані з указаним географічним місцем, які відрізняють цей товар від аналогічних товарів.
До характеристик товару, зокрема, належать:
фізичні (форма, маса, консистенція, вологість, щільність, колір, стан (свіжий, заморожений, консервований, подрібнений) тощо);
хімічні (склад основних компонентів, кислотність, вміст цукру, спирту, води тощо);
біологічні (сорт, вид, рід);
мікробіологічні (вміст бактерій, грибів, дріжджів);
органолептичні (зовнішній вигляд, колір, текстура, смак, аромат).
Опис товару здійснюється з використанням визначень і стандартів, які застосовуються для відповідного виду товару.
Опис товару повинен зосереджуватися на специфічній характеристиці товару, для якого заявляється на реєстрацію географічне зазначення, з використанням одиниць виміру та загальноприйнятих або технічних понять порівняно з аналогічними товарами, виключаючи при цьому технічні характеристики, притаманні всім товарам даного виду, а також обов'язкові юридичні вимоги, що застосовуються до всіх товарів даного виду.
Будь-які обмеження стосовно походження сировини для виробництва товару, для якого заявляється на реєстрацію географічне зазначення, повинні бути зазначені в описі та обґрунтовані зв'язком між якістю або характеристиками товару та географічним середовищем його походження.
Якщо на реєстрацію заявляється назва місця походження товару і сировина для його виробництва походить з іншого географічного місця, ніж географічне місце виробництва товару, в описі зазначається географічне місце виробництва (видобування) сировини, спеціальні умови виробництва такої сировини, а також методи контролю за їх дотриманням.
Якщо на реєстрацію заявляється географічне зазначення для товарів тваринного походження, в описі такого товару зазначають детальні вимоги щодо походження та якості кормів.
В описі зазначаються конкретні процедури, які застосовуються виробниками для доведення походження продукту, сировини, кормів для тварин, а також інших складових, щодо яких установлено вимогу походження з певної географічної зони. Зокрема, зазначені відомості повинні забезпечувати ідентифікацію:
постачальника, кількість та походження всіх одержаних партій сировини або товарів;
одержувача, кількість і призначення поставленого товару;
співвідношення між кожною вхідною та вихідною партією товару.
5. У розділі "Межі географічного місця, де виробляється товар" зазначається географічний район, межі якого залежно від кваліфікації заявленого географічного зазначення встановлюють зв'язок між якістю або характеристиками товару та географічним середовищем чи зв'язок між конкретною властивістю, репутацією або іншою характеристикою товару та географічним походженням, та у відповідних випадках детальну інформацію щодо району виробництва сировини, якщо для відповідних товарів вона походить з географічного району, який є більшим за територію виробництва товару, або іншого, ніж така територія.
Межі географічного місця описуються за допомогою географічних координат або визначаються його положенням по відношенню до інших територій чи географічних об'єктів, зазначених у пункті 2 цієї глави, з посиланням за можливості на фізичні або адміністративні кордони.
Для повного представлення географічного місця походження товару до опису меж додаються географічні карти. Якщо особливі якості товару зумовлені властивостями ґрунту і клімату, до опису меж додаються карти ґрунтів і кліматичні карти.
6. У розділі "Опис способу виробництва товару" зазначається спосіб виробництва товару, у тому числі специфічні умови та незмінні місцеві способи виробництва товару в разі їх наявності, а також наводиться інформація про пакування, якщо заявник вирішить та обґрунтує, що пакування товару повинно здійснюватися саме у визначеному географічному місці з метою збереження якості чи гарантування справжності товару, чи забезпечення контролю.
Опис способу виробництва товару повинен включати опис усіх етапів процесу створення товару із зазначенням тих, які здійснюються виключно в межах зазначеного географічного місця. Наводяться допустимі варіанти технологій, вимоги до якості кінцевого продукту та особливості пакування.
Для продуктів тваринного походження в описі способу виробництва зазначаються вимоги щодо виду, породи тварин, техніки вирощування (годування, випасання) тощо.
Для продуктів рослинництва зазначаються відомості про вид, сорт, період висадки рослин та збору врожаю, стійкість, продуктивність продукції з одного гектара, особливості транспортування тощо.
Для виноробних продуктів в описі наводяться показники врожайності винограду на гектар та зазначаються сорти винограду, з яких одержується вино.
Для перероблених продуктів опис повинен містити відомості про сировину, інгредієнти, що використовуються під час виробництва, технологію переробки, процеси виробництва тощо.
7. У розділі "Відомості про взаємозв'язок особливої якості (інших характеристик, репутації) товару з його географічним місцем походження" для назви місця походження товару зазначаються:
докладні відомості про географічне середовище, доречні для опису зв'язку, у тому числі природні умови та людський фактор;
докладні відомості про особливі властивості товарів, що виключно або головним чином зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами чи поєднанням цих умов з характерним для даного географічного місця людським фактором;
опис причинно-наслідкового зв'язку між факторами географічного середовища та особливими властивостями товару.
Для географічного зазначення в цьому розділі специфікації товару зазначаються:
докладні відомості про географічне походження, характерні умови географічного місця та/або людський фактор, доречні для опису зв'язку;
докладні відомості про певні якості, репутацію чи інші характеристики товару, зумовлені переважно характерними для даного географічного місця природними умовами та/або людським фактором;
опис причинно-наслідкового зв'язку між факторами географічного середовища та певними характеристиками товару.
У цьому розділі специфікації товару зазначаються особливі положення щодо специфічних способів виробництва товару, які безпосередньо впливають на набуття товаром особливої якості чи інших характеристик та мають значення для підтвердження взаємозв'язку. Окремо виділяються переваги зазначених способів виробництва порівняно зі звичайною технологією.
Якщо географічне зазначення базується тільки на репутації товару, необхідно зазначити причини асоціювання товару з географічним місцем та навести докази наявності репутації.
Відомості про репутацію товару повинні відображати історію виробництва товару в даному географічному місці, цінність товару і ставлення до нього суспільства на місцевому, національному та/або міжнародному рівні.
Відомості про природні умови географічного місця повинні містити опис характерних особливостей природного середовища, які зумовлюють особливі властивості товару, впливають на технологію виробництва або надають сировині особливих характеристик, зокрема, тип ґрунту, рельєф, висота над рівнем моря, кут нахилу, клімат, рослинність.
Відомості про людський фактор можуть містити опис специфічного місцевого досвіду виробництва товару, ноу-хау місцевих виробників, використання в технології виробництва товару традиційного посуду, пристосувань або обладнання, адаптація сортів чи видів до умов природного середовища тощо.
8. У розділі "Особливі правила маркування товару" зазначаються вимоги до маркування товару з використанням географічного зазначення із зазначенням усіх специфічних елементів у складі етикетки. Може бути представлено етикетку для товару або зразок маркування.
9. Розділ "Спеціально уповноважені органи або інші органи з оцінки відповідності (органи із сертифікації)" заповнюється відповідно до вимог, установлених пунктом 8 глави 3 цього розділу.
10. Специфікація не повинна містити умов, які дозволяють одному виробнику монополізувати виробництво товару.
11. Якщо заявником є одна фізична чи юридична особа, специфікація товару повинна містити відомості, які обґрунтовують, що географічна територія, на якій здійснюється виробництво (видобування) та/або переробка, та/або приготування товару, має характеристики, які істотно відрізняються від прилеглих територій, або характеристики товару відрізняються від товарів, вироблених на прилеглих територіях.
12. Специфікація погоджується відповідним спеціально уповноваженим органом у встановленому ним порядку.
5. Єдиний документ
1. Єдиний документ складається за формою згідно з додатком 3 до цих Правил. Електронна форма єдиного документа розміщується на вебсайті Укрпатенту. Розмір єдиного документа не повинен перевищувати 2500 слів.
2. Єдиний документ повинен містити основні положення специфікації товару, а для заявок, що стосуються географічного місця за межами території України, - документа, визначеного частиною шостою статті 10 Закону.
