
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 23.06.2025 № 3399/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення приватного підприємства (далі - Підприємство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо окремих питань з визначення доходу сільськогосподарського товаровиробника від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Підприємство повідомило, що є сільськогосподарським товаровиробником. Підприємство має в користуванні (оренді) земельні ділянки сільськогосподарського призначення, права оренди зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Підприємство розглядає можливість відчуження (продаж) частини прав оренди земельних ділянок, на яких Підприємством виконаний обробіток землі та посів сільськогосподарських культур на врожай 2025 року. Посіви сільськогосподарських культур на земельних ділянках, права оренди на які продаються покупцю, залишаються власністю Підприємства і виключно Підприємство має право в 2025 році на дорощування, збір врожаю. Така умова буде закріплена в договорі купівлі-продажу прав користування (оренди) земельними ділянками сільськогосподарського призначення між Підприємством та покупцем.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
- Чи підлягає врахуванню вирощена та зібрана Підприємством сільськогосподарська продукція на земельних ділянках, права оренди на які Підприємством будуть відчужені після її посіву (за умови, що після продажу прав оренди землі такі посіви як незавершене виробництво залишаються у власності Підприємства і Підприємство здійснюватиме дорощування і збір врожаю), в частці сільськогосподарського товаровиробництва Підприємства у звітному 2025 році у відповідності вимог п. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу?
- Чи може вирощена та зібрана Підприємством сільськогосподарська продукція на земельних ділянках, права оренди на які будуть відчужені Підприємством після посіву на таких земельних ділянках (за умови, що після продажу прав оренди землі такі посіви як незавершене виробництво залишаються у власності Підприємства і Підприємство здійснюватиме дорощування і збір врожаю) бути включена до рядка 1 розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва?
Щодо першого-другого питань
Оскільки, опис порушених у зверненні питань не дає змоги в повній мірі ідентифікувати фактичну сутність операцій про об'єкт земельних відносин (не містить копій договорів) та обставини справи, відповідь надається на загальних підставах.
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з пп. "а" пп. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до четвертої групи платників єдиного податку відносяться юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання (пп. 14.1.235 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) - продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1 - 24 УКТ ЗЕД, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання (пп. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей глави 1 розділу XIV Кодексу - питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (пп. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Кодексу сільськогосподарські товаровиробники для переходу або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року, зокрема, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за формою, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26 грудня 2011 року № 772 "Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 квітня 2012 року за № 510/20823, зі змінами та доповненнями (далі - Розрахунок).
Джерелом інформації при складанні Розрахунку є дані бухгалтерського обліку.
Відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.99 за № 892/4185, зі змінами та доповненнями.
Загальна сума доходу підприємства визначається відповідно до вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290 "Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.99 за № 860/4153, зі змінами та доповненнями (далі - НП(С)БО 15).
Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (абзац перший пункту 5 НП(С)БО 15).
Відповідно до пп. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 Кодексу дохід сільськогосподарського товаровиробника, отриманий від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції), включає доходи, отримані, зокрема, від реалізації продукції рослинництва, що вироблена (вирощена) на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування.
Вирощена та зібрана Підприємством сільськогосподарська продукція на земельних ділянках, права оренди на які Підприємством будуть відчужені після її посіву не відноситься до поняття сільськогосподарської продукції, визначеному пп. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, так як зазначена сільськогосподарська продукція вироблена (вирощена) на угіддях, які не належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або на праві користування. Права користування земельними ділянками Підприємством відчужені.
Таким чином, дохід, одержаний Підприємством в майбутньому від реалізації продукції, отриманої на земельних ділянках, права оренди на які Підприємством будуть відчужені після її посіву, не буде відноситися до доходу, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції (ряд. 1 Розрахунку). Зазначений дохід буде включатися до загальної суми доходу сільськогосподарського товаровиробника (рядок 2 Розрахунку).
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова