Лист ДПС від 17.01.2025 №1425/7/99-00-09-04-02-07
Наразі діє
Набрання чинності 17.01.2025
Тип документа
Лист
Номер документа
1425/7/99-00-09-04-02-07
Дата затвердження
17.01.2025
Дата вступу в дію
17.01.2025
Суб'єкт нормотворчості
Державна податкова служба України
Галузі
Адміністративно-процесуальне право
Лист ДПС від 17.01.2025 №1425/7/99-00-09-04-02-07
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 17.01.2025 №1425/7/99-00-09-04-02-07
Головним управлінням ДПС
в областях та м. Києві
Державна податкова служба України з метою забезпечення належного виконання вимог Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон № 3817), якісного та своєчасного надання суб'єктам господарювання послуг у сфері ліцензування повідомляє.
З 1 січня 2025 року повністю набрав чинності розділ VII Закону № 3817 щодо ліцензування, згідно з яким передбачено, зокрема:
1) Перелік органів ліцензування та види ліцензій, де на кожний вид господарської діяльності надається окрема ліцензія (стаття 41 Закону № 3817):
- на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;
- на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним;
- на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
- на право роздрібної торгівлі пальним та на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
При цьому вперше запроваджується ліцензування також діяльності з вирощування тютюну та ферментації тютюнової сировини.
2) Встановлено безстрокову дію всіх ліцензій, що видаються з 1 січня 2025 року. При цьому ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, які були видані відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон № 481) до 1 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному цим Законом (пункт 3 розділу XIII Закону № 3817).
3) Встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та суттєво розширено їх перелік порівняно із переліком підстав для анулювання ліцензій, що діяв до 1 січня 2025 року. При цьому зазначений перелік підстав застосовується при розгляді питання щодо припинення дії як ліцензій, що видані відповідно до Закону № 481, так і видані після 1 січня 2025 року;
4) Вартість ліцензій встановлено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, в якому сплачується платіж (статті 51 - 53 Закону № 3817).
Інформація щодо вартості ліцензій у 2025 році розміщена на веб-порталі ДПС: https://tax.gov.ua/pro-sts-ukraini/struktura/aparat/departament-kontrolyu-za-pidaktsiznimi-tovarami/povidomlennya/852948.html.
При цьому, з урахуванням позиції, погодженої з Міністерством фінансів України, починаючи з 1 січня 2025 року, розмір річної плати за ліцензії (в т. ч. для ліцензій, плата за які справляється щоквартально рівними частинами) визначається у розмірі, встановленому залежно від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої:
- на 1 січня податкового року, в якому видається відповідна ліцензія та здійснюється відповідний платіж - за перший рік дії ліцензії;
- на 1 січня податкового року, в якому настає строк сплати чергового річного платежу - за наступні періоди (роки) дії ліцензії.
Виходячи саме з такого розміру річної плати / чергової річної плати за ліцензію, визначається розмір щоквартальних платежів річної плати за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
При визначенні розміру щоквартальних платежів річної плати за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, які були видані відповідно до Закону № 481 з початком терміну дії до 1 січня 2025 року, та по яких був встановлений розмір річної плати за ліцензію відповідно до статті 15 Закону № 481, наступні квартальні платежі у 2025 році справляються у розмірі, встановленому цією статтею. Законом № 3817 здійснення у поточному році доплата сплаченої у попередньому році квартальної частини річної плати за ліцензії, термін дії якої почався в попередньому році, не передбачена.
Законом № 3817 передбачено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити сплату чергової річної плати або щоквартальної частини річної плати за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до початку кожного наступного річного (квартального) періоду та повідомити відповідний орган ліцензування про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або в електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу, із зазначенням коду класифікації доходів бюджету, суми внесеного платежу, номера і дати платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.
Контроль за сплатою річної плати або щоквартальної частини річної плати за ліцензію здійснюється органом ліцензування. Для здійснення контролю ліцензіат подає до відповідного органу ліцензування заяву про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу, в якій зазначає код класифікації доходів бюджету, суму внесеного платежу, номер і дату платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.