В єдиному документі зазначаються такі відомості: заявлене найменування, назва та опис товару та основних етапів його виробництва, стислий опис меж географічного місця, де виробляється та/або переробляється товар.
У розділі "Опис товару" зазначається назва товару та наводяться відомості щодо особливих властивостей, певних якостей, репутації або інших характеристик товару, у тому числі, якщо це доречно, відомості про сировину, зокрема опис кормів (для продуктів тваринного походження) та сировини (для перероблених продуктів); етапи виробництва товару, які повинні бути здійснені в межах зазначеного географічного місця, а також основні характеристики товару, пов'язані з указаним географічним місцем, які відрізняють цей товар від аналогічних товарів; особливі правила стосовно технології виробництва, за необхідності зазначаються особливі правила пакування та/або маркування товару.
У розділі "Опис взаємозв'язку товару з його географічним походженням" наводиться опис взаємозв'язку особливої якості (інших характеристик товару, репутації) товару з його географічним походженням, у тому числі особливі положення опису товару або способів його виробництва, що підтверджують такий взаємозв'язок.
III. Подання заявки та реєстрація документів заявки
1. Подання заявки
1. Заявка подається або надсилається до Укрпатенту на адресу, зазначену у формі заявки, наведеній у додатку 1 до цих Правил.
Заявка подається в одному примірнику.
Документи, зазначені в главах 4 і 5 розділу II цих Правил, подаються в оригіналі або копії, засвідченій в установленому законодавством порядку.
2. Електронна заявка подається виключно через ІТС Укрпатенту, розміщену на його вебсайті.
Електронна заявка з обов'язковими реквізитами, у тому числі з кваліфікованим електронним підписом заявника, оформлена та подана відповідно до цих Правил, є оригіналом заявки та має юридичну силу.
Електронна заявка подається з дотриманням вимог цього розділу.
3. Заявка подається заявником, який має право на реєстрацію географічного зазначення відповідно до статті 9 Закону, або його представником.
Якщо заявником є одна фізична або юридична особа, для підтвердження свого права на реєстрацію географічного зазначення відповідно до статті 9 Закону заявник разом із заявкою повинен подати відомості від органу місцевого самоврядування з підтвердженням того, що цей заявник є єдиним виробником, який у зазначеному в заявці географічному місці виробляє товар та/або видобуває, та/або переробляє сировину для товару.
4. Заявка, заявником у якій зазначена іноземна або інша особа, що має місце постійного проживання чи постійне місцезнаходження поза межами України, може подаватися заявником самостійно за умови зазначення в заявці адреси для листування на території України або через представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного).
5. Заявка, у якій зазначено два заявники і більше, може подаватися через їх спільного представника, яким, зокрема, може бути один із заявників, призначений усіма іншими заявниками.
6. Представником може бути фізична або юридична особа.
7. У разі якщо заявка подається представником, вона повинна містити відповідну довіреність або її копію, засвідчену в установленому законодавством порядку, а також переклад довіреності українською мовою, якщо вона викладена іншою мовою, чи документ, передбачений законодавством для представництва за законом.
Довіреність може стосуватися однієї чи декількох заявок. Якщо довіреність стосується понад однієї заявки, вона додається до першої заявки, поданої на підставі такої довіреності. У кожній наступній заявці зазначається лише номер заявки, до якої додана довіреність.
Довіреність складається в довільній письмовій формі з урахуванням вимог, установлених Цивільним кодексом України. При цьому в довіреності зазначаються:
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) або повне найменування особи, якій видана довіреність;
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) або повне найменування особи, яку представляють;
найменування органу (Укрпатент), для представництва перед яким призначено особу, якій видана довіреність;
чітко визначені юридичні дії, які належить вчиняти представнику;
дата її вчинення.
Право представника на вчинення дій щодо відкликання заявки окремо визначається в довіреності.
Заявник може призначити представника для певних юридичних дій і призначити іншого представника для інших юридичних дій.
Довіреність підписується особою, яка її видала. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом чи установчим документом особи і засвідчується печаткою цієї юридичної особи (за наявності).
Представник зобов'язаний вчиняти дії щодо заявки за наданими йому повноваженнями особисто або може передоручити їх вчинення, якщо про це окремо визначено в довіреності.
Порядок видачі і строк довіреності, виданої поза межами України, визначаються правом держави, у якій видана довіреність.
У разі подання представником заявки в електронній формі, він може додати до неї довіреність в електронній формі, підписану кваліфікованим електронним підписом заявника, або скановану електронну копію довіреності, засвідчену власним кваліфікованим електронним підписом. При цьому відповідальність за вірність сканованої електронної копії довіреності оригіналу покладається на представника.
8. Підстави і порядок припинення представництва за довіреністю, скасування довіреності та відмови представника від вчинення дій, які були визначені довіреністю, визначаються статтями 248 - 250 Цивільного кодексу України.
Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, повинна негайно повідомити про це Укрпатент. Датою такого повідомлення вважається дата одержання Укрпатентом відповідного письмового повідомлення.
Таке повідомлення може міститися в довіреності, виданій новому представнику.
Повідомлення, одержане від нового представника, у якому відсутнє засвідчене заявником прохання про скасування виданої раніше довіреності, не є підставою для зупинення повноважень представника, уповноваженого на представлення інтересів заявника раніше.
Із припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення.
9. Якщо заявка, що повинна містити довіреність, її не містить, представник повинен долучити її до заявки самостійно або у відповідь на повідомлення Укрпатенту.
Якщо дата подання заявки передує даті вчинення довіреності, представник повинен подати разом з довіреністю заяву або інший документ заявника про схвалення ним подання заявки представником.
10. За подання заявки сплачується збір згідно з Порядком.
Збір сплачується до спливу двох місяців з дати подання заявки. Цей строк продовжується, але не більше ніж на шість місяців, якщо до його спливу буде подано відповідне клопотання та сплачено збір за його подання згідно з Порядком.
У разі сплати збору до дати подання заявки вона повинна надійти до Укрпатенту:
до спливу трьох місяців з дати зарахування суми збору на поточний рахунок Укрпатенту за умови, що на дату подання заявки розмір збору залишився незмінним;
протягом одного місяця з дня введення в дію зміненого розміру збору.
Підтвердженням сплати збору вважається виписка з особового банківського рахунка Укрпатенту, яка дає змогу ідентифікувати заявку.
У разі відсутності у виписці з особового банківського рахунка Укрпатенту зазначення порядкового номера заявки, визначеного заявником, та в разі зарахування збору на поточний рахунок Укрпатенту пізніше допустимої згідно із Законом кінцевої дати його сплати, а також у разі сплати збору в іншій валюті, ніж установлена для заявника згідно з додатком до Порядку, до заявки додається розрахунковий документ про сплату збору на паперовому носії (платіжне доручення, касовий чек, квитанція тощо). Цей розрахунковий документ повинен відповідати вимогам Порядку.
11. У разі подання електронної заявки у вихідний, святковий чи інший неробочий день, що визначений відповідно до закону, або після закінчення робочого дня в Укрпатенті, датою одержання електронної заявки Укрпатентом є перший за ним робочий день.
2. Реєстрація документів заявки
1. Одержані Укрпатентом документи заявки реєструються із зазначенням їх вхідного номера та дати одержання. Дата одержання проставляється в розділі 1 форми заявки, на інших документах - на першому аркуші кожного одержаного документа таким чином, щоб не завдати шкоди тексту або зображенню будь-якої частини документа та не перешкодити їхньому прямому копіюванню.
Надлишкові примірники документів, передбачених пунктами 1 і 2 глави 1 розділу II цих Правил, а також примірники інших документів у кількості понад один не реєструються та не повертаються.
2. Із зареєстрованих документів заявки формується справа за заявкою.
3. Документам заявки, які містять принаймні заяву про реєстрацію географічного зазначення з відомостями про заявника та його адресу, надається номер заявки у вигляді послідовності таких елементів:
малої латинської літери "і", що ідентифікує заявку на географічне зазначення;
чотирьох цифр, що позначають рік подання заявки;
п'ятьох цифр, які позначають порядковий номер заявки в році її подання з нулями перед значущими цифрами, якщо кількість таких цифр менше ніж п'ять.
Позначення року відокремлюється пробілом від літери "і" та від порядкового номера заявки.
4. З наданням номера заявки Укрпатентом невідкладно складається повідомлення про одержання документів заявки.
Повідомлення про одержання документів заявки надсилається за зазначеною в ній адресою для листування на території України або видається подавцю документів заявки, якщо вони подані безпосередньо до Укрпатенту.
5. Електронна заявка вважається одержаною Укрпатентом та реєструється одразу після проходження нею технічної перевірки та підтвердження кваліфікованого електронного підпису в порядку, встановленому Законом України "Про електронні довірчі послуги" та іншими нормативно-правовими актами.
Технічна перевірка електронної заявки здійснюється в автоматичному режимі.
Номер електронної заявки надається автоматично в порядку, встановленому пунктом 3 цієї глави.
Документи електронної заявки вважаються зареєстрованими Укрпатентом у разі надходження до заявника або його представника повідомлення Укрпатенту в електронній формі про одержання електронної заявки. Таке повідомлення формується автоматично спеціалізованим програмним забезпеченням ІТС Укрпатенту та невідкладно надсилається заявнику.
Із зареєстрованих документів електронної заявки формується електронна справа за заявкою.
6. У разі негативних результатів технічної перевірки, зазначеної в пункті 5 цієї глави, перевірка електронної заявки припиняється. В електронному повідомленні про відхилення електронної заявки зазначаються причини, з яких її відхилено.
Об'єкти, що вважалися електронними документами до початку технічної перевірки, але не є електронними документами за результатами технічної перевірки, як такі, що не відповідають вимогам законодавства України у сферах електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації, знищуються на підставі електронного акта про знищення відхиленого вхідного електронного документа методом, який не дозволяє відновлення інформації.
7. Документ заявки, що одержаний Укрпатентом під час проведення експертизи заявки та в якому містяться номер заявки або відомості, які дають змогу ідентифікувати заявку іншим шляхом, реєструється відповідно до пункту 1 цієї глави та долучається до справи за заявкою.
IV. Порядок ведення листування щодо заявки
1. Комунікація щодо заявки між Укрпатентом та заявником здійснюється шляхом листування, а також усно за участю заявника з власної ініціативи чи на запрошення Укрпатенту для розгляду питань, що виникли під час проведення експертизи заявки.
2. Від імені заявника комунікація щодо заявки може здійснюватися з його представником. Така комунікація здійснюється за умови, що Укрпатентом одержано довіреність, вчинену з дотриманням вимог пункту 7 глави 1 розділу III цих Правил, чи документ, передбачений законодавством для представництва за законом.
Будь-яка дія представника в межах наданих йому в довіреності повноважень або будь-яка дія Укрпатенту стосовно представника мають такі самі наслідки, що і дії особи, яку представляють, або дії стосовно неї.
3. Листування ведеться українською мовою стосовно кожної заявки окремо, якщо інше не встановлено цими Правилами.
4. Листування ведеться: заявником - за поштовою адресою Укрпатенту, Укрпатентом - за адресою для листування на території України, зазначеною в заявці.
Якщо адреса для листування у формі заявки не зазначена та відсутні відомості про призначення представника, до усунення зазначеного недоліку листування ведеться Укрпатентом за адресою місця проживання або місцезнаходження заявника на території України, а за наявності кількох заявників - за адресою, що зазначена в заявці першою. Якщо заявником є іноземна особа, до визначення адреси заявника на території України або до призначення представника листування ведеться Укрпатентом за електронною адресою, зазначеною в заявці.
5. У разі призначення заявником представника на вчинення окремої дії за заявкою листування щодо такої дії ведеться за адресою на території України, зазначеною цим представником.
6. У разі подання електронної заявки листування щодо неї ведеться в електронному вигляді через особистий кабінет заявника в ІТС Укрпатенту, розміщену на його вебсайті.
7. В електронній формі заявником можуть подаватися електронні документи, пов'язані з проведенням експертизи електронних заявок, зокрема передбачені Законом та цими Правилами заяви, клопотання, відповіді на повідомлення Укрпатенту.
Заявнику в електронній формі можуть надсилатися передбачені Законом та цими Правилами повідомлення, висновки експертизи за заявкою та рішення Укрпатенту.
Підготовка та оформлення електронних документів Укрпатенту здійснюються відповідно до законодавства про електронні документи за формами, передбаченими для документів у паперовій формі.
Підписання електронного документа Укрпатенту здійснюється шляхом накладення на нього кваліфікованого електронного підпису відповідної посадової особи. Перед відправленням заявнику такого документа здійснюється перевірка його цілісності та справжності накладених на нього кваліфікованих електронних підписів.
8. Документ Укрпатенту щодо заявки, за яким цими Правилами встановлено строк для сплати відповідного збору або надання відповіді заявником, надсилається заявнику реєстрованим поштовим відправленням з рекомендованим повідомленням про вручення.
У разі повернення поштового відправлення з документами, які не одержані адресатом з незалежних від Укрпатенту причин, вважається, що такі документи вручені адресату належним чином. Датою одержання такого відправлення адресатом вважається дата проставляння в поштовому повідомленні відмітки про причини неотримання відправлення.
9. Якщо листування щодо заявки ведеться в електронному вигляді через особистий кабінет в ІТС Укрпатенту, електронне повідомлення чи рішення Укрпатенту вважається одержаним адресатом з часу надходження від нього електронного повідомлення із зазначеним часом про доставку цього документа адресату.
Якщо електронне повідомлення з підтвердженням отримання зазначених електронних документів не надходить від заявника більше одного місяця з дати доставки їх до його особистого кабінету в ІТС Укрпатенту, електронне повідомлення чи рішення Укрпатенту вважається одержаним адресатом, а дата їх одержання визначається враховуючи один місяць з дня надходження цих документів до особистого кабінету адресата.
У разі одержання від заявника повідомлення про відхилення відповідного електронного документа Укрпатент усуває причини відхилення і повторно надсилає цей документ заявнику. Якщо таке повідомлення одержане від заявника, який не має надійних засобів кваліфікованого електронного підпису, заявнику за адресою на території України надсилається відповідний документ у паперовій формі.
10. Документ заявки, що подається до Укрпатенту після її подання, повинен відповідати вимогам розділу II цих Правил та містити посилання на номер заявки, наданий Укрпатентом.
Якщо Укрпатентом номер заявці ще не надано або він невідомий заявнику, такий документ повинен містити відомості, що дають змогу ідентифікувати заявку іншим шляхом, зокрема номер заявки, визначений заявником у своєму діловодстві, заявлене географічне зазначення з датою, на яку за достовірними відомостями заявника заявку одержано Укрпатентом.
У разі надходження до Укрпатенту документів, що подаються заявником після подання ним відповідної заявки, з використанням поштового зв'язку конверт, у якому вони одержані, долучається до справи за заявкою. Якщо в одному конверті надійшли документи, що стосуються кількох заявок, оригінал конверта долучається до однієї із справ за заявкою, до інших долучається копія конверта з таким написом на ній: "Оригінал конверта міститься у справі за заявкою N ...".
11. Перебіг передбачених цими Правилами строків починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок, та обчислюється відповідно до Цивільного кодексу України.
У разі листування з представником перебіг строку надання відповіді на повідомлення Укрпатенту за заявкою або подання документа про сплату державного мита за реєстрацію та сплати збору за публікацію про реєстрацію починається з наступного дня після одержання представником відповідного повідомлення чи рішення Укрпатенту.
Датою подання електронного документа, що подається заявником до Укрпатенту після подання відповідної заявки, та датою одержання цього електронного документа Укрпатентом вважається робочий день в Укрпатенті, до закінчення якого одержано такий електронний документ.
У разі подання такого електронного документа заявником у вихідний, святковий чи інший неробочий день, що визначений відповідно до закону, або після закінчення робочого дня в Укрпатенті, датою одержання електронного документа Укрпатентом є перший за ним робочий день.
