Наказ вносить зміни до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень
Наразі діє
Набрання чинності 13.03.2020
Тип документа
Наказ
Номер документа
667/5
Дата затвердження
24.02.2020
Дата вступу в дію
13.03.2020
Суб'єкт нормотворчості
Міністерство юстиції України
Галузі
Адміністративне право
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
24.02.2020
м. Київ
N 667/5
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
27 лютого 2020 р. за N 216/34499
Про затвердження Змін до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судову експертизу", підпункту 67 пункту 4, пункту 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року N 228, з метою належної організації проведення судових експертиз та експертних досліджень й оформлення їх результатів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року N 53/5, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 року за N 705/3145, що додаються.
2. Скасувати наказ Міністерства юстиції України від 16 грудня 2019 року N 4039/5 "Про затвердження Змін до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень".
3. Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки (Олійник О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань виконавчої служби Гайченка А.
Міністр
Д. Малюська
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства юстиції України
24 лютого 2020 року N 667/5
Зміни
до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень
1. У розділі I:
1) пункт 1.8 викласти в такій редакції:
"1.8. Підставою для проведення експертизи відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), або договір з експертом чи експертною установою, укладений за письмовим зверненням особи у випадках, передбачених законом, в якому обов'язково зазначаються її реквізити, номер справи або кримінального провадження або посилання на статтю закону, якою передбачено надання висновку експерта, перелік питань, що підлягають вирішенню, а також об'єкти, що підлягають дослідженню.
Результати проведення експертизи викладаються у письмовому документі - висновку експерта.
В інших випадках проводиться експертне дослідження, підставою для якого є договір з експертом чи експертною установою, укладений за письмовою заявою (листом) замовника (юридичної або фізичної особи), з обов'язковим зазначенням його реквізитів, з переліком питань, які підлягають розв'язанню, а також об'єктів, що надаються.
Результати проведення експертних досліджень викладаються у письмовому документі - висновку експертного дослідження.";
2) пункт 1.13 викласти в такій редакції:
"1.13. Строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів.
У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
Час попереднього вивчення матеріалів не повинен перевищувати п'ятнадцяти робочих днів.
У разі відмови органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у погодженні запропонованого розумного строку проведення експертизи матеріали справи повертаються з пропозицією призначити експертизу іншим суб'єктам судово-експертної діяльності, визначеним у статті 7 Закону України "Про судову експертизу".
У разі невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів, несплати вартості експертизи протягом 45 календарних днів з дня направлення клопотання в порядку, передбаченому чинним законодавством, незабезпечення прибуття експерта, безперешкодного доступу до об'єкта дослідження, а також належних умов для його роботи (учинення перешкод з боку сторін, що беруть участь у справі, в обстеженні об'єкта) матеріали справи повертаються органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення.
Строк проведення експертизи починається з робочого дня, наступного за днем надходження матеріалів до експертної установи, і закінчується у день складання висновку експерта (повідомлення про неможливість надання висновку). Якщо закінчення встановленого строку проведення експертизи припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається наступний за ним робочий день.
У строк проведення експертизи не включається строк виконання клопотань експерта, усунення недоліків, допущених органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).".
2. У розділі IV:
1) у пункті 4.14:
абзац шостий після слів "номер справи)" доповнити словами "(у разі наявності) або стаття закону, якою передбачено надання висновку експерта";
в абзаці восьмому слово "справи" виключити;
доповнити пункт після абзацу чотирнадцятого новим абзацом п'ятнадцятим такого змісту:
"інформація про те, що висновок підготовлений для подання до суду або долучення до матеріалів кримінального провадження (у разі проведення експертизи на підставі письмового звернення особи, яке містить таку інформацію);".
У зв'язку з цим абзаци п'ятнадцятий - вісімнадцятий вважати відповідно абзацами шістнадцятим - дев'ятнадцятим;
в абзаці шістнадцятому слово "справи" виключити;
в абзаці вісімнадцятому слова "процесуальні", "процесуальний" виключити;
2) у пункті 4.21:
абзац другий викласти у такій редакції:
"У вступній частині викладаються відомості, наведені в пункті 4.14 цього розділу. У повідомленні про неможливість надання висновку експерт зазначає, що він попереджений (обізнаний) про кримінальну відповідальність за статтею 385 Кримінального кодексу України.";
абзац восьмий викласти у такій редакції:
"Якщо з одних питань експерт може дати відповідь, а з інших є підстави для повідомлення про неможливість надання висновку, складається один документ - висновок експерта. У цьому випадку експерт зазначає, що він попереджений (обізнаний) про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.";
3) речення друге абзацу першого пункту 4.23 виключити.
Директор Департаменту з питань
правосуддя та національної безпеки
О. Олійник