Такий самий порядок застосовується також при здійсненні контролю за сплатою чергових платежів за ліцензіями, що видані до набрання чинності Закону № 3817. При цьому проставлення відмітки про внесення сплати на оригіналі таких ліцензій, що отримана платником у паперовому вигляді, не передбачено.
5) Для отримання ліцензії суб'єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Частиною третьою статті 43 розділу VII Закону № 3817 визначено виключний перелік відомостей, що наводиться у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, та документів, що подаються до такої заяви у визначених цим Законом випадках.
Відповідно до частини сьомої статті 34 та частини сьомої статті 35 Закону № 3817 Кабінетом Міністрів України затверджуються:
- форми заяв про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та порядок їх заповнення;
- форми заяв про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та порядок їх заповнення.
Водночас відповідно до пункту 3 розділу XIII Закону № 3817 до затвердження форми заяв, визначених Законом № 3817, такі заяви подаються в довільній формі із зазначенням всіх відомостей, передбачених цим Законом.
У зв'язку з цим, до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального" та із урахуванням положення пункту 3 розділу XIII Закону № 3817, до затвердження форми заяв, визначених цим Законом, зокрема, щодо:
- отримання ліцензії;
- внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів;
- внесення чергового платежу за отриману ліцензію;
- припинення дії ліцензії;
- отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів.
такі заяви подаються в довільній формі із зазначенням всіх відомостей, передбачених цим Законом.
Для зручності суб'єктів господарювання та посадових осіб територіальних органів ДПС рекомендовані форми відповідних заяв розміщено на вебпорталі ДПС за адресами:
- https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855916.html;
- https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/855917.html;
- https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/kontrol-virobnitstva-ta-obigu/855916.html.
У випадку обрання заявником способу подання заяв в електронній формі слід врахувати, що меню "Листування" приватної частини Електронного кабінету дозволяє платнику надіслати заяву про отримання ліцензії, про припинення дії ліцензії, внесення чергового платежу за ліцензії на право провадження відповідного виду діяльності, а також внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів. Відповідно до Порядку функціонування Електронного кабінету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 637, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.08.2017 за № 942/30810, усі подані платником податків документи, звернення, заяви, листи відображаються у приватній частині (особистому кабінеті) Електронного кабінету та завантажуються до інформаційних ресурсів ДПС.
Слід звернути увагу, що ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається за умови проходження електронної ідентифікації онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" і здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет відповідно до прийнятої контролюючим органом заяви про бажання отримувати документи через електронний кабінет (стаття 42 Закону № 3817).
6) Законом № 3817 визначено новий порядок надання ліцензій суб'єктам господарювання на право провадження відповідного виду діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до цього Закону, який передбачає:
- прийняття рішень про надання ліцензії з подальшим внесенням органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до відповідного Єдиного реєстру ліцензіатів та направленням заявнику витягу з відповідного реєстру;
- або прийняття у визначених Законом випадках рішень про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, з подальшим направленням такого рішення заявнику.
При цьому з 1 січня 2025 року встановлено, що заявник набуває право на провадження виду господарської діяльності з дня внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до відповідного Єдиного реєстру ліцензіатів (або з дня, наступного за днем виникнення безумовного обов'язку внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до зазначених реєстрів), про що органом ліцензування надсилається відповідний витяг з відповідного реєстру.
Для забезпечення належного та якісного виконання послуг з ліцензування зобов'язуємо:
1) провести інформаційно-роз'яснювальну роботу з платниками податків, у тому числі шляхом розміщення вищевикладеної інформації на субсайті територіального органу;
2) до початку функціонування Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах та Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального забезпечити організацію роботи з дотриманням Тимчасового алгоритму дій територіальних органів ДПС щодо надання адміністративних послуг з видачі ліцензій, що додається.
Додаток: на 11 арк. у 1 прим.
В. о. першого заступника Голови Владислав БУГАСОВ
Додаток
до листа ДПС
17.01.2025 №1425/7/99-00-09-04-02-07
ТИМЧАСОВИЙ АЛГОРИТМ ДІЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ОРГАНІВ ДПС ЩОДО НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ З ВИДАЧІ ЛІЦЕНЗІЙ
До початку функціонування Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального (далі - Єдиних реєстрів ліцензіатів), а також запровадження підсистеми "Єдиний реєстр ліцензіатів" ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності", необхідного для реалізації вимог Закону № 3817, доцільно в строки, встановлені статтею 43 цього Закону, проводити роботу з дотриманням наступного:
1. При отриманні від суб'єкта господарювання заяви на отримання ліцензії, яка відповідно до Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон № 3817), орган ліцензування опрацьовує таку заяву та додані до неї документи щодо:
- повноти та відповідності зазначених у заяві відомостей та доданих до неї документів вимогам статті 43 Закону № 3817;
- наявності/відсутності підстав для відмови у видачі ліцензії, визначених статтею 45 цього Закону (крім дотримання форми заяв про отримання ліцензії);
- повноти оплати вартості ліцензії;
- наявності/відсутності інших вимог та обмежень щодо видачі ліцензій такому суб'єкту господарювання.
2. Забезпечити, з дотриманням визначених частиною 7 статті 43 Закону № 3817 термінів, прийняття рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Рішення щодо надання ліцензій / про відмову у видачі ліцензії / про припинення дії ліцензії / про відмову у внесенні змін до Єдиних реєстрів ліцензіатів (далі - Рішення) мають містити відомості, передбачені статтями 44 та 45 Закону № 3817 (рекомендовані форми Рішень додаються, додатки 1 - 7).
Проєкт Рішення готує структурний підрозділ ГУ ДПС, на який покладено функціональні повноваження у сфері ліцензування підакцизних товарів згідно наказу ДПС від 04.02.2022 № 92 "Про функціональні повноваження структурних підрозділів апарату та територіальних органів ДПС".
Рішення друкується на фірмовому бланку ГУ ДПС.
Проєкт Рішення візують: виконавець, керівник управління/відділу/сектору, до функціональних обов'язків яких відноситься ліцензування підакцизних товарів, начальник/заступник (або особою, яка виконує їх обов'язки) ГУ ДПС відповідно до розподілу обов'язків.
Рішення приймається в паперовій формі та підписується начальником/заступником (або особою, яка виконує їх обов'язки) Головного управління ДПС в областях та м. Києві (далі - ГУ ДПС) відповідно до розподілу обов'язків або іншою уповноваженою особою, визначеною у передбаченому законодавством порядку.
Накладання печатки податкового органу на Рішення у паперовій формі Законом № 3817 не передбачено.
Після запровадження підсистеми "Єдиний реєстр ліцензіатів" ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності" буде реалізована можливість накладання кваліфікованої електронної печатки податкового органу на Рішення податкового органу.
Рішення реєструються в картотеці ІКС "Управління документами" "Рішення щодо ліцензування та ведення Єдиних реєстрів" підрозділом контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС відповідно до пункту 60 наказу ДПС від 30.12.2020 № 778 "Про деякі питання організації діловодства" (зі змінами) та направляється (крім рішення щодо надання ліцензії) в електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу, за допомогою ІКС "Управління документами" в Електронний кабінет суб'єкта господарювання.
3. У разі прийняття рішення про надання ліцензії:
- відомості щодо наданої ліцензії вносяться до функціонуючих на сьогодні Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального;
- заявнику направляється витяг з відповідного реєстру в електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (Витяг формувати з використанням підсистеми "Ліцензування" ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності").
Витяг з Єдиного реєстру ліцензіатів має містити відомості, внесені до зазначеного реєстру та направляється листом ГУ ДПС за допомогою ІКС "Управління документами" в Електронний кабінет платника податків - заявника.
Такий витяг також може бути направлений у разі звернення ліцензіата до органу ліцензування із заявою про надання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів.
4. У разі прийняття рішення про відмову у наданні ліцензії таке рішення направляється заявнику у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, із зазначенням підстави відмови.
5. На сьогодні внесення даних відповідно до заяв, які подано суб'єктами господарювання про отримання ліцензії, про припинення дії ліцензії, внесення чергового платежу за ліцензії на право провадження відповідного виду діяльності, а також внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів, здійснюється до підсистеми "Ліцензування" ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності", а результат розгляду таких заяв направляється заявнику в Електронний кабінет в передбаченій вказаною підсистемою формі.
В. о. директора Департаменту
контролю за підакцизними товарами Христина БОЖЕНКО