V. Експертиза заявки
1. Призначення експертизи заявки
1. Експертиза заявки здійснюється експертом одноособово.
2. Визначення експерта для проведення експертизи заявки здійснюється ІТС Укрпатенту протягом п'яти днів після реєстрації документів заявки, зазначених у пункті 1 глави 2 розділу III цих Правил, а також в інших випадках на будь-якому етапі експертизи заявки з урахуванням рівномірного навантаження для кожного експерта за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження заявок.
3. Експертиза заявки, яка розпочата одним експертом, повинна бути завершена цим самим експертом, за винятком випадків, які унеможливлюють проведення ним експертизи заявки.
У разі заміни експерта проведення експертизи заявки починається з початку того етапу експертизи, на якому відбулася заміна експерта.
4. Експерт не може проводити експертизу заявки і підлягає відводу (самовідводу):
якщо він прямо чи опосередковано заінтересований у результатах проведення експертизи;
якщо він є членом сім'ї або близьким родичем заявника, представника заявника чи іншого учасника експертизи.
Експерт підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, установлених пунктом 5 цієї глави.
Незгода заявника з повідомленням Укрпатенту чи висновком експертизи не може бути підставою для відводу експерта, що проводить експертизу заявки.
5. Експерт, який брав участь у здійсненні експертизи заявки, не може брати участі у проведенні повторної експертизи заявки після скасування рішення Укрпатенту Апеляційною палатою.
6. За наявності підстав, зазначених у пунктах 4 і 5 цієї глави, експерт зобов'язаний заявити самовідвід.
За вказаними підставами відвід експерту може бути заявлено заявником.
7. Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявлятись у письмовій формі шляхом подання відповідної заяви про це.
Самовідвід повинен бути заявленим експертом протягом 10 днів з дня отримання ним заявки для проведення експертизи.
Якщо заявнику відома підстава відводу експерта, він може заявити про відвід лише до вчинення заявником передбаченої цими Правилами процедурної дії щодо проведення експертизи заявки.
8. Установлення вказаних у пунктах 4 і 5 цієї глави обставин звільняє заявника від обов'язку надання інших доказів упередженості експерта для цілей відводу.
9. Питання про відвід експерта вирішується невідкладно. Відвід задовольняється, якщо Укрпатент доходить до висновку про його обґрунтованість і вмотивованість.
У разі задоволення відводу (самовідводу) експерта експертиза заявки проводиться іншим експертом, який визначається в порядку, встановленому пунктом 2 цієї глави.
10. Якщо встановлено, що заявлений відвід є необґрунтованим, про це повідомляється відповідно експерт та/або заявник.
2. Порядок проведення експертизи заявки
1. Під час експертизи заявки:
установлюється дата подання заявки на підставі частини дев'ятої статті 10 Закону та перевіряється сплата збору за подання заявки;
заявка перевіряється на відповідність формальним вимогам статей 9 і 10 Закону та розділу II цих Правил;
здійснюється публікація відомостей про заявку;
заявлене найменування перевіряється на відповідність умовам надання правової охорони, визначеним статтями 7 і 8 Закону, у тому числі розглядаються заперечення, подані відповідно до частини шостої статті 11 Закону.
2. Кінцеві результати експертизи заявки, що не вважається відкликаною або не відкликана, відображаються в обґрунтованому висновку експертизи за заявкою відповідно до вимог глави 9 цього розділу.
У разі визнання заявки такою, що вважається відкликаною в порядку, встановленому в пункті 3 глави 3, пункті 4 глави 4, пункті 3 глави 8 цього розділу, складається відповідне повідомлення з урахуванням обставин, якими воно обґрунтовується.
Датою, з якої заявка вважається відкликаною, є дата, наступна за датою спливу строку, встановленого частиною восьмою статті 10, частинами п'ятою, дванадцятою та п'ятнадцятою статті 11 та частиною першою статті 14 Закону для надання відповіді на відповідне повідомлення, попередній висновок експертизи за заявкою чи для надходження до Укрпатенту документа про сплату державного мита за реєстрацію географічного зазначення і/або сплати збору за публікацію про реєстрацію географічного зазначення.
3. Висновок експертизи за заявкою затверджується Укрпатентом у порядку, встановленому главою 9 цього розділу. На підставі такого висновку Укрпатентом приймається відповідне рішення в порядку, встановленому пунктом 6 глави 9 цього розділу.
4. Під час проведення експертизи заявки дії з ініціативи заявника вчиняються у спосіб та порядку, визначеними розділом VI цих Правил.
5. Експертиза електронної заявки проводиться в порядку, встановленому розділами V та VI цих Правил, якщо не встановлено інше.
3. Установлення дати подання заявки та перевірка сплати збору за подання заявки
1. Дата подання заявки встановлюється за датою одержання Укрпатентом заяви про реєстрацію географічного зазначення за умови наявності всіх відомостей і документів заявки, зазначених у пунктах 1 і 2 глави 1 розділу II цих Правил.
2. За наявності всіх відомостей і документів заявки, зазначених у пунктах 1 і 2 глави 1 розділу II цих Правил, та сплати збору за подання заявки в розмірі, встановленому згідно з додатком до Порядку, заявнику протягом місяця з дати сплати збору надсилається повідомлення про встановлену дату подання заявки.
У разі відсутності будь-яких матеріалів заявки, передбачених у пункті 1 та/або 2 глави 1 розділу II цих Правил, заявнику негайно надсилається повідомлення про це.
Якщо затребувані матеріали будуть подані заявником протягом двох місяців з дати одержання ним повідомлення Укрпатенту, дата подання заявки встановлюється за датою одержання Укрпатентом останнього із затребуваних матеріалів. В іншому разі заявка вважається неподаною, про що заявнику надсилається повідомлення.
3. У разі відсутності сплати збору за подання заявки до спливу двох місяців з дати її подання або клопотання про продовження цього строку та/або відсутності сплати збору за подання цього клопотання, заявка вважається відкликаною, про що заявнику надсилається повідомлення.
Таке повідомлення надсилається заявнику також у разі несплати збору за подання заявки до спливу строку, на який продовжено його надходження згідно із зазначеним у цьому пункті клопотанням.
У разі сплати збору за подання заявки, з якого випливає, що збір сплачено до дати подання заявки, проте заявка надійшла до Укрпатенту після спливу трьох місяців з дати зарахування суми збору на поточний рахунок Укрпатенту, протягом яких розмір збору залишався незмінним, або після спливу одного місяця з дати введення в дію зміненого розміру збору, такий збір не береться до уваги, про що заявнику негайно надсилається повідомлення.
У разі невідповідності сплаченого збору вимогам Порядку заявнику надсилається повідомлення з пропозиціями щодо усунення недоліків.
Усунення зазначених у повідомленні недоліків проводиться заявником протягом двох місяців з дати одержання цього повідомлення. Цей строк може бути продовжений у порядку, встановленому главою 2 розділу VI цих Правил.
4. Перевірка заявки на відповідність формальним вимогам
1. У разі відповідності заявки вимогам статей 9 і 10 Закону, розділу II цих Правил та сплаченого збору за подання заявки встановленим вимогам заявнику надсилається повідомлення про те, що заявка відповідає формальним вимогам та здійснюється публікація в бюлетені відомостей про заявку та специфікації товару відповідно до глави 4 цього розділу.
2. Якщо під час перевірки матеріалів заявки встановлено, що заявка та/або документи, зазначені в розділі II цих Правил, не відповідають вимогам статті 10 Закону та Правилам або сплачений збір за подання заявки не відповідає встановленим вимогам, заявнику надсилається повідомлення з пропозиціями щодо усунення недоліків.
Підставами для надсилання такого повідомлення є:
недотримання умов статті 9 Закону;
невідповідність документів заявки вимогам до них, установленим главою 2 розділу II цих Правил;
невідповідність заповненої форми заявки вимогам щодо її заповнення, установленим главою 3 розділу II цих Правил;
відсутність довіреності, якщо заявка підписана представником, або її невідповідність вимогам пункту 7 глави 1 розділу III цих Правил тощо.
3. У повідомленні Укрпатенту зазначаються всі недоліки, виявлені під час перевірки заявки на відповідність формальним вимогам. При цьому повідомлення обґрунтовується з посиланням на відповідні нормативно-правові акти та інші об'єктивно існуючі обставини, що підтверджують правомірність направлення повідомлення.
4. Усунення зазначених у повідомленні недоліків здійснюється заявником протягом двох місяців з дати одержання ним цього повідомлення.
Цей строк може бути продовжений у порядку, встановленому главою 2 розділу VI цих Правил.
Якщо заявник не подасть відповідь та/або не усуне зазначені недоліки в установлений строк, заявка вважається відкликаною, про що йому надсилається повідомлення.
5. Якщо під час проведення формальної експертизи встановлено, що без надання додаткових матеріалів її проведення неможливе або виникли обґрунтовані сумніви щодо достовірності будь-яких відомостей чи елементів, які містяться в матеріалах заявки, Укрпатент може вимагати від заявника надання додаткових матеріалів.
Надання додаткових матеріалів здійснюється в порядку, встановленому главою 8 цього розділу.
5. Публікація відомостей про заявку
1. Публікація в бюлетені відомостей про заявку, специфікації товару або відповідних відомостей з документа, визначеного частиною шостою статті 10 Закону, здійснюється в разі відповідності заявки вимогам статті 10 Закону, розділу II цих Правил та відповідності сплаченого збору за подання заявки встановленим вимогам.
2. Публікація відомостей про заявку містить:
номер і дату подання заявки;
відомості про заявника (заявників);
кваліфікацію географічного зазначення;
відтворення географічного зазначення;
зазначені в специфікації найменування та адресу спеціально уповноваженого органу та/або інших органів з оцінки відповідності (органів із сертифікації), які мають право здійснювати перевірку товару на відповідність специфікації товару або документу, передбаченому частиною шостою статті 10 Закону;
специфікацію товару (для заявок, що стосуються географічного місця на території України);
єдиний документ (для заявок, що стосуються географічного місця в іноземній державі).
6. Заперечення проти реєстрації географічного зазначення
1. Протягом трьох місяців з дати публікації в бюлетені відомостей про заявку та специфікації товару (для заявок, що стосуються географічного місця на території України) або єдиного документа (для заявок, що стосуються географічного місця в іноземній державі), будь-яка особа може подати до Укрпатенту мотивоване заперечення щодо невідповідності заявленого географічного зазначення умовам надання правової охорони, визначеним статтями 7 і 8 Закону, або щодо невідповідності вимогам статті 9 Закону.
За подання заперечення сплачується збір згідно з Порядком.
2. Заперечення складається державною мовою і подається разом з його копією.
Додатки до заперечення, які стосуються його змісту, повинні бути викладені українською мовою. Якщо ці додатки викладені іноземною мовою, разом з ними подається їх переклад українською мовою. В іншому разі вони не беруться до уваги.
3. Заперечення повинно стосуватися однієї заявки і містити:
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) або повне найменування особи, яка подала заперечення (далі - подавець заперечення), її місце проживання (місцезнаходження);
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) або повне найменування особи представника, якщо заперечення підписано ним, його місце проживання;
номер та дату подання заявки, якої стосується заперечення;
чітко сформульовані вимоги подавця заперечення;
зазначення законного інтересу подавця заперечення щодо його подання, якщо воно подається не органом державної влади;
мотиви, з яких подано заперечення (виклад обставин, якими подавець заперечення обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, на підставі яких установлено невідповідність заявленого географічного зазначення умовам надання правової охорони та вимогам, установленим Законом; посилання на положення законодавства, на підставі яких установлено таку невідповідність);
підпис подавця заперечення або його представника та дату підпису.
4. Документи заперечення складаються з дотриманням установлених розділом II цих Правил вимог до документів заявки.
5. Заперечення може бути подано через представника подавця заперечення. У цьому разі до заперечення додається відповідна довіреність.
6. У разі надходження заперечення до Укрпатенту здійснюється його попередній розгляд, під час якого перевіряється:
відповідність заперечення вимогам цієї глави та розділу II цих Правил;
дотримання встановленого частиною шостою статті 11 Закону строку подання заперечення;
відповідність сплаченого збору за подання заперечення вимогам Порядку.
7. Якщо за результатами попереднього розгляду заперечення встановлено, що воно відповідає встановленим вимогам та сплачено збір за його подання, заперечення приймається до розгляду, про що подавцю заперечення надсилається повідомлення.
8. У разі несплати збору за подання заперечення або невідповідності сплаченого збору вимогам Порядку заперечення вважається неподаним, про що подавцю заперечення надсилається повідомлення.
9. У разі порушення встановленого строку подання заперечення вважається неподаним, про що подавцю заперечення надсилається повідомлення. Збір за подання такого заперечення підлягає поверненню відповідно до Порядку.
10. Якщо заперечення прийнято до розгляду відповідно до пункту 7 цієї глави, Укрпатент надсилає копію заперечення заявнику.
Протягом двох місяців з дати одержання копії заперечення заявник має право інформувати Укрпатент про своє ставлення до заперечення шляхом надання обґрунтованої відповіді на заперечення. Він може спростувати заперечення і залишити заявку без змін, унести до заявки зміни або відкликати її.
Одночасно із запереченням Укрпатент надсилає заявнику і подавцю заперечення (далі разом - сторони) повідомлення із пропозицією провести відповідні консультації розумної тривалості, але не більше трьох місяців.
Розумною тривалістю для проведення консультацій вважається строк, що є об'єктивно необхідним для проведення консультацій та виконання всіх дій, спрямованих на досягнення згоди між сторонами.
За доцільності Укрпатент може зазначити у вказаному повідомленні питання, які пропонує обговорити сторонам під час консультацій.
Відлік строку для консультацій починається від більш пізньої дати одержання повідомлення Укрпатенту однією із сторін.
Для розгляду заперечень Укрпатент формує колегію експертів, до складу якої залучаються представники спеціально уповноваженого органу, яким погоджено специфікацію товару.
Строк проведення консультацій продовжується, але не більше як на три місяці, якщо до його спливу заявник подасть відповідне клопотання.
11. Сторони починають консультації невідкладно. Вони надають одна одній релевантну інформацію для оцінки відповідності заявки умовам, визначеним статтями 7, 8, 10 Закону, або відповідності специфікації товару вимогам статті 9 1 Закону, обмінюються пропозиціями щодо можливого внесення змін до специфікації та з інших питань.
Релевантною інформацією можуть бути відомості щодо виробництва товару з географічним зазначенням, його використання, характеристик географічного місця походження товару, викладені в документах, що підтверджують певні історичні події, явища або факти, у технічній, нормативній та іншій документації стосовно товару із заявленим найменуванням.
У разі завершення консультацій у процедурі заперечення заявник невідкладно надсилає до Укрпатенту про це повідомлення.
Повідомлення про завершення консультацій у процедурі заперечення складається заявником у довільній формі. Таке повідомлення повинно містити такі відомості: відтворення географічного зазначення, заявленого на реєстрацію; зазначення факту досягнення чи недосягнення згоди між сторонами; чи є необхідність унесення змін до заявки, специфікації та/або єдиного документа.
У разі досягнення згоди між сторонами до повідомлення про завершення консультацій у процедурі заперечення додаються копії листів сторін, що підтверджують досягнення такої згоди, та містять обставини, на яких ґрунтується така згода.
Якщо досягнута згода зумовлена необхідністю внесення змін до заявки, специфікації та/або єдиного документа, до повідомлення про завершення консультацій у процедурі заперечення додається перелік таких змін, а також змінена специфікація товару, погоджена спеціально уповноваженим органом, та в разі потреби єдиний документ.
Якщо згоди між сторонами не досягнуто, протягом місяця з дати закінчення тримісячного строку, зазначеного в пункті 10 цієї глави, заявник надсилає до Укрпатенту повідомлення про завершення консультацій у процедурі заперечення, до якого додається інформація, зазначена в цьому пункті.
