Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Зміст
Наразі діє
Набрання чинності 25.06.2025
Тип документа ІПК
Номер документа 3450/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
Дата затвердження 25.06.2025
Дата вступу в дію 25.06.2025
Суб'єкт Державна податкова служба України
Галузі Податкове право
ІПК ДПС від 25.06.2025 № 3450/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 25.06.2025  № 3450/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів оборонного призначення та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство виробляє товари оборонного призначення, назва і коди УКТ ЗЕД яких вказано у зверненні (далі - Товари).

Товариством укладено тристоронні договори, відповідно до яких Товариство є постачальником Товарів, військова частина є кінцевим отримувачем Товарів, інша особа здійснює передоплату за Товари, що постачаються військовій частині (далі - Договори-1), та тристоронні договори, відповідно до яких Товариство є постачальником Товарів, військова частина є кінцевим отримувачем Товарів, благодійна організація здійснює передоплату за Товари, що постачаються військовій частині (далі - Договори-2).

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. чи вважаються Товари товарами оборонного призначення за укладеними Договорами-1 та Договорами-2 в розумінні підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ?
  2. чи звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання Товарів за Договорами-1 та Договорами-2 відповідно до підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ?
  3. чи звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання Товарів за Договорами-1 та Договорами-2 відповідно до підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ?
  4. чи існують інші підстави для звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання Товарів, інші, ніж передбачені підпунктами 4 та 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ?
  5. у разі наявності підстав для звільнення від оподаткування податком на додану вартість з постачання Товарів за договорами, чи має Товариство право на податковий кредит за операціями з придбання/виготовлення товарів/послуг, необоротних активів, які призначені для використання/починають використовуватися/використані в операціях з постачання Товарів за Договорами-1 та Договорами-2?
  6. у разі позитивної відповіді на питання 5, чи має Товариство право на відшкодування сум податку на додану вартість, сплачених за операціями з придбання/виготовлення товарів/послуг, необоротних активів, які призначені для використання/починають використовуватися/використані в операціях з постачання Товарів за Договорами-1 та Договорами-2?

Разом з тим у зверненні не зазначено:

  • чи має військова частина статус державного замовника у сфері оборони у розумінні норм Закону України від 17 липня 2020 року № 808-IX "Про оборонні закупівлі" (далі - Закон № 808);
  • чи має Товариство статус виконавця або співвиконавця державного контракту (договору) з оборонних закупівель у розумінні норм Закону № 808;
  • чи є договори на постачання Товарів державними контрактами (договорами) у розумінні норм Закону № 808.

У зв'язку з цим ДПС надає роз'яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушеного питання.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими в абзацах "а" - "н" підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій (останній абзац пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регламентовано статтею 200 розділу V ПКУ.

Пунктом 200.4 статті 200 розділу V ПКУ визначено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 розділу V ПКУ, така сума:

  • враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до ПКУ) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
  • або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,
  • та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненнях, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

З питання можливості віднесення тих, чи інших товарів до категорії товарів оборонного призначення та визначення умов, за яких товари можуть набути статусу товарів оборонного призначення, ДПС рекомендує звернутися до Міністерства оборони України як до головного органу у сфері здійснення оборонних закупівель та Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості як до головного органу у сфері планування оборонних закупівель.

Щодо питання 2

Режим звільнення від оподатковування ПДВ буде застосовуватися до операцій з постачання на митній території Товарів відповідно до підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, за умови що:

  • Товари належать до категорії товарів оборонного призначення, визначених пунктом 29 статті 1 Закону № 808, та класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими в абзацах "а" - "н" підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з урахуванням зазначених у таких абзацах обмежень);
  • постачання Товарів здійснюється у межах державного контракту;
  • постачальник Товарів є виконавцем або співвиконавцем державного контракту (договору) у розумінні норм Закону № 808;
  • покупець є державним замовником у розумінні норм Закону № 808.

Отже, якщо Товари належать до товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, і Товариство є виконавцем або співвиконавцем державного контракту (договору) у розумінні норм Закону № 808, то операції Товариства з постачання Товарів у межах державного контракту підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Щодо питання 3

Операції з постачання Товарів будь-яким юридичним особам підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ, відповідно до підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, якщо зазначені у зверненні Товари належать до категорії товарів, які класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, і кінцевим їх отримувачем відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено суб'єкта, який зазначений у такому підпункті.

При дотриманні умов, визначених підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, операції з постачання Товарів, підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ.

Оскільки товари, які класифікуються у товарній підкатегорії 3602 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД та товарній позиції 9306, не зазначені у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то на операції Товариства з постачання таких товарів на митній території України режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений вказаним вище підпунктом ПКУ, не поширюється (незалежно від дотримання інших умов).

Щодо питання 4

Інші підстави для звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання Товарів, інші, ніж визначені підпунктами 4 та 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, в ПКУ не передбачені.

Щодо питання 5

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ. Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Таким чином, за придбаними/виготовленими з ПДВ на митній території України товарами/послугами, необоротними активами, які призначені для використання/починають використовуватися/використані в операціях з постачання Товарів, Товариство має право нарахувати податковий кредит, за умови підтвердження такого придбання зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних.

Щодо питання 6

Платники ПДВ, які на виконання державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель здійснюють операції з постачання товарів оборонного призначення, що підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, можуть задекларувати до бюджетного відшкодування суму від'ємного значення податку, що утворилось внаслідок не застосування пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ відповідно до останнього абзацу пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Платники ПДВ, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до статті 200 розділу V ПКУ та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами перевірки, відповідно до вимог статті 200 розділу V ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ).

____________

Щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів оборонного призначення.