12. У разі подання заперечення за заявкою, яка на дату подання цього заперечення відкликана або вважається відкликаною, але за якою не вичерпано можливості відновлення права заявника щодо заявки, воно залишається без розгляду до спливу строку, встановленого абзацом четвертим частини п'ятої статті 11 Закону, про що подавцю заперечення надсилається повідомлення.
У разі подання заперечення за заявкою, яка на дату подання цього заперечення відкликана або вважається відкликаною та за якою вичерпано можливості відновлення права заявника щодо заявки, воно не приймається до розгляду, про що подавцю заперечення надсилається повідомлення. Збір за подання такого заперечення підлягає поверненню відповідно до Порядку.
13. Результати розгляду заперечення відображаються у висновку експертизи за заявкою.
7. Перевірка відповідності заявленого найменування умовам надання правової охорони
1. У разі відповідності заявленого найменування умовам надання правової охорони, установленим статтями 7 і 8 Закону, та дотримання умов статті 9 Закону Укрпатентом складається висновок експертизи за заявкою відповідно до глави 8 цього розділу.
2. Якщо за результатами експертизи, проведеної з урахуванням заперечень (за їх наявності), є підстави вважати, що заявлене найменування не відповідає умовам надання правової охорони, установленим статтею 7 Закону, чи наявна хоча б одна з підстав для відмови в наданні правової охорони, установлених статтею 8 Закону, або заявка подана особою, яка не має права на реєстрацію географічного зазначення згідно зі статтею 9 Закону, заявнику надсилається про це обґрунтований попередній висновок експертизи за заявкою.
У цьому висновку зазначаються всі підстави, з яких його складено, та їх обґрунтування з посиланнями на відповідні норми Закону, цих Правил, інших нормативно-правових актів та пропонується надати вмотивовану відповідь щодо підстав відмови в наданні правової охорони заявленому географічному зазначенню.
Умотивована відповідь на попередній висновок експертизи за заявкою надається заявником протягом двох місяців з дати одержання ним цього висновку. Цей строк може бути продовжений у порядку, встановленому главою 2 розділу VI цих Правил.
Мотивована відповідь заявника на попередній висновок експертизи за заявкою розглядається відповідно до цього пункту, з урахуванням особливостей пунктів 3 - 5 цієї глави.
Якщо подані заявником у відповідь на попередній висновок експертизи за заявкою матеріали містять відомості і документи, що підтверджують відповідність заявленого географічного зазначення умовам надання правової охорони, установленим статтями 7 і 8 Закону, та дотримання умов статті 9 Закону, вони беруться до уваги під час складання висновку експертизи за заявкою. В іншому разі у висновку експертизи за заявкою зазначаються підстави, з яких ці відомості і документи не взято до уваги.
3. Якщо під час експертизи виявлено інше заявлене або зареєстроване географічне зазначення, що є повністю або частково омонімічним (тотожним чи схожим за фонетикою, але відмінним за змістом), на підставі відомостей щодо використання географічного зазначення, наведених у заявці, визначається, чи існує небезпека сплутування омонімічних географічних зазначень на ринку та чи не буде використання омонімічних зазначень причиною введення в оману споживачів щодо дійсного походження товару.
4. Під час перевірки заявленого географічного зазначення, чи не є воно назвою, що стала видовою, відповідного товару, ураховується існуюча ситуація на території споживання товару, а також положення законодавства України у відповідній галузі.
Доказами того, що заявлене географічне зазначення є назвою товару, що стала видовою, є фактичні дані, що підтверджують уживання його щодо товару як найменування (назви), терміну або іншого позначення, що визначає товари певної товарної групи, підгрупи або товарної позиції.
Офіційними інформаційними джерелами щодо наявності підстави для відмови, установленої пунктом "в" частини першої статті 8 Закону, можуть бути, зокрема, Міжнародна класифікація товарів і послуг для реєстрації знаків (МКТП), Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), відповідні державні класифікатори України, нормативні документи і технічна документація, засоби інформації довідково-енциклопедичного характеру (енциклопедії, словники, довідники, каталоги), у тому числі розміщені в мережі Інтернет, офіційні друковані видання (газети, журнали, видання з визначеним тиражем).
5. Якщо є підстави вважати, що заявлене найменування включає або відтворює назву сорту рослин чи породи тварин, на підставі відомостей, наведених у заявці, додаткових матеріалів та офіційних інформаційних джерел визначається:
чи використовувалася така назва до дати подання заявки;
чи існує небезпека введення в оману споживачів щодо дійсного походження товару внаслідок використання заявленого найменування;
чи виготовляється товар на основі сировини відповідного сорту рослин або породи тварин;
чи є добросовісним використання назви сорту рослин або породи тварин та чи не має місце зловживання репутацією іншого позначення, що охороняється.
Офіційними інформаційними джерелами щодо наявності підстави для відмови, встановленої пунктом "д" частини першої статті 8 Закону, можуть бути, зокрема, Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні, База даних PLUTO: Plant Variety Database Міжнародного союзу з охорони нових сортів рослин (UPOV), пошукова система сортів (Variety finder) Бюро з сортів рослин Європейського Союзу (CPVO), засоби інформації довідково-енциклопедичного характеру (енциклопедії, словники, довідники, каталоги), у тому числі розміщені в мережі Інтернет, офіційні друковані видання (газети, журнали, видання з визначеним тиражем).
6. Одержане Укрпатентом заперечення розглядається ним у межах мотивів, викладених у ньому, з урахуванням обґрунтованої відповіді заявника на заперечення та результатів проведених консультацій у процедурі заперечення, поданих відповідно до пункту 11 глави 6 цього розділу.
Заперечення проти заявки задовольняється лише в разі, якщо воно доводить невідповідність заявленого географічного зазначення умовам надання правової охорони, визначеним статтями 7 і 8 Закону, або заявка не відповідає умовам, передбаченим статтею 9 Закону, зокрема:
доводить, що реєстрація заявленого географічного зазначення завдасть шкоди зареєстрованому частково чи повністю омонімічному географічному зазначенню або торговельній марці, або існуванню товарів, що добросовісно вводяться в цивільний оборот не менше ніж протягом п'яти років до дати публікації специфікації товару, передбаченої статтею 9 1 Закону;
містить докази того, що заявлене географічне зазначення є назвою, що стала видовою;
містить докази того, що назва сорту рослин чи породи тварин використовувалася до дати подання заявки на реєстрацію географічного зазначення і його використання може спричинити введення в оману споживачів щодо дійсного походження товару;
доводить, що заявлене географічне зазначення є тотожним або схожим настільки, що його можна сплутати з торговельною маркою, права на яку визнані в Україні, і зважаючи на репутацію, відомість і тривалість використання цієї торговельної марки, така правова охорона може ввести в оману споживачів щодо справжності товару.
Результати розгляду заперечення відображаються у висновку експертизи за заявкою. Копія рішення Укрпатенту, прийнятого на підставі такого висновку, надсилається подавцю заперечення.
8. Додаткові матеріали
1. Якщо під час проведення експертизи заявки встановлено, що без додаткових матеріалів її проведення неможливе, або в разі виникнення обґрунтованих сумнівів щодо достовірності будь-яких відомостей чи елементів, що містяться в матеріалах заявки, Укрпатент надсилає заявнику повідомлення з пропозицією надати додаткові матеріали.
Повідомлення про надання додаткових матеріалів повинно бути обґрунтованим, зокрема містити посилання на об'єктивно існуючі обставини, що підтверджують правомірність викладених у повідомленні вимог, а також відповідні положення нормативно-правових актів.
2. Заявник повинен подати додаткові матеріали протягом двох місяців з дати одержання ним повідомлення Укрпатенту. Цей строк може бути продовжено в порядку, встановленому главою 2 розділу VI цих Правил.
3. Якщо заявник не подасть додаткових матеріалів у встановлений строк або залишить повідомлення Укрпатенту без відповіді, заявка вважається відкликаною, про що заявнику надсилається повідомлення.
4. Якщо заявником подано додаткові матеріали, у процесі експертизи з'ясовується, чи не змінюють вони заявлених географічного зазначення та назви товару та чи не містять вони змін стосовно основних характеристик товару, взаємозв'язку характеристик товару з природними умовами та/або людським фактором указаного географічного місця, назви та меж географічного місця, з яким пов'язані характеристики товару, а також стосовно використання заявленого географічного зазначення.
Додаткові матеріали в частині, що виходить за межі розкритої в поданій заявці суті географічного зазначення, не беруться до уваги під час проведення експертизи заявки, про що заявнику надсилається повідомлення.
9. Висновок експертизи та рішення Укрпатенту за заявкою
1. Кінцеві результати експертизи заявки, що не вважається відкликаною або не відкликана, відображаються в обґрунтованому висновку експертизи за заявкою, що набирає чинності після затвердження його Укрпатентом.
2. У разі відповідності заявки формальним вимогам статті 10 Закону та розділу II цих Правил і заявленого географічного зазначення умовам надання правової охорони, установленим статтями 7 і 8 Закону, та дотримання умов статті 9 Закону, за відсутності заперечень, визнання їх необґрунтованими або досягнення згоди між сторонами внаслідок консультацій у процедурі заперечень, про це складається висновок експертизи за заявкою.
Бібліографічні дані, що додаються до висновку, є його невід'ємною частиною.
3. Якщо заявлене географічне зазначення не відповідає умовам надання правової охорони, установленим статтями 7 чи 8 Закону, чи не дотримано умов статті 9 Закону, у висновку експертизи за заявкою зазначаються всі підстави, з яких його складено, та їх обґрунтування з посиланнями на відповідні норми Закону, цих Правил, інших нормативно-правових актів. При цьому зазначаються застосовані інформаційні джерела.
У висновку експертизи за заявкою також відображаються результати розгляду відповіді заявника на попередній висновок експертизи за заявкою, поданою з дотриманням установлених строків.
4. Якщо висновок експертизи за заявкою складено з урахуванням заперечення, поданого відповідно до глави 6 цього розділу, у ньому відображаються результати його розгляду, зокрема зміст вимог подавця заперечення, установлені обставини з посиланням на докази, а також мотиви врахування або неврахування заперечення в цілому або окремих доказів, мотиви, на підставі яких зроблено висновок, відповідні положення законодавства.
5. Висновок експертизи за заявкою затверджується Укрпатентом.
6. На підставі затвердженого висновку експертизи за заявкою приймаються такі рішення Укрпатенту:
про реєстрацію географічного зазначення;
про відмову в реєстрації географічного зазначення.
7. Рішення Укрпатенту надсилається заявнику разом з висновком експертизи за заявкою.
Копія рішення Укрпатенту, у якому відображені результати розгляду заперечення, надсилається подавцю заперечення одночасно з надсиланням рішення заявнику.
VI. Дії щодо заявки, які можуть вчинятися з ініціативи заявника
1. Участь заявника в розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи заявки
1. Заявник має право з власної ініціативи чи на запрошення Укрпатенту особисто або через свого представника брати участь у розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи заявки.
Такий розгляд здійснюється безпосередньо в приміщенні Укрпатенту.
2. Розгляд питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, проводиться за клопотанням заявника або на підставі повідомлення Укрпатенту, у якому зазначаються відповідні питання.
3. Дата і час розгляду за участю заявника питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, визначаються Укрпатентом, про що заявнику надсилається повідомлення протягом місяця з дати одержання відповідного клопотання заявника.
4. У разі прибуття заявника на розгляд питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, без попереднього узгодження з Укрпатентом, йому може бути відмовлено в його проведенні.
5. У разі неявки без поважних причин повідомленого належним чином заявника на розгляд питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, Укрпатент вирішує ці питання самостійно.
6. Якщо від імені заявника в розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи, бере участь його представник, він повинен мати відповідну довіреність, видану заявником.
2. Продовження строків та відновлення прав заявника щодо заявки
1. Відповідно до Закону строк сплати збору за подання заявки, строк подання додаткових матеріалів, строк надання відповіді на повідомлення Укрпатенту чи попередній висновок експертизи за заявкою, строк надходження документа про сплату державного мита за реєстрацію географічного зазначення та строк сплати збору за публікацію про реєстрацію можуть бути продовжені, але не більше ніж на шість місяців, якщо до їх спливу заявником буде подано клопотання про їх продовження.
2. За подання клопотання про продовження зазначених у пункті 1 цієї глави строків сплачується відповідний збір згідно з Порядком.
Датою подання клопотання про продовження відповідного строку вважається дата подання його до об'єкта поштового зв'язку чи безпосередньо до Укрпатенту, якщо збір сплачено не пізніше цієї дати. Якщо клопотання про продовження відповідного строку подано до об'єкта поштового зв'язку чи безпосередньо до Укрпатенту до дати сплати збору за подання цього клопотання, датою подання клопотання вважається дата сплати відповідного збору.
3. У разі дотримання вимог пунктів 1 і 2 цієї глави та відповідності сплаченого збору за подання клопотання про продовження відповідного строку вимогам Порядку, зазначені в пункті 1 цієї глави строки продовжуються, про що заявнику надсилається повідомлення.
За таких обставин можливості щодо додаткового продовження того самого строку вважаються вичерпаними.
4. У разі недотримання вимог пунктів 1 і 2 цієї глави та/або відсутності сплати збору за подання клопотання про продовження відповідного строку чи невідповідності сплаченого збору вимогам Порядку клопотання про продовження відповідного строку не задовольняється, строк не продовжується, про що заявнику надсилається повідомлення.
5. Якщо, незважаючи на вжиття заявником належних заходів, строк подання додаткових матеріалів, строк надання відповіді на повідомлення Укрпатенту чи попередній висновок експертизи за заявкою, строк надходження документа про сплату державного мита за реєстрацію географічного зазначення, строк сплати збору за публікацію про реєстрацію пропущено, права заявника щодо заявки відновлюються в разі, якщо протягом шести місяців після спливу зазначеного строку буде подано відповідне клопотання разом з додатковими матеріалами, відповіддю або виконанням відповідної дії та сплачено збір за його подання.
6. У клопотанні про відновлення прав заявника щодо заявки зазначаються поважні причини, з яких зазначені в пункті 5 цієї глави строки пропущені.
До клопотання додаються документи або наводяться в ньому відомості, про необхідність надання яких було зазначено в повідомленні, попередньому висновку експертизи за заявкою чи в рішенні Укрпатенту.
7. За подання клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки сплачується відповідний збір згідно з Порядком.
Датою подання клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки вважається дата подання його до об'єкта поштового зв'язку чи безпосередньо до Укрпатенту, якщо збір сплачено не пізніше цієї дати. Якщо клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки подано до об'єкта поштового зв'язку чи безпосередньо до Укрпатенту до дати сплати збору за подання цього клопотання, датою подання клопотання вважається дата сплати відповідного збору.
8. У разі дотримання вимог пунктів 5 - 7 цієї глави, відповідності сплаченого збору за подання клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки вимогам Порядку і визнання того, що недотримання строку відбулося через поважні причини, права заявника щодо заявки відновлюються, про що заявнику надсилається повідомлення.
9. У разі недотримання вимог пунктів 5 - 7 цієї глави та/або відсутності сплати збору за подання клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки чи невідповідності сплаченого збору вимогам Порядку, та/або невизнання причин, з яких строк пропущено, поважними, клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки не задовольняється, про що заявнику надсилається повідомлення. Права заявника щодо заявки стосовно пропущених строків не відновлюються також у разі, якщо їх уже було продовжено в порядку, встановленому пунктами 1 - 3 цієї глави.
3. Унесення до заявки виправлень помилок та змін
1. Заявник має право вносити до заявки виправлення помилок, а також зміни:
свого імені (найменування) і своєї адреси;
адреси для листування;
імені та адреси свого представника;
до специфікації товару та в разі потреби до єдиного документа, що пов'язані з уточненням опису товару або меж географічного місця походження товару.
Змінена специфікація підлягає повторному погодженню спеціально уповноваженим органом.
Зміни, пов'язані з уточненням опису товару або меж географічного місця походження товару, не повинні належати до істотних характеристик товару або змінювати межі географічного місця.
Винятком є зміни, зумовлені досягненням сторонами згоди у процедурі заперечення, як це передбачено пунктом 11 глави 6 розділу V цих Правил.
У разі якщо внесення до матеріалів заявки змін зумовлено досягненням сторонами згоди у процедурі заперечення та потребує зміни специфікації та/або єдиного документа, такі зміни вносяться на підставі повідомлення про завершення консультацій у процедурі заперечення, поданого заявником відповідно до пункту 11 глави 5 розділу V цих Правил.
Якщо в такому разі зміни до специфікації не визнаються незначними, здійснюється її повторне опублікування згідно з главою 6 розділу V цих Правил.
При цьому зміни визнаються незначними, якщо вони:
не належать до істотних характеристик товару;
не змінюють взаємозв'язок між якістю або іншими характеристиками товару та географічним середовищем;
не змінюють географічного зазначення чи його частини;
не змінюють межі географічного місця;
не спричиняють посилення обмежень у торгівлі товаром або його сировиною.
Унесення змін до назви товару, для якого заявлено географічне зазначення, можливе виключно в межах однієї товарної позиції згідно з УКТЗЕД.
У разі якщо географічне зазначення походить з території іноземної держави, заявник надає докази того, що зазначені в заяві зміни внесені до специфікації у країні походження, та оновлений єдиний документ із внесеними змінами.
2. Виправлення помилок у заявці та/або внесення до неї зазначених у пункті 1 цієї глави змін здійснюється на підставі поданої до Укрпатенту заяви.
3. Виправлення помилок у заявці та зміни до неї враховуються, якщо заява про виправлення помилки та/або заява про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін одержана Укрпатентом не пізніше одержання ним документа про сплату державного мита за державну реєстрацію географічного зазначення.
4. За подання заяви про виправлення помилки або заяви про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін сплачується збір згідно з Порядком за умови, що помилка не є очевидною чи технічною, а зміна виникла через залежні від заявника обставини.
Датою одержання заяви про виправлення помилки або заяви про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін вважається дата одержання її Укрпатентом, якщо збір сплачено не пізніше цієї дати. Якщо така заява одержана Укрпатентом до дати сплати збору за подання цієї заяви, датою одержання заяви вважається дата сплати відповідного збору.
5. Виправленням помилки в заявці вважається будь-яка правомірно внесена до заявки зміна у зв'язку із граматичною чи друкарською помилкою, очевидними неточностями, помилкою в імені (найменуванні), адресі заявника, адресі для листування, імені або адресі представника заявника тощо.
Помилка в заявці вважається очевидною, якщо зрозуміло, що це безсумнівно помилка і в матеріалах заявки явно малося на увазі саме те, що запропоновано як виправлення.
Помилка в заявці вважається технічною, якщо вона виникла внаслідок неправильного перенесення даних з певного документа до заявки, неправильного цитування, викладення відомостей, які містяться в матеріалах заявки, тощо.
6. Зміна, що вноситься до заявки, вважається такою, що виникла через залежні від заявника обставини, у разі, якщо він міг запобігти виникненню зазначеної зміни.
7. Заява про виправлення помилки та/або внесення до неї зазначених у пункті 1 цієї глави змін складається в довільній формі.
Заява підписується заявником чи його представником. За наявності кількох заявників заява може бути подана одним із заявників, призначеним усіма іншими заявниками відповідно до пункту 5 глави 1 розділу III цих Правил.
Якщо зміни до заявки стосуються імені (найменування) заявника та/або поштової адреси заявника, заява про внесення таких змін підписується тим заявником, якого ці зміни стосуються, чи його представником.
8. Для підтвердження правомірності виправлення помилки або зміни, що вноситься, до заяви про внесення змін додається документ, який підтверджує таку правомірність.
9. Під час розгляду заяви про внесення змін до заявки Укрпатент може вимагати від подавця заяви надання додаткових матеріалів у разі виникнення обґрунтованих сумнівів у достовірності будь-яких відомостей, що містяться в заяві. Додаткові матеріали подаються в порядку, встановленому главою 8 розділу V цих Правил.
10. У разі дотримання вимог цієї глави Укрпатент протягом місяця з дати подання заяви вносить виправлення помилок чи зміни до заявки, про що заявнику надсилається повідомлення.
У разі одержання Укрпатентом заяви про виправлення помилки та/або заяви про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін після прийняття Укрпатентом рішення за заявкою, але до одержання ним документа про сплату державного мита за реєстрацію географічного зазначення, такі виправлення чи зміни враховуються під час внесення відомостей про державну реєстрацію географічного зазначення до Державного реєстру географічних зазначень України. При цьому документи про сплату державного мита за державну реєстрацію географічного зазначення та збору за публікацію про державну реєстрацію географічного зазначення повинні надійти до Укрпатенту у строк, установлений статтею 14 Закону.
11. У разі порушення вимог цієї глави або відсутності документів, що підтверджують правомірність виправлення помилки чи внесення змін, подавцю заяви надсилається повідомлення з пропозицією усунути виявлені недоліки.
Відповідь надається та виявлені недоліки повинні бути усунені подавцем заяви протягом двох місяців з дати одержання ним повідомлення Укрпатенту. В іншому разі заява не задовольняється, про що подавцю заяви надсилається повідомлення.
4. Затребування копій матеріалів, що протиставлені заявці
1. Заявник має право протягом місяця з дати одержання ним рішення Укрпатенту затребувати копії матеріалів, що протиставлені заявці, подавши відповідний запит до Укрпатенту.
2. Незважаючи на подання такого запиту, заявником повинні бути дотримані встановлені частиною першою статті 14 Закону строки щодо надання документа про сплату державного мита за реєстрацію та сплати збору за публікацію про реєстрацію.
3. Копії затребуваних матеріалів надсилаються заявнику протягом місяця з дати надходження запиту.
4. У разі порушення строку, передбаченого пунктом 1 цієї глави, заявнику відмовляють у наданні копій матеріалів, що протиставлені заявці, про що йому надсилається повідомлення.
У цьому разі заявник може ознайомитися з документами, що протиставлені заявці, у порядку, встановленому частиною одинадцятою статті 11 Закону.
5. Оскарження рішення за заявкою
1. Заявник може оскаржити рішення Укрпатенту за заявкою в судовому порядку, а також до Апеляційної палати протягом двох місяців з дати одержання рішення Укрпатенту чи копій матеріалів, затребуваних відповідно до глави 4 цього розділу.
2. Подавець заперечення, який відповідно до пункту 7 глави 9 розділу V цих Правил одержав копію рішення Укрпатенту, може оскаржити це рішення до Апеляційної палати протягом двох місяців з дати одержання його копії.
3. У разі одержання Укрпатентом повідомлення Апеляційної палати про прийняття заперечення проти рішення за заявкою до розгляду діловодство за заявкою зупиняється до затвердження рішення Апеляційної палати.
6. Відкликання заявки
1. Заявник має право відкликати заявку в будь-який час до дати реєстрації географічного зазначення.
2. Відкликання заявки здійснюється на підставі поданої до Укрпатенту заяви. Якщо така заява подана представником, його право на відкликання заявки повинно бути чітко зазначено в довіреності, виданій заявником.
3. Датою відкликання заявки вважається дата одержання Укрпатентом заяви про відкликання.
4. Якщо заява про відкликання одержана Укрпатентом до дати реєстрації географічного зазначення, вона задовольняється, про що заявнику надсилається повідомлення. Відкликана заявка передається до архіву Укрпатенту.
5. Відкликана заявка не береться до уваги під час проведення експертизи заявок, що були подані після дати відкликання зазначеної заявки.
Директор департаменту розвитку
сфери інтелектуальної власності
Андрій ДЕМЧУК
Додатки до Правил